„Díky stovkám našich opatření se voda pozvolna vsakuje do půdy. Krajina tak lépe odolává suchu a přizpůsobuje se změně klimatu,“ řekl Dalibor Šafařík, generální ředitel Lesů ČR.
Vodohospodáři vrací do přírodních meandrů kdysi nevhodně napřímená koryta toků, obnovují nefunkční nebo už zaniklé lesní nádrže, hloubí tůně a mokřady, využívají přírodní terénní deprese, ale dělají i protipovodňová opatření. Stavby podnik financuje z vlastních zdrojů i z dotačních prostředků Ministerstva zemědělství, Ministerstva životního prostředí a evropských fondů.
Žabinka. Foto: LČR
Příkladem dobré praxe je loňská rekonstrukce dvou vodních nádrží Žabinka a Na Křemenci u Nechanic na Královéhradecku za 6,4 miliony korun. „Nejdříve jsme odtěžili sediment ze zátopy, poté jsme obnovili hráz a postavili manipulační objekty, tedy požerák a bezpečnostní přeliv. U obou nádrží jsme zachovali litorální pás jako biotop mnoha vodomilných živočichů,“ uvedl Zbyněk Morkus, vedoucí správy toků pro povodí Labe z Lesů ČR a dodal: „Během stavby jsme postupovali opatrně. Nádrž Na Křemenci je v evropsky významné lokalitě Nechanice-Lodín a v místě hnízdí jeřáb popelavý“. Obě nádrže jsou dnes napuštěné a plní svůj účel. Celkem pojmou až jedenáct tisíc metrů krychlových vody. Ta zlepšuje klima v okolních lesích a nádrže poskytují útočiště rostlinám a živočichům. Vodní plocha Na Křemenci se navíc stává častým výletním cílem, nedaleko totiž vede cyklostezka.
Podle TZ LČR