logo Silvarium tisk

Sucho způsobilo významný nárůst kůrovcových těžeb na SV Moravě

V lesích ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá i jeho okolí se zhoršuje situace s kůrovcovou kalamitou. Také v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) se letos objevil kůrovec více než v jiných letech. S přemnožením brouka se podnik LČR potýká nejvíce v některých částech Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Správci lesů proto letos výrazně zvýšili těžbu dřeva, aby zabránili dalšímu šíření nebezpečného brouka. Kůrovec se v posledních letech postupně přemnožil kvůli tom, že méně prší, a letošní nebývale suché počasí jeho populaci znásobilo. 

Vojenský prostor Libavá - VLS, s. p.

"Kůrovcem je zasaženo celé území Libavé. Postižení není samozřejmě rovnoměrné a je ovlivněno například lokální skladbou dřevin či věkem porostu," řekl  Jaroslav Nerad z Vojenských lesů a statků, které v lesích na Libavé hospodaří.

Lesníci se snaží rychle zpracovat kůrovcem napadené stromy i zbytky dřeva, které zůstanou po těžbě. "Instalujeme lapače a lapáky k odchytu i monitoringu kůrovců. Při obnově lesa používáme pestřejší skladbu dřevin a snažíme se postupně obnovovat zaniklé vodní nádrže, aby se zadrželo více vody v oblasti," uvedl Nerad.

Kůrovcová kalamita na Libavé podle Nerada narušila bilanci těžeb. Správa VLS v Lipníku nad Bečvou letos na Libavé původně hodlala vytěžit 180 000 metrů krychlových dřeva, za prvních sedm měsíců už ale vytěžila 260 000 metrů krychlových. "A to ještě není konec. Odhadujeme, že těžba letos přesáhne hranici 400 000 metrů krychlových dřeva," řekl Nerad.

Těžba kůrovcového dřeva má nepříznivý dopad na hospodaření v lesích, protože jeho prodejní cena je nižší a správci lesů mají vyšší náklady na pěstební činnost. "Hlavně je ale znemožněna kontinuita vyrovnanosti těžeb, což pocítí především naši následovníci," upozornil Nerad.

Kůrovcová kalamita má podle něj značný rozsah. "Libavá je pouze částí oblasti Nízkého Jeseníku, kde jsou lesy postiženy kůrovcovou kalamitou už mnoho let," uvedl Nerad, podle nějž se s přemnoženým broukem potýkají také správci lesů v Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Kůrovec se v lesích přemnožil kvůli tomu, že od roku 2003 ubývá dešťových srážek. "Vyvrcholením bylo letošní léto s více než dvaceti tropickými dny i nocemi. Suchem oslabené porosty se nejsou schopny bránit napadení lýkožroutem smrkovým a severským," řekl Nerad.

V těchto podmínkách se podle něj daří i dřevokazným houbám, především václavce. "Některé stromy ale nevykazují žádné napadení parazity a usychají, protože po letech sucha přišlo extrémní sucho a to již nejsou schopny přežít," dodal. Sucho v létě na Libavé postihlo i listnaté porosty, které opadávají. "V tuto chvíli ani nevíme, které stromy přežijí," uvedl Nerad.

Chřadnutí smrku z pohledu správců lesů na severní Moravě

Lesy ČR, s. p.

Přemnožení kůrovce státní podnik LČR eviduje zejména v oblasti Nízkého Jeseníku, v okolí měst Bruntál, Vítkov, Opava nebo Moravský Beroun. 

Mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová připomněla, že po dlouhodobém suchu jsou lesy oslabené. "Právě sucho jim na většině území uškodilo víc než podkorní hmyz," uvedla. S kůrovcem podnik bojuje zejména tím, že v lesích instaluje další feromonové lapače a takzvané lapáky, což jsou předem pokácené stromy nechané v lese. Počty položených lapačů a lapáků jdou do desítek tisíc. Podnik také zvyšuje počet lesníků, kteří vyhledávají napadené stromy. Napadený strom je pak nutné pokácet a z lesa odvézt.

Ohrožení lesů kůrovcem na severní Moravě a ve Slezsku zesiluje to, že tamní smrkové lesy na řadě míst kvůli suchu a šíření houby václavky chřadnou. Od větrné kalamity po orkánu Kyrill v roce 2007 jsou hodnoty kůrovce na severní Moravě stále na hraně kalamity a boj s kůrovcem je tam každoročně nejintenzivnější. Například loni z celkem 475 000 metrů krychlových vytěženého kůrovcového dříví u Lesů ČR připadlo zhruba 390 000 metrů krychlových na Moravskoslezský kraj a sousední Šternbersko v Olomouckém kraji. Celková roční těžba Lesů ČR se pohybuje kolem osmi milionů metrů krychlových dřeva.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Zobrazení: 8677

Větší prostor pro samostatné rozhodování vlastníků lesů, lepší podmínky pro přizpůsobení lesů na klimatickou změnu, novou...

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4858

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4363

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 2927

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2798

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2529

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě