logo Silvarium tisk

Studie: Obnova růstu Quercus petraea a Quercus robur v Evropě po období sucha

Mezinárodní studie s účastí vědeckých skupin z Německa, Švýcarska, Francie, USA a Bangladéše se zaměřila na zkoumání reakce Quercus petraea a Q. robur na extrémní sucha v oblasti Evropy v pásmu od 41,21°  do 54,33° severní šířky a od 21,21° východní délky do 3,07° západní délky. Pro kvantifikaci dopadu extrémních such na radiální růst stromů byla použita ve studii data z měření šířky letokruhů u 1689 stromů ze 100 lokalit představujících většinu rozšíření dvou suchomilných opadavých druhů dubu (Quercus petraea a Quercus robur). Výsledky ukázaly, že růst dubů více souvisel se srážkami než s teplotou, je výrazně ovlivněn extrémními suchy, zejména pokud se vyskytují v zimě a na jaře. Přestože srážky hrají klíčovou roli ve zlepšení růstu, tyto druhy nejsou schopny plně obnovit svůj růst na původní úroveň před nástupem sucha po jarním nedostatku srážek až po dobu několika let.

Ilustrační foto. Pixabay Ilustrační foto. Pixabay

Navzdory řadě studií a metaanalýz zůstávají nejasnosti ohledně dopadu sucha na růst stromů a procesů obnovy po suchu. Tyto nejistoty jsou důvodem k obavám vzhledem k očekávanému nárůstu such. Obnova růstu po suchu může záviset na druhu stromu, místních klimatických podmínkách, charakteristikách sucha a hustotě porostu. Studie ukázaly, že sezónnost sucha hraje důležitou roli; například jarní sucho může mít větší dopad než sucho v jiných obdobích. Sezónnost sucha a klimatická citlivost lokalit ovlivňují (za klimaticky citlivou lokalitu je označena ta, ve které radiální růst stromů významně koreluje s klimatickými proměnnými, tj. srážky a vodní bilance) schopnost stromů obnovit růst. I když listnaté duby (Quercus spp.) jsou obecně považovány za suchu odolné, jejich reakce na extrémní sucha může být různá.  

Celý článek najdete zde.

Pro kvantifikaci dopadů sucha byl porovnán růst před a během období sucha a bylo hodnoceno tempo obnovy růstu po suchu. Vědci analyzovali v předkládané studii vztah mezi radiálním růstem a klimatickými faktory, jako jsou teplota, srážky a  vodní bilance. Zaměřili se na identifikaci geografických a sezónních trendů v reakci na extrémní sucha a posoudili, zda a jak se vzory obnovy růstu liší podle ročního období a klimatické citlivosti lokalit. Tyto údaje umožnily lepší pochopení růstových mechanismů a odolnosti dubů vůči suchu.

Získané výsledky ukázaly, že srážky a klimatická vodní bilance (CWB - rozdíl mezi množstvím vody, které vstupuje do a vystupuje z určitého území v rámci určitého časového období, obvykle jednoho roku) byly klíčovými faktory ovlivňujícími růst dubů. Klimatické podmínky předchozí zimy měly největší vliv na růst, s pozitivní korelací ve většině lokalit. Letní teplota předchozího roku měla negativní vliv na růst na několika lokalitách, zatímco jarní teplota předchozího roku měla vliv pozitivní. Klimatická citlivost (schopnost nebo míra, do jaké ekosystémy, organismy, nebo prostředí reagují na změny klimatických podmínek) byla podobná u obou druhů dubu, Quercus robur a Quercus petraea.

Umístění 64 lokalit výzkumu druhu Quercus petraea a 36 lokalit druhu Q. robur rozložených podél šířkového gradientu, který se táhne od centrálního Španělska až po severní Německo, včetně jejich přirozeného areálu rozšíření.

Výsledky studie ukazují, že sezónnost sucha je klíčovým faktorem ovlivňujícím radiální růst dubů (Q. petraea a Q. robur) v Evropě. Během tříletého období po suchu se oba druhy nedokázaly plně zotavit, zejména po jarních suchách. Q. petraea (na klimaticky necitlivých místech) vykazoval pomalé zotavení po jarním, letním i zimním suchu. Intenzita sucha neměla statisticky významný vliv na pokles růstu během sucha ani na jeho obnovu. Studie potvrzuje, že dostupnost vody v zimě má silnější vliv na růst než současná letní sucha.

Analýza rovněž ukázala, že radiální růst dubů je silněji ovlivněn srážkami než teplotou s výraznými rozdíly mezi jižním a severním okrajem jejich areálu. Zimní vodní bilance byla klíčová, zvláště v severních oblastech, kde se zimní vlhkost může promítnout do růstu na jaře. Jarní sucha měla největší dopad na obnovu růstu, a to jak u Q. petraea, tak Q. robur s pozorovaným pomalým zotavením po jarních suchách.

Vliv efektu (tj. sklon lineárního modelu) klimatické vodní bilance (srážky minus potenciální evapotranspirace) tří různých ročních období (aktuální jaro, aktuální léto a předchozí zima) na radiální růst stromů na úrovni lokality v závislosti na zeměpisné šířce  u dvou druhů dubů. Celkový počet lokalit pro Quercus robur a Q. petraea je 36 a 64, respektive. Hodnota p ukazuje úroveň statistické významnosti.

Citlivost na jarní sucha byla u dubů větší v klimaticky necitlivých lokalitách, kde stromy nemohly plně obnovit růst během tří let. Naše zjištění ukazují, že sezónnost sucha a klimatická citlivost lokalit hrají důležitou roli v odolnosti a obnově růstu dubů po suchu. Tyto poznatky jsou důležité pro predikci reakcí lesních ekosystémů na měnící se klimatické podmínky v Evropě.

Podle Climate sensitivity and drought seasonality determine post-drought growth recovery of Quercus petraea and Quercus robur in Europe, Science of the Total Environment, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

Zobrazení: 3149

Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal...

Novela mysliveckého zákona je připravena

Novela mysliveckého zákona je připravena

Zobrazení: 2769

Aktualizováno o stanovisko Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Českomoravské myslivecké...

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Zobrazení: 2487

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity...

Vojenské lesy uzavřely kvůli kalamitě do 15. září lesy u Plumlova

Vojenské lesy uzavřely kvůli kalamitě do 15. září lesy u Plumlova

Zobrazení: 2200

Vojenské lesy a statky vydaly kvůli kalamitě, která nastala po červnových silných bouřkách, zákaz vstupu do...

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Zobrazení: 2144

Před dvěma týdny spustila Lesnicko-dřevařská komora celorepublikovou kampaň Hospodaříme s odpovědností. Je to prakticky poprvé, co někdo...

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zobrazení: 1757

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě