Současný cíl z roku 2018 stanovoval podíl obnovitelných zdrojů na 32 procent. Nová směrnice hovoří o zvýšení tohoto cíle na 42,5 procenta do roku 2030 s tím, že členským státům se doporučuje dosažení až 45 procent.
„Jde o velký úspěch v rámci balíčku Fit for 55, který pomůže dosáhnout klimatického cíle EU, kterým je snížit emise Evropské unie do roku 2030 o nejméně 55 procent,“ uvedla španělská ministryně životního prostředí Teresa Riberaová, jejíž země nyní EU předsedá. „Je to krok vpřed, který přispěje k dosažení klimatického cíle EU spravedlivým, cenově efektivním a konkurenceschopným způsobem,“ dodala.
Směrnice tak byla nyní formálně přijata, nyní bude zveřejněna v Úředním věstníku EU a o 20 dní později vstoupí v platnost. Členské státy budou mít od té doby 18 měsíců na to, aby ji převedly do svých národních právních předpisů.
Směrnice zpřísňuje kritéria udržitelnosti pro energetické využívání biomasy, aby se snížilo riziko neudržitelné výroby bioenergie. Členské státy zajistí uplatňování kaskádového principu se zaměřením na režimy podpory a s ohledem na národní specifika.
Zrychlí se povolovací řízení pro projekty v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Záměrem je urychlit zavádění obnovitelných zdrojů energie v souvislosti s plánem EU REPowerEU, jehož cílem je získat nezávislost na ruských fosilních palivech po ruské invazi na Ukrajinu.
Balíček „Fit for 55“
Komise představila balíček "Fit for 55" dne 14. července 2021. Cílem tohoto balíčku je sladit legislativní rámec EU v oblasti klimatu a energetiky s cílem klimatické neutrality do roku 2050 a s cílem snížit čisté emise skleníkových plynů do roku 2030 alespoň o 55 % ve srovnání s úrovní z roku 1990.
Tuzemští energetičtí analytici už v minulých dnech označili cíl ve výši 42,5 procenta, který platí pro celou EU, jako velmi ambiciózní a možná až nereálný. Česko podle nich bude muset vlastní cíle výrazně navýšit, přičemž kromě energetiky bude nutný další rozvoj obnovitelných zdrojů i v dopravě a v průmyslu. V současnosti připravovaný Klimaticko-energetický plán počítá se zvýšením podílu obnovitelných zdrojů v Česku do roku 2030 na 30 procent. Návrh plánu zatím nereflektuje novou dohodu.
Podle ČTK a European Council