Podnik spravuje zhruba 126 000 hektarů lesních pozemků, hospodaří převážně v armádních výcvikových prostorech, ale také na 6 000 hektarech zemědělské půdy. Většina plochy slouží pro výrobu krmiv pro chovaný skot.
„Jarní rychlý postup pandemie covid-19 vedl v březnu k faktickému 'vypnutí' trhů s dřívím, ale také ke ztrátě odbytu u dalších produktů VLS, mimo jiné zvěřiny a zástavového skotu,“ napsal do dokumentu ředitel podniku Petr Král. Odběratelé byli podle dokumentu nervózní od března do května. Tehdy se pak zvýšila poptávka po dříví z asijských trhů. „Americké trhy od poloviny roku významně zvýšily poptávku po řezivu a evropské pily na tento impulz rychle reagovaly,“ dodává dokument.
Těžby dříví loni klesly z předloňských 1,29 milionu metrů krychlových na 1,1 milionu metrů krychlových. „V 96 procentech se jednalo o nahodilou těžbu způsobenou kůrovci, suchem nebo škodami po větrných smrštích,“ dodává podnik.
VLS loni vložily do pěstební činnosti 351 milionů korun. „Na podzim loňského roku překročil počet sazenic, kterými státní podnik od nástupu kalamity v roce 2015 obnovuje zničené porosty, číslo 90 milionů,“ uzavírá dokument.
Těžba dříví loni v ČR dosáhla rekordních 35,8 milionu metrů krychlových, uvedl na konci května Český statistický úřad. Meziročně se zvýšila o 9,7 procenta. Těžba roste každoročně od roku 2013. V naprosté většině (94,8 procenta) se jednalo přitom loni o nahodilou, tedy neplánovanou těžbu, kam spadá hlavně likvidace kůrovcové kalamity. Odborníci z think-tanku Czech forest tehdy uvedli, že tento objem znamená dvojnásobek běžné roční celkové těžby. Jehličnaté dřeviny tvořily 96,5 procenta loňské těžby. Při porovnávání jednotlivých dřevin se jednalo v devíti případech z deseti o smrk, ve 4,2 procenta o borovici a v 1,6 procenta o buk.
Nadměrné těžby a snížená cena dříví se odrazily také na loňském hospodářském výsledku státního podniku Lesy ČR, který vlastní téměř polovinu lesních pozemků na území republiky. Podnik loni skončil v zisku 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku ale pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliardy korun. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy.
ČTK