„Zásadní vliv na hospodářské výsledky mají přetrvávající nízké ceny dříví a prodej dříví nižší kvality z kůrovcových těžeb. Současně se zvýšil objem nákladů na pěstební činnost,“ uvedla mluvčí k důvodům pololetní ztráty. Kůrovcová kalamita způsobuje přetlak dřeva na trhu a pokles cen.
Tržby podniku v prvním pololetí meziročně vzrostly o sedm procent na 3,94 miliardy korun, zatímco těžba dřeva vzrostla o 13 procent na 6,34 milionu metrů krychlových. Těžbu jen kůrovcového dřeva v prvním pololetí stoupla meziročně o 19 procent na 4,42 milionu metrů krychlových. V pololetí podnik také vykázal velké množství dřeva poničeného větrem, jehož těžba dosáhla 1,59 milionu metru krychlových.
Tab.: Hospodaření Lesů ČR v letech 2011 až 2020
Zdroj: Lesy ČR
Celoroční hospodaření bude podle vedení LČR záviset na vývoji kalamity. V koncepci hospodaření Lesy ČR počítají, že by letos měly mít ztrátu až 1,9 miliardy korun. Ve své strategii podnik počítá se ztrátovým hospodařením do konce roku 2023. V roce 2024 by se měla státní firma dostat do zisku přes 400 milionů Kč.
Letos LČR plánují těžbu 14,46 milionu metrů krychlových dřeva, o čtyři procenta víc než loni. Podnik letos na jaře vysadil 41,4 milionu kusů stromků na 6 400 hektarech. Celkem letos plánuje výsadbu 72,3 milionu sazenic na 12 000 hektarech.
Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let, podle odborníků je situace nejhorší v historii českého lesnictví. Vláda v červnu schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR. Dvě miliardy korun jsou určeny na obnovu, zajištění a výchovu lesních porostů, 200 milionů korun na zřizování oplocenek v nestátních lesích, 145 milionů korun na nový příspěvek na následnou péči o lesní výsadbu.
ČTK
Komentáře
A co naši správci? Taky to někdo z nich navrhne?