Meziresortní komise Voda-sucho podle dokumentu konstatovala, že ač se jednotlivá opatření postupně dělají, nedaří se významně pokročit k naplnění koncepčních cílů. Proto se vytvořil harmonogram a spočítalo se, kolik by stály větší investiční akce včetně staveb vodních nádrží a velkých závlahových systémů.
„S ohledem na stávající stav vývoje státního rozpočtu v důsledku epidemie COVID-19 není možné disponibilní zdroje státního rozpočtu v budoucích letech předem přesně určit, proto tento materiál pracuje s odhady založenými na posledních známých hodnotách a bude muset být do budoucna revidován podle skutečného vývoje,“ dodává předkládající ministerstvo životního prostředí. Do chybějících opatření jsou započítané třeba peníze na větší budování malých vodních nádrží a vodních prvků, než s jakým se v současnosti počítá.
Stát se nyní zabývá stavbou šesti přehrad - Senomat, Šanova a Kryr ve středních Čechách a na Ústecku, dále pak Nových Heřminov na Bruntálsku, Skaliček na Bečvě a Vlachovic ve Zlínském kraji. Další území blokuje v tzv. Generelu pro akumulaci povrchových vod. Jejich navýšení o 21 míst na 86 by měl také v pondělí projednat.
ČTK