Program LIFE PROSPECTIVE startuje v lednu 2024 a potrvá až do roku 2033. Přinese na čtyři desítky nových záchranných programů, programů péče a regionálních akčních plánů pro vybrané ohrožené druhy rostlin, hub a živočichů, ale také jejich důkladný monitoring. Zaměří se také na osvětu, vzdělávání a komunikaci.
„Vzácné rostliny a živočichy ohrožuje celá řada vlivů. Vedle nešetrného hospodaření v krajině je to třeba i klimatická změna nebo invazní druhy, kterých je u nás na 188 druhů rostlin a živočichů. Ve snaze úbytek druhové rozmanitosti zastavit nebo aspoň zpomalit jsme připravili novelu zákona o ochraně přírody, které má usnadnit jejich efektivní ochranu,“ vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Změna zákona o ochraně přírody má zajistit účinnější ochranu druhů, rozšířit možnosti aktivní péče o ty nejohroženější a přinést další potřebné změny v oblasti ochrany rostlin a živočichů. Novelou se MŽP snaží odstranit i nedostatky zjištěné při aplikaci zákona, omezit administrativní náročnost a umožnit vyšší elektronizaci procesů.
Současný systém druhové ochrany pochází z konce 80.let. Legislativně jej ukotvil zákon o ochraně přírody a krajiny v r 1992. Od té doby se až na nezbytné úpravy v souvislosti s přistoupením ČR do EU prakticky nezměnil.
Teze změn systému druhové ochrany příprava novely zákona o ochraně přírody a krajiny
V současnosti je podle MŽP ochrana biotopů ohrožených druhů, která by měla být základem jejich ochrany, obtížně vymahatelná. Naopak ochrana na úrovni jednotlivých jedinců je u mnoha organismů (např. většiny bezobratlých živočichů či hub) nadbytečná, zákon je v tom příliš přísný. Tento stav vede k trvalé právní nejistotě hospodářů a uživatelů krajiny a občas je nadužíván až zneužíván k obstrukcím při projednávání různých záměrů. Do připravované novela zahrne MŽP i změny v oblasti zákonné ochrany dřevin.
Ochrana všech zvláště chráněných druhů bude nově založena na ochraně jejich biotopu a místních populací. Další podmínky se budou lišit podle nároků jednotlivých druhů a příčin jejich ohrožení. U těch nejvíce ohrožených se bude nadále chránit doslova každý jedinec, ale v případě řady dalších druhů postačí ochrana jejich biotopů. Tato úroveň ochrany podle MŽP odstraní nejen nejistotu hospodářů, ale i nepřiměřená omezení, která dnes vyvolávají v praxi problémy například při sběru hub či činnosti amatérských entomologů.
Hlavní teze MŽP změn zákona o ochraně přírody:
Zvláštní ochrana druhů bude založena na ochraně jejich biotopů a místních populací
- budou upraveny podmínky ochrany ZCHD (kategorizaci)
- dojde k aktualizaci seznamu ZCHD podle současného poznání
- zlepší se vymahatelnost zvláštní ochrany druhů
- omezí se možnost účelového zneužívání druhové ochrany
Aktivní péče bude cílena na nejohroženější druhy a přírodní biotopy
- bude zakotvena role Červených seznamů
- dojde k doplnění nástrojů o programy péče a regionální akční plány
Samotné seznamy zvláště chráněných druhů (stanovované vyhláškou) se budou aktualizovat až na základě výsledku projednání změn zákona, ale již nyní je k diskusi předložen jejich odborný návrh, který připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s odbornými společnostmi (viz zde – pro každý z druhů uvedených v návrhu nového seznamu zvláště chráněných druhů je dostupná karta druhu s informacemi o jeho rozšíření a popisem míry a příčin ohrožení - karty druhů jsou přístupné přes hypertextový odkaz u vědeckého názvu druhu.)
„Během následujících deseti let chceme zvrátit negativní trend u nejohroženějších druhů, realizací vhodné péče o stovky lokalit v České republice ve spolupráci se zemědělci a lesníky, eliminací negativních vlivů a aktivním zapojením veřejnosti. Zaměříme se také na to, jak zlepšit stav krajiny s cílem uchování a zvýšení biodiverzity,“ vysvětluje hlavní cíle projektu LIFE PROSPECTIVE Pavel Pešout z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Projekt LIFE PROSPECTIVE
Projekt PROSPECTIVE (LIFE22-IPN-CZ-PROSPECT- 101104621-2) byl podpořen z finančního nástroje Evropské unie LIFE. V současné době v programu LIFE probíhá také osmiletý projekt Jedna příroda, který usiluje o zachování rozmanitosti přírody v cenných lokalitách soustavy Natura 2000 pomocí efektivního plánování a zajištění péče o tato území, využití výsledků aktuálního výzkumu v praxi i pomocí rozvoje dobrých vztahů a dlouhodobé spolupráce s vlastníky a uživateli pozemků, které se nacházejí právě v chráněných územích.
TZ MŽP