logo Silvarium tisk

Správa NP Šumava musí příští rok výrazně šetřit

Správa NP a CHKO Šumava musí hospodařit s mnohem menším rozpočtem než v předchozích dvou letech. Dostala o deset procent ponížený příspěvek na činnost a zároveň díky zásahům proti kůrovcové kalamitě zásadně poklesla i těžba kůrovcového dřeva. Vedení Správy parku tak musí začít výrazně šetřit a nevyhne se ani propouštění.

S podstatně nižším rozpočtem musí letos a zejména příští rok hospodařit Správa NP a CHKO Šumava (dále Správa parku). Zatímco v roce 2010 měla Správa parku na straně příjmů zhruba 636 milionů korun, v roce 2011 574 milionů, v roce 2012 to bude 330 milionů a je jisté, že v roce 2013 to bude ještě méně. Je to z toho důvodu, že se Správě parku výrazně ponížily dvě hlavní položky, které tvoří zdroj jejích příjmů.

Správa parku má nižší příspěvek na činnost z Ministerstva životního prostředí ČR i podstatně nižší příjmy z těžby dřeva než v předchozích letech. V loňském roce byl ministerský příspěvek 153 milionů, v roce 2010 179 milionů, pro rok 2012 112 milionů a pro rok 2013 to bude jen 101 milionů. Podle Správy parku se podařilo zažehnat kůrovcovou kalamitu a na Šumavě tak výrazně klesají těžby dřeva a s tím i související zisk z jeho prodeje. Tržby z prodeje dřeva v roce 2010 přesáhly 360 milionů, v roce 2011 316 milionů, v roce 2012 se budou pohybovat okolo 140 milionů korun. „Když byly těžby takového objemu jako letos a příští rok, byl příspěvek na činnost více než dvojnásobný,“ srovnává Jiří Mánek ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

Ministerstvo životního prostředí ČR škrtá v celém rezortu, jak na samotném ministerstvu, kde dochází k redukci platů a k propouštění zaměstnanců, tak v podřízených organizacích - jen za posledních 5 let poklesl objem peněz v rezortu ochrany přírody ze zhruba 7 miliard na přibližně 3 miliardy. To se promítá i do práce v Národním parku Šumava. „Na jednu stranu je to dobře, protože musíme maximálně racionalizovat naši činnost. Na druhou stranu se dostáváme do situace, kdy budeme muset omezovat až rušit některé naše činnosti,“ uvádí Jiří Mánek.

Vedení Správy parku musí výrazně šetřit. Sníží velikost svého vozového parku, a to o celých 25 procent. Do zbylých aut se nakoupí zařízení GPS, tak aby nedocházelo ke zneužívání osobních automobilů pro soukromé účely.
„Již dlouhou dobu pozoruji nehospodárné využívání služebních aut k soukromým účelům. Zaznamenal jsem i neuvěřitelné případy, kdy jsem zjistil zneužívání služebního auta k dalekým jízdám za soukromým účelem. Někteří zaměstnanci byli velmi vynalézaví a zneužívali každou skulinu ve vnitřních směrnicích. S tím je konec,“ říká ředitel Mánek.

Správa parku musela také propouštět. Za poslední čtvrtletí byl rozvázán pracovní poměr se 30 zaměstnanci, což byla zhruba desetina celkového počtu všech zaměstnanců. Byli to lidé ze všech oborů, kterými se Správa parku zabývá – péče o les, marketing, provozní a hospodářská činnost i věda a výzkum. „Je mi to velice líto s některými zaměstnanci jsem se osobně dlouhá léta znal, přesto vnímám, že i taková může být práce manažera. Je jisté, že organizace musí zeštíhlet, zejména tam, kde pracovníci nebyli zcela vytíženi. Proto jsme kumulovali funkce a hleděli na činnosti, které musíme provozovat ze zákona. Pokud chceme udržet Národní park Šumava v provozu, bylo snížení pracovních míst o deset procent nutností,“ uvádí Jiří Mánek, který propuštěním 30 osob potřebuje pro příští rok ušetřit 11 milionů korun na mzdových prostředcích.

Přebytečné automobily prodá Správa parku ve veřejné dražbě a peníze použije pro další fungování. „O termínu i podmínkách této dražby se všichni zájemci dozvědí na našich webových stránkách,“ uvedl Jiří Kvapil, ekonomický náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava. Do zbývajících aut se namontují zařízení GPS, které budou kontrolovat počty najetých kilometrů. Pořízení těchto GPS zařízení vyjde na 500 tisíc korun. „Podle zkušeností jiných organizací se náklady vrátí za 8 až 10 měsíců. GPS přináší každý rok úsporu spotřeby pohonných hmot až třicet procent,“ říká Jiří Kvapil.

To ale nejsou všechny úsporná opatření, ke kterým musela Správa parku sáhnout. Správa parku bude pro příští rok nucená omezit i výsadbu dřevin. Se zvládnutím kůrovcové kalamity se naštěstí sníží náklady na ochranu lesa proti kůrovci.
„Utahování opasku je nepříjemné pro všechny. Na druhou stranu cítíme velikou motivaci pro získávání dotačních peněz a příspěvků od sponzorů, což se nám zatím daří a máme dobře nastartováno pro příští roky. Věřím, že všechno zlé může ve finále být k něčemu dobré. I státní správa se musí začít učit fungovat jako svědomitá firma a hledět na každou korunu. Zároveň bude nutné ve spolupráci s ministerstvem hledat nová, především systémová, řešení jak dlouhodobě finančně zajistit kvalitní ochranu přírody v NP Šumava, největším českém národním parku. Tato jednání jsou zatím před námi,“ uzavírá ředitel Mánek.

Hospodaření v NP Šumava v letech 2008-2013. Zdroj: Správa NP a CHKOŠumava.

NP-naklady

red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

Zobrazení: 2853

Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal...

Novela mysliveckého zákona je připravena

Novela mysliveckého zákona je připravena

Zobrazení: 2574

Aktualizováno o stanovisko Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Českomoravské myslivecké...

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Zobrazení: 2399

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity...

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Zobrazení: 2041

Před dvěma týdny spustila Lesnicko-dřevařská komora celorepublikovou kampaň Hospodaříme s odpovědností. Je to prakticky poprvé, co někdo...

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zobrazení: 1678

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora...

Koho budete volit do Evropského parlamentu?

Koho budete volit do Evropského parlamentu?

Zobrazení: 1311

Anketa uvnitř. Ve dnech 7. až 8. června 2024 proběhnou volby do Evropského parlamentu. Redakce Lesnické...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě