logo Silvarium tisk

Soud zamítl žalobu kvůli těžbě v NP Šumava

Šumavský národní park tvrdí, že podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v Brně zasahoval při asanaci kůrovcové kalamity vyvolané rozhodnutími předchozími vedeními v letech 2007-2010 správně. Následky kůrovcové kalamity park v letech 2011 až 2013. Soud zamítl žalobu aktivistů, kteří postup parku zpochybňovali. Podle ekologů i soudu však byla žaloba zamítnuta z formálních důvodů a nezákonnost postupu se neřešila.

 

"Soud se touto otázkou nezabýval, v daném typu řízení to ani nebylo možné," řekla ČTK mluvčí NSS Sylva Dostálová. Soud sice koncem srpna zamítl kasační stížnost aktivistů, důvod byl ale spíše formální. V hodnocení rozsudku se národní park a ekologové rozcházejí. "Nejvyšší správní soud ve svém rozhodnutí neposuzoval, zdali kácení v Národním parku Šumava bylo zákonné či nebylo, protože tato otázka nemohla být předmětem tohoto soudního řízení," uvedla Dostálová. Správa národního parku v posuzovaném případě nevystupovala jako státní orgán, ale jako jakýkoliv jiný vlastník lesa. Proto by aktivisté museli zvolit jinou formu žaloby, než s jakou se neúspěšně obrátili na Krajský soud v Českých Budějovicích.

Správa parku rozhodnutí NSS interpretovala tak, že soud v zásadě potvrdil správnost zvolených zásahů proti kůrovci. "Rozhodnutí soudu a skončení celého procesu beru jako potvrzení toho, že jsme postupovali v boji proti kůrovci správně a zákonným způsobem. Ekologičtí aktivisté se nám snaží naši práci všemožně znepříjemnit, přitom odbornost jde v jejich případě mnohdy stranou. Tady naštěstí zvítězil zdravý rozum," uvedl ředitel NP Šumava Jiří Mánek. 

„Postup Správy NP a CHKO Šumava vycházel z ustanovení paragrafu 32 odst. 1 a 2 lesního zákona, ukládajícího vlastníku lesa povinnost provádět opatření, jimiž bude předcházeno a zabráněno působení škodlivých činitelů na les, a při vzniku mimořádných okolností a nepředvídaných škod v lese (větrné a sněhové kalamity, přemnožení škůdců, nebezpečí vzniku požárů v období sucha apod.) činit bezodkladná opatření k jejich odstranění a pro zmírnění jejich následků,“
píše se v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v Brně.

Podle Dostálové ale soud počínání správy národního parku neschválil - naopak v rozsudku zmínil stanovisko veřejného ochránce práv i rozhodnutí České inspekce životního prostředí, která stojí na opačném názoru. "Pro úplnost považuje Nejvyšší správní soud za vhodné poznamenat, že sdílí názor veřejného ochránce práv, dle kterého uspořádání Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, které v sobě propojuje prvek státní správy a prvek hospodaření se státním majetkem, není šťastným řešením a vede k netransparentnosti správy a péče o Národní park Šumava," stojí v rozsudku.

Podle aktivistů by se napadené stromy v NP Šumava neměly kácet. Postup Správy NP a CHKO Šumava vycházel z ustanovení lesního zákona, podle něhož musí vlastník lesa provádět opatření, která mají předcházet a zabránit působení škodlivých činitelů na les, a při vzniku mimořádných okolností a nepředvídaných škod v lese, činit bezodkladná opatření k jejich odstranění a pro zmírnění jejich následků, stojí v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v Brně. Rozsudek je pravomocný. Ekologičtí aktivisté po konzultaci s advokáty zvažují další právní kroky, jak uvedla jejich jménem Dagmar Kjučková, místostarostka Zdíkova. „Proti tomuto rozsudku nejsou opravné prostředky přípustné, nikdo se proti němu nemůže dále odvolávat," uvádí ale tisková zpráva Správy NP a CHKO Šumava.

Žalobu ekologických aktivistů na postup parku zamítl už v roce 2011 soud v Klatovech. Justice se kauzou zabývala téměř tři roky. "Rozhodnutí soudu a skončení celého procesu beru jako potvrzení toho, že jsme postupovali v boji proti kůrovci správně a zákonným způsobem. Ekologičtí aktivisté se nám snaží naši práci všemožně znepříjemnit, přitom odbornost jde v jejich případě mnohdy stranou. Tady naštěstí zvítězil zdravý rozum," uvedl ředitel NP Šumava Jiří Mánek. Podle ekologického Hnutí Duha ale rozsudek neznamená, že by postup proti kůrovci byl správný.
Kůrovcová kalamita začala gradovat po orkánu Kyrill v roce 2007. Tehdy kvůli tomu lesníci na Šumavě porazili stromy v objemu 767 143 krychlových metrů dřeva. Na letošní rok park plánoval pokácet 30 000 až 50 000 krychlových metrů v případě stromů napadených kůrovcem. "Výrazný pokles poukazuje na to, že gradace kůrovcové kalamity končí," řekl před časem Mánek.

red.

 

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

Zobrazení: 2863

Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal...

Novela mysliveckého zákona je připravena

Novela mysliveckého zákona je připravena

Zobrazení: 2577

Aktualizováno o stanovisko Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Českomoravské myslivecké...

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Zobrazení: 2402

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity...

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Zobrazení: 2043

Před dvěma týdny spustila Lesnicko-dřevařská komora celorepublikovou kampaň Hospodaříme s odpovědností. Je to prakticky poprvé, co někdo...

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zobrazení: 1678

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora...

Koho budete volit do Evropského parlamentu?

Koho budete volit do Evropského parlamentu?

Zobrazení: 1312

Anketa uvnitř. Ve dnech 7. až 8. června 2024 proběhnou volby do Evropského parlamentu. Redakce Lesnické...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě