Oba obžalovaní od začátku odmítají, že by se dopouštěli nezákonného jednání.
Veřejná zakázka se týkala druhé etapy zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. K nezákonnému zjednání výhody mělo dojít zhruba před pěti lety. Balák si rozsudek vyslechnout nepřišel. „Jsem přesvědčen, že soudu byl předložen dostatek důkazů o mé nevině," uvedl Balák ve vyjádření zaslaném ČTK s tím, že žádnou trestnou činnost v žádném stadiu nespáchal a u krajského soudu prokáže svou nevinu. Kladenský soud podle něj "nenašel odvahu rozhodnout jinak, než od něj očekávala média,“ tvrdí ředitel Lesní správy Lány. Tkadlec absolvoval všechna hlavní líčení soudu i vynesení dnešního verdiktu. Komentovat jej nechtěl.
Soudce Petr Sedlařík uvedl, že obžalovaní ovlivňovali přípravu projektu a porušili zásady pro zadávání veřejných zakázek včetně rovného přístupu pro všechny účastníky a transparentnosti. Společnost ESB měla mít ze zakázky zisk téměř devět milionů korun, to se ale vzhledem k zahájení trestního stíhání nestalo. Hodnota zakázky byla zhruba 200 milionů korun.
Tkadlece při hlavním líčení někteří svědci popisovali jako člověka, který ve skutečnosti nemá takové pravomoci, aby zakázku mohl ovlivnit. „Fungoval jako součást tohoto celku,“ uvedl soudce. Tkadlec působil zároveň za Lesní správu Lány a zároveň dával informace ESB. Podle Sedlaříka je trestné už to, že firma informace využívat může.
Podle soudce měla ESB díky Lesní správě Lány od začátku žolíka v ruce. Už na podzim projektant soudu popsal pocit, že k finální podobě řešení projektu byl nasměrován. Balák dříve uvedl, že neformální žádost o odborný názor Tkadlece a hrubý odhad nákladů svědčí o zodpovědném přístupu šéfa Lesní správy Lány. Soudce údajné tržní konzultace označil za podvodné kooperativní jednání. Činnost obžalovaných popsal jako plánovanou a dlouhodobou. "Balákovi přitěžuje to, že trestný čin částečně dokonal a zneužil významu své funkce," vysvětlil rozdíl v uložených trestech soudce.
Obhájci kritizovali využití odposlechů, které podle nich neprověřovaly konkrétní trestné činy, a tudíž jsou údajně nezákonné. Manažer se v nich například chlubil, že tendr připravila Lesní správa Lány přímo pro něj. Jedním z důkazů byl také notebook zaměstnankyně ESB, ve kterém byly shromážděné interní informace z Lesní správy Lány.
Výběr událostí spojených se zadáváním veřejných zakázek Lesní správy Lány:
- 21. června 2017 - Státní zástupce Jiří Pražák oznámil, že policie zadržela tři lidi kvůli podezření ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a dalších trestných činů, které se týkají tendrů Lesní správy Lány, jež je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky. Podle tehdejších informací ČTK byl mezi zadrženými ředitel lesní správy Miloš Balák. Sporná zakázka se týká sanace svahů v údolí vodní nádrže Klíčava.
- 22. června 2017 - Pražák oznámil, že policie obvinila dva ze tří zadržených lidí. Všechny tři policie propustila.
- 30. srpna 2017 - Kancelář prezidenta republiky podala námitku proti postupu Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze ve věci vyšetřování veřejných zakázek Lesní správy Lány. Podle Hradu se pražští žalobci případu ujali nezákonně.
- 20. září 2018 - Česká televize s odvoláním na Jiřího Pražáka uvedla, že v kauze zakázek Lesní správy Lány policie obvinila dalšího aktéra - jednu z firem stíhá za sjednání výhody při zadání zakázky.
- 11. června 2019 - Kancléř prezidenta Vratislav Mynář odmítl obvinění z "úporného" naléhání na bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) kvůli podání stížnosti pro porušení zákona v kauze Lesní správy Lány. Pelikána v prohlášení zaslaném ČTK ohledně předání stížnosti Mynář obvinil ze lži. Podle Pelikána na něj Mynář několikrát naléhal, aby stížnost podal a na případ se ho poté několikrát vyptával. Jeho chování označil za "dosti úporné". Ministr žádost nepodal.
- 26. června 2019 - V Lánské oboře skončila oprava svahů podél nádrže Klíčava. Projekt v hodnotě zhruba 300 milionů korun má bránit erozi půdy a následnému usychání stromů kolem nádrže. Miloš Balák novinářům řekl, že zakázka na práce byla stoprocentně v pořádku a o nutnosti provést práce bylo rozhodnuto ještě v době, kdy Lesní správu Lány nevedl.
- 23. července 2019 - Policie ukončila vyšetřování případu Lesní správy Lány. České televizi (ČT) to potvrdilo Vrchní státní zastupitelství v Praze.
- 26. srpna 2019 - Policie navrhla obžalovat dva lidi a jednu právnickou osobu za zmanipulování veřejné zakázky Lesní správy Lány. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář ČTK řekl, že chce v případu ctít presumpci neviny a že Baláka neodvolá.
- 20. května 2020 - Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) podalo žalobu na dvě fyzické a jednu právnickou osobu kvůli manipulaci veřejné zakázky na druhou etapu opravy svahů u vodní nádrže Klíčava v Lánské oboře.
- 22. října 2020 - Kladenský soud začal projednávat kauzu možného ovlivnění zakázky v Lánské oboře. Mezi obžalovanými před soudem stanul šéf Lesní správy Lány Miloš Balák, který podle přednesené obžaloby umožnil dalšímu obžalovanému, manažerovi firmy Energie - stavební a báňská Liborovi Tkadlecovi výhodu při přípravě a zadání veřejné zakázky. Třetí z obžalovaných je přímo společnost Energie - stavební a báňská.
- 7. května 2021 - Kladenský soud uložil Balákovi nepodmíněný tříletý trest ve věznici s ostrahou, čtyřletý zákaz činnosti a peněžitý trest. Podle rozsudku ovlivnil veřejnou zakázku. Tkadlec dostal podmíněný a peněžitý trest, firma má zaplatit peněžitý trest přes pět milionů korun a má několikaletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách. Rozsudek není pravomocný. Obžalovaní od začátku odmítají, že by se dopouštěli nezákonného jednání.
Čtěte také: Policie obvinila dva lidi kvůli zakázkám lánské lesní správy
Čtěte také: Šéf Lesní správy Lány Balák je opět stíhaný kvůli těžbě kamene
Dřívější vyjádření Miloše Baláka k obvinění lze shlédnout ve videu ze září loňského roku, kde ředitel Lesní správy Lány odpovídá na dotazy zaslané Českou televizí v souvislosti s těžbou kamene v Lánské oboře.
Odpovědi byly zveřejněny na stránkách Pražského hradu:
Podle ČTK