Přihlásit

Soud uložil šéfovi Lesní správy Lány Balákovi tříletý trest za ovlivnění zakázky

Kladenský soud uložil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi nepodmíněný tříletý trest ve věznici s ostrahou, čtyřletý zákaz činnosti a peněžitý trest. Podle rozsudku ovlivnil veřejnou zakázku. Manažer firmy Energie stavební - báňská (ESB) Libor Tkadlec dostal podmíněný a peněžitý trest. Firma ESB má zaplatit peněžitý trest přes pět milionů korun a má několikaletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách. Rozsudek není pravomocný. 

Doporučený Soud uložil šéfovi Lesní správy Lány Balákovi tříletý trest za ovlivnění zakázky

Oba obžalovaní od začátku odmítají, že by se dopouštěli nezákonného jednání.

Veřejná zakázka se týkala druhé etapy zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. K nezákonnému zjednání výhody mělo dojít zhruba před pěti lety. Balák si rozsudek vyslechnout nepřišel. „Jsem přesvědčen, že soudu byl předložen dostatek důkazů o mé nevině," uvedl Balák ve vyjádření zaslaném ČTK s tím, že žádnou trestnou činnost v žádném stadiu nespáchal a u krajského soudu prokáže svou nevinu. Kladenský soud podle něj "nenašel odvahu rozhodnout jinak, než od něj očekávala média,“ tvrdí ředitel Lesní správy Lány. Tkadlec absolvoval všechna hlavní líčení soudu i vynesení dnešního verdiktu. Komentovat jej nechtěl.

Soudce Petr Sedlařík uvedl, že obžalovaní ovlivňovali přípravu projektu a porušili zásady pro zadávání veřejných zakázek včetně rovného přístupu pro všechny účastníky a transparentnosti. Společnost ESB měla mít ze zakázky zisk téměř devět milionů korun, to se ale vzhledem k zahájení trestního stíhání nestalo. Hodnota zakázky byla zhruba 200 milionů korun.

Tkadlece při hlavním líčení někteří svědci popisovali jako člověka, který ve skutečnosti nemá takové pravomoci, aby zakázku mohl ovlivnit. „Fungoval jako součást tohoto celku,“ uvedl soudce. Tkadlec působil zároveň za Lesní správu Lány a zároveň dával informace ESB. Podle Sedlaříka je trestné už to, že firma informace využívat může.

Podle soudce měla ESB díky Lesní správě Lány od začátku žolíka v ruce. Už na podzim projektant soudu popsal pocit, že k finální podobě řešení projektu byl nasměrován. Balák dříve uvedl, že neformální žádost o odborný názor Tkadlece a hrubý odhad nákladů svědčí o zodpovědném přístupu šéfa Lesní správy Lány. Soudce údajné tržní konzultace označil za podvodné kooperativní jednání. Činnost obžalovaných popsal jako plánovanou a dlouhodobou. "Balákovi přitěžuje to, že trestný čin částečně dokonal a zneužil významu své funkce," vysvětlil rozdíl v uložených trestech soudce.

Obhájci kritizovali využití odposlechů, které podle nich neprověřovaly konkrétní trestné činy, a tudíž jsou údajně nezákonné. Manažer se v nich například chlubil, že tendr připravila Lesní správa Lány přímo pro něj. Jedním z důkazů byl také notebook zaměstnankyně ESB, ve kterém byly shromážděné interní informace z Lesní správy Lány.

Výběr událostí spojených se zadáváním veřejných zakázek Lesní správy Lány:

 • 21. června 2017 - Státní zástupce Jiří Pražák oznámil, že policie zadržela tři lidi kvůli podezření ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a dalších trestných činů, které se týkají tendrů Lesní správy Lány, jež je příspěvkovou organizací Kanceláře prezidenta republiky. Podle tehdejších informací ČTK byl mezi zadrženými ředitel lesní správy Miloš Balák. Sporná zakázka se týká sanace svahů v údolí vodní nádrže Klíčava.
 • 22. června 2017 - Pražák oznámil, že policie obvinila dva ze tří zadržených lidí. Všechny tři policie propustila.
 • 30. srpna 2017 - Kancelář prezidenta republiky podala námitku proti postupu Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze ve věci vyšetřování veřejných zakázek Lesní správy Lány. Podle Hradu se pražští žalobci případu ujali nezákonně.
 • 20. září 2018 - Česká televize s odvoláním na Jiřího Pražáka uvedla, že v kauze zakázek Lesní správy Lány policie obvinila dalšího aktéra - jednu z firem stíhá za sjednání výhody při zadání zakázky.
 • 11. června 2019 - Kancléř prezidenta Vratislav Mynář odmítl obvinění z "úporného" naléhání na bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) kvůli podání stížnosti pro porušení zákona v kauze Lesní správy Lány. Pelikána v prohlášení zaslaném ČTK ohledně předání stížnosti Mynář obvinil ze lži. Podle Pelikána na něj Mynář několikrát naléhal, aby stížnost podal a na případ se ho poté několikrát vyptával. Jeho chování označil za "dosti úporné". Ministr žádost nepodal.
 • 26. června 2019 - V Lánské oboře skončila oprava svahů podél nádrže Klíčava. Projekt v hodnotě zhruba 300 milionů korun má bránit erozi půdy a následnému usychání stromů kolem nádrže. Miloš Balák novinářům řekl, že zakázka na práce byla stoprocentně v pořádku a o nutnosti provést práce bylo rozhodnuto ještě v době, kdy Lesní správu Lány nevedl.
 • 23. července 2019 - Policie ukončila vyšetřování případu Lesní správy Lány. České televizi (ČT) to potvrdilo Vrchní státní zastupitelství v Praze.
 • 26. srpna 2019 - Policie navrhla obžalovat dva lidi a jednu právnickou osobu za zmanipulování veřejné zakázky Lesní správy Lány. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář ČTK řekl, že chce v případu ctít presumpci neviny a že Baláka neodvolá.
 • 20. května 2020 - Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) podalo žalobu na dvě fyzické a jednu právnickou osobu kvůli manipulaci veřejné zakázky na druhou etapu opravy svahů u vodní nádrže Klíčava v Lánské oboře.
 • 22. října 2020 - Kladenský soud začal projednávat kauzu možného ovlivnění zakázky v Lánské oboře. Mezi obžalovanými před soudem stanul šéf Lesní správy Lány Miloš Balák, který podle přednesené obžaloby umožnil dalšímu obžalovanému, manažerovi firmy Energie - stavební a báňská Liborovi Tkadlecovi výhodu při přípravě a zadání veřejné zakázky. Třetí z obžalovaných je přímo společnost Energie - stavební a báňská.
 • 7. května 2021 - Kladenský soud uložil Balákovi nepodmíněný tříletý trest ve věznici s ostrahou, čtyřletý zákaz činnosti a peněžitý trest. Podle rozsudku ovlivnil veřejnou zakázku. Tkadlec dostal podmíněný a peněžitý trest, firma má zaplatit peněžitý trest přes pět milionů korun a má několikaletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách. Rozsudek není pravomocný. Obžalovaní od začátku odmítají, že by se dopouštěli nezákonného jednání.

Čtěte také: Policie obvinila dva lidi kvůli zakázkám lánské lesní správy

Čtěte také: Šéf Lesní správy Lány Balák je opět stíhaný kvůli těžbě kamene

Dřívější vyjádření Miloše Baláka k obvinění lze shlédnout ve videu ze září loňského roku, kde ředitel Lesní správy Lány odpovídá na dotazy zaslané Českou televizí v souvislosti s těžbou kamene v Lánské oboře. 

Odpovědi byly zveřejněny na stránkách Pražského hradu:

Podle ČTK

Naposledy změněno: středa, 26 květen 2021 14:05

(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Zemřel jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Ing. Petr Skočdopole

Zemřel jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc Ing. Petr Skočdopole

Lesnictví

Dne 13. 6. 2021 náhle skonal Ing. Petr Skočdopole, jednatel společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Vážený kolega a uznávaný lesní odborník odešel ve...

Senát chce po státu sedm miliard korun jako náhradu škod po kůrovci

Senát chce po státu sedm miliard korun jako náhradu škod po kůrovci

Lesnictví

Ministerstva financí a zemědělství by podle Senátu letos měla zajistit výplatu sedmi miliard korun vlastníkům lesů jako náhradu škod způsobených kůrovcovou kalamitou v loňské roce...

Petr Vondráček zvolen novým prezidentem České asociace podnikatelů v lesním hospodářství

Petr Vondráček zvolen novým prezidentem České asociace podnikatelů v lesním hospodářství

Lesnictví

Na svém červnovém jednání si Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH), která je nejstarší organizací hájící zájmy podnikatelů v oboru (od roku 1995), vybrala...

V roce 2022 bude obnovena možnost podání žádosti na zalesnění zemědělské půdy

V roce 2022 bude obnovena možnost podání žádosti na zalesnění zemědělské půdy

Lesnictví

V roce 2022 bude opět otevřen příjem žádostí na založení lesního porostu pro dotace podle nařízení vlády č. 185/2015 Sb., o podmínkách poskytování dotací v...

Populární zprávy

Lesy ČR a VLS ČR si vymění rozsáhlé pozemky, chtějí tak zefektivnit hospodaření

Lesy ČR a VLS ČR si vymění rozsáhlé pozemky, chtějí tak zefektivnit…

Lesnictví

Zobrazeno:5332

Hlasujte v anketě. Státní podniky Lesy České republiky a Vojenské lesy a statky ČR na základě včerejšího souhlasu vlády ČR provedou vzájemnou úpravu majetkoprávních vztahů...

Nezvládnuté stavy jelena siky decimují přírodu

Nezvládnuté stavy jelena siky decimují přírodu

Lesnictví

Zobrazeno:3498

Exotických býložravců jako jelen sika u nás žije nejméně 8krát víc, než umožňuje zákon o myslivosti. V České republice evidujeme druhou největší evropskou populaci tohoto...

Rojení kůrovců začalo, k dispozici je nová mapa teplot a další pomocníci

Rojení kůrovců začalo, k dispozici je nová mapa teplot a další pomocníci

Lesnictví

Zobrazeno:3414

Teplé dny v týdnu od 10. května spustily letošní jarní rojení lýkožrouta smrkového. Vzhledem k jeho obrovské populaci v lesích je kromě efektivních obranných opatření...

Sněmovna v úvodním kole podpořila změnu pravidel myslivosti

Sněmovna v úvodním kole podpořila změnu pravidel myslivosti

Lesnictví

Zobrazeno:3173

Aktualizováno o vyjádření SVOL a dalších organizací. Sněmovna propustila do dalšího kola projednávání vládní novely zákona o myslivosti, kterou připravilo Ministerstvo zemědělství (MZe) a podporuje...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby