logo Silvarium tisk

Soud nařídil MŽP zrušit plán péče pro NP Šumava

Aktualizováno. Pražský městský soud nařídil ministerstvu životního prostředí (MŽP), aby zrušilo plán péče o šumavský národní park na léta 2014 až 2017. Vyhověl žalobě několika obcí, které mimo jiné uváděly, že jim plán brání v rozvoji a omezuje obyvatele parku.

Kopii rozsudku ČTK poskytl starosta Modravy a předseda Svazu obcí NP Šumava Antonín Schubert. Rozsudek vítá, obce podle něj ani nedoufaly, že by jim mohl soud vyhovět v celém rozsahu žaloby. MŽP může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správním soudu.

Plán péče stanovuje úkoly pro ochranu ekosystémů, rostlin a živočichů. Určuje formu péče o les či vzhled krajiny a formuje podmínky pro dopravu, turistiku a hospodaření na území parku. Obce žalovaly ministerstvo proto, že změnilo původní dohody s obcemi a prý odmítlo další diskusi.

"Nám dali k projednání nějaký dokument, ten pak svévolně změnili a schválili úplně jinou podobu dokumentu," řekl dnes ČTK Schubert. Ministerstvo už dříve uvedlo, že postupovalo ohledně Plánu péče k NP Šumava plně v souladu se zákonem. "Ministerstvo jen čistě arogantně, z titulu arogance státní moci řeklo: 'my prostě na nějaký šumavský lid nebudeme brát ohled a schválíme tu podobu, kterou uznáme my a naši přátelé za vhodnou, a ne tu, jakou bychom měli podle zákona projednat'," namítá Schubert.

Pod žalobu se podepsali představitelé Železné Rudy, Srní, Modravy, Stožce a Hartmanic. Podle Schuberta tento krok podporují i další obce a města a také se za něj staví Svaz obcí národního parku Šumava. Žalující straně nejvíc vadil fakt, že Šumava by se prý měla stát veřejnosti téměř nepřístupnou a velmi uzavřenou oblastí. "MŽP úplně změnilo koncepci péče o ten národní park. Úplně vymazalo z plánu péče zonaci, dalo tam nějaké dílčí plochy, které před tím s nikým neprojednávali. My považujeme zonaci za základní územní strategii území, protože zonaci každý rozumí," řekl Schubert. Ministerstvo také podle něj vymazalo z plánu péče návštěvnickou infrastrukturu - poválkové chodníky, naučné stezky, oproti předchozí dohodě snížilo zemědělské využívání krajiny.

Na Šumavě proti sobě stojí dva veřejné zájmy. Jedním z nich je zájem mít národní park a druhým je existence a život obcí, tvrdí Schubert. "My jsme chtěli, aby tyto dva veřejné zájmy plán péče pojmenoval, a MŽP nám řeklo, že na to nemá metodiku a že to pojmenovávat nebudou," dodal.

Reakce MŽP na rozsudek Městského soudu v Praze k Plánu péče NP Šumava 2014 - 2017

Rozsudek městského soudu v Praze byl v pátek 12. 12. zveřejněn na webových stránkách soudu. MŽP nemá v současné chvíli k dispozici odůvodnění rozsudku. Proto další právní kroky, včetně možné kasační stížnosti, budeme zvažovat až po doručení kompletního spisu ve lhůtě do 30 dnů od vydání rozsudku.

 

V souvislosti s rozsudkem soudu se v médiích objevily velmi nepřesné informace o významu a funkci plánu péče. Plán péče je ryze odborným „provozním“ dokumentem, podle kterého postupuje Správa NP při péči o území národního parku. Plán péče v žádném případě nesouvisí se zákazy či omezeními vstupu do parku. Ty jsou řešeny zákonem o ochraně přírody a krajiny a jeho vyhláškami (např. o zonaci), které platí a budou platit i nadále bez ohledu na platnost Plánu péče.

 

Podle TZ MŽP (16. 12. 2014), red.

 


Nynější plán byl jen do roku 2017. Soud ministerstvu uložil, aby pokračovalo v projednávání návrhu Plánu péče o Národní park Šumava na období od roku 2014 až do roku 2028, který schválila rada národního parku 20. června 2013.

Pokud jde o plán na léta 2014 až 2017, soud dospěl k závěru, že sepsáním protokolu o jeho schválení ministerstvo nezákonně zasáhlo do práv žalobců. Nařídil proto, aby protokol ministerstvo zrušilo, informovalo o tom dotčené obce a kraje a následně napadený plán odstranilo z Ústředního seznamu ochrany přírody a krajiny. Ministerstvo má rovněž obcím, které podaly žalobu, zaplatil náklady řízení ve výši zhruba 56 000 korun.

NP Šumava má schválený plán péče na 3 roky

red. 

Foto: archiv Správy NP a CHKO Šumava (Pavel Hubený)
Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4919

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4394

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 2982

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2825

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2585

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2574

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě