logo Silvarium tisk

Současná opatření by vedla k oteplení Země o 2,9 stupně do roku 2100, píše OSN

Stávající podoba klimatických opatření přijatých zeměmi světa by udržela oteplení Země pod hranicí tří stupňů Celsia, nejpravděpodobněji 2,9 stupně, oproti době před průmyslovou revolucí, uvádí dnes zveřejněná zpráva OSN. Bezmála 200 zemí se přitom v roce 2015 v Pařížské klimatické dohodě shodlo, že globální oteplení omezí na 1,5 stupně a udrží jej výrazně pod dvěma stupni Celsia.

 

 

Ilustrační foto: Pixabay Ilustrační foto: Pixabay

Výzkumníci uvádějí, že pokud státy do roku 2030 přijmou nyní diskutovaná ale zatím neplatná opatření, oteplení to omezí na 2,5 stupně. Číslo by v optimistických scénářích mohlo klesnout až na dva stupně Celsia, pokud se světu podaří dosáhnout slibované uhlíkové neutrality.

OSN zveřejnila svoji čtrnáctou výzkumnou zprávu o emisích skleníkových plynů a jejich dopadech na klima deset dní před začátkem klimatického summitu COP28 v Dubaji. Závěry dnešní zprávy budou velmi pravděpodobně důležitým podkladem pro politická a diplomatická jednání na konci listopadu.

Zpráva OSN Broken Record

Rok 2022 podle OSN přinesl nový rekord v objemu vypuštěných skleníkových plynů, konkrétně ekvivalentu 57,4 miliard tun oxidu uhličitého (CO2), z toho největší podíl tvoří CO2, méně pak oxid dusný, metan a fluorované skleníkové plyny. Objem těchto emisí přepočítaných na obyvatele se napříč státy značně liší - zatímco Spojené státy, Rusko nebo Čína jsou vysoko nad světovým průměrem, Indie zůstává zhruba na jeho polovině. Evropská unie jako celek byla v roce 2021 zodpovědná za sedm procent světových emisí skleníkových plynů.


Celkové čisté antropogenní emise skleníkových plynů, 1990-2022. Zdroj: Zpráva OSN Brocen Record

K letošnímu 25. září se 97 zemí, které zastupují zhruba 81 procent světových emisí skleníkových plynů, nějakým způsobem zavázalo k uhlíkové neutralitě. Z toho 27 zemí legislativně, 54 zemí ve vládním dokumentu a 16 zemí v politickém prohlášení. Vládní dokument nebo politické prohlášení je příkladem "národně podmíněného příspěvku", tedy zatím neschváleného klimatického opatření, která je podle vědců nutné ještě reálně uskutečnit, aby oteplení planety zůstalo pod 2,5 stupni Celsia. Schválení těchto opatření je podle zprávy podmíněné politickou vůli, finanční nebo technickou kapacitou států i dalšími faktory.

„Země s větší ekonomickou silou a větší historickou odpovědností za emise budou muset schválit ambicióznější opatření a schválit je rychleji. Nicméně to nebude stačit, jelikož nízkopříjmové a středně příjmové státy už zodpovídají za dvě třetiny světových emisí,“ uvádí zpráva OSN.

Podle OSN je dnes ve světě 2,4 miliardy lidí, kteří nemohou vařit v hygienických podmínkách a 775 milionu lidí nemá přístup k elektřině. Zlepšení jejich situace se neobejde bez navýšení energetické poptávky v rozvojových zemích, „ale existuje možnost, jak tyto požadavky naplnit efektivně, spravedlivě a s malým podílem uhlíkových emisí, a to díky snižujícím se cenám obnovitelných zdrojů“, stojí ve zprávě.

Vyspělé země budou muset podle výzkumníků navýšit finanční i jinou pomoc chudším zemím, které budou usilovat o přechod k zelenější ekonomice.

„Letošní vydání zprávy nám říká, že svět musí změnit své chování, jinak budeme to samé říkat příští rok a rok po tom a i ten další, jako zaseknutá deska," poznamenala Inger Andersenová, ředitelka Programu OSN pro životní prostředí. Dnes zveřejněný dokument nese příznačný název Broken record (z angličtiny "Zaseknutá deska" nebo také "Pokořený rekord", pozn. ČTK), který patrně odkazuje k četnosti, s níž vědci ve veřejném prostoru v posledních letech volají po přísnějších klimatických opatřeních, i nových rekordech, ať už se týkají výše teplot nebo vypuštěných emisí.


ČTK a Zpráva OSN Broken Record



 

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Komerční zprávy

Probírky, probírky a probírky!

Probírky, probírky a probírky!

Probírky, zvláště ty první, jsou po kůrovcové kalamitě tématem současnosti. Skluz je prakticky na celém našem území. Je...

S podzimem je zájem o palivové dříví na maximu. Se stroji PALAX jste připraveni.

S podzimem je zájem o palivové dříví na maximu. Se stroji PALAX jste připraveni.

Jaroslav Drahota se dlouhá léta se svým otcem věnoval převážně těžbě dřeva. Po skokovém nárůstu cen ostatních energií...

Populární zprávy

Sněmovna schválila novely lesního zákona a zákona o uvádění dřeva na trh

Sněmovna schválila novely lesního zákona a zákona o uvádění dřeva na trh

Zobrazení: 6267

Aktualizováno o vyjádření lesnických organizací.  Poslanci dne 23. dubna projednali ve třetím čtení dvě důležité novely zákonů...

Nově zavedená cla se dotknou klíčových dodavatelů dříví do USA

Nově zavedená cla se dotknou klíčových dodavatelů dříví do USA

Zobrazení: 3169

Dne 2. dubna 2025 oznámil americký prezident Donald Trump zavedení cel označovaných jako „Den osvobození“, která...

Pilu Javořice v obci Ptení zasáhl rozsáhlý požár. Škody budou v desítkách milionů korun

Pilu Javořice v obci Ptení zasáhl rozsáhlý požár. Škody budou v desítkách milionů korun

Zobrazení: 2279

Halu pily Javořice v obci Ptení na Prostějovsku v sobotu před polednem zasáhl rozsáhlý požár. Uvádí to...

Dopady změn klimatu ovlivňují hospodaření v dubových lesích, tvrdí vědci

Dopady změn klimatu ovlivňují hospodaření v dubových lesích, tvrdí vědci

Zobrazení: 2004

Vývoj klimatu, projevující se častějšími výkyvy v rozložení srážek i zvyšováním průměrných teplot vzduchu, vede k...

Po příčině odolnosti některých jedinců borovice lesní proti stresu suchem a hmyzími škůdci pátrají vědci z VÚLHM

Po příčině odolnosti některých jedinců borovice lesní proti stresu suchem a hmyzími škůdci pátrají vědci z VÚLHM

Zobrazení: 1903

Porosty borovice lesní jsou na území České republiky vystaveny extrémním přírodním podmínkám, např. vysokým teplotám vzduchu...

Trump podporuje domácí produkci dříví, chce omezit dovoz

Trump podporuje domácí produkci dříví, chce omezit dovoz

Zobrazení: 1741

Prezident USA Donald Trump podepsal exekutivní příkaz a memorandum určené ke zvýšení domácí produkce řeziva a...

Poslední komentáře

Anketa

Věříte, že se stavba sídla LČR opravdu uskuteční?

Naši partneři

Lesy ČR VLS Národní lesnický institut ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě