logo Silvarium tisk

Slovensko i východ ČR postihla větrná kalamita

Aktualizováno 20. 5. 13:00 hod. Tlaková níže doprovázená silným větrem a srážkami, která zasáhla 15. a 16. 5. kromě části Balkánu i východní část České republiky a Slovensko, způsobila vážné problémy. Kromě povodní a výpadků elektrické sítě došlo podle informací Silvarium.cz k rozsáhlé větrné kalamitě v lesích téměř na celém území Slovenska. Lesy ČR hlásí předběžný odhad 250 000 m3 kalamitního dříví.

Ilustrační foto: www.lesytanap.sk

 



Česká republika

Po víkendových silných poryvech větrů a dlouhotrvajících deštích, především na východě České republiky, včera zaměstnanci státního podniku  Lesy České republiky přímo v terénu intenzivně pracovali na dokončení kvalifikovaného odhadu škod. „Celkové množství poškozeného dříví v námi spravovaných lesích se tak po pátečním prvním průběžně zveřejněném odhadu zvýšilo na téměř 250 000 m³,“ říká generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

„Vůbec nejvíc poničené dřevní hmoty, cca 175 000 m³, evidujeme v Moravskoslezském kraji.  Ve Zlínském kraji popadalo cca 45 000 m³ a v Olomouckém cca 25 000 m³ dříví, v Jihomoravském kraji máme zaznamenáno 6 000 m³ znehodnocené dřevní hmoty. Naše hlavní úsilí se nyní zaměří na odstranění následků - nejprve je nutné zprůjezdnit veškeré lesní cesty, uvolnit koryta vodních toků a pak zpracovat zbytek popadaného dříví. I přes veškerou naší snahu je nutné počítat, že celková likvidace následků potrvá týdny až několik měsíců,“ vysvětluje Daniel Szórád.
Lidé by měli být nyní při cestách do lesů velmi opatrní, v postižených oblastech by každou návštěvu lesa měli pečlivě zvážit. „V Moravskoslezském kraji lidem radíme, aby do lesů v zasažených oblastech raději vůbec nechodili. Lesní půda je tam podmáčená, reálně hrozí pády větví, částí stromů, případně i celých stromů. V lesích se nyní navíc ve zvýšené míře pohybují naši zaměstnanci, smluvní partneři a také potřebná těžká technika,“ upřesňuje ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Frýdek - Místek Jiří Silvestr. Za pravdu mu dává také Martin Pavlíček, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Zlín. „Zvýšená opatrnost je nyní skutečně na místě. Sníží se tak riziko možných úrazů,“ doplňuje Martin Pavlíček.

Lesy ČR po dokončení důkladného zmapování rozsahu vzniklých škod připraví v úzké součinnosti se svými smluvními partnery podrobné harmonogramy zpracování poškozené dřevní hmoty.

Slovensko

Podle informací Lesů ČR je nejsložitější situace na Liptově a v oblastech kolem měst Revúca, Rožňava a Rimavská Sobota. Kalamita ostihla zejména skupiny dřevin smrku a buku.

Státní podnik Lesy SR, který spravuje zhruba polovinu výměry lesů v zemi, oznámil 19. 5., že utlumí běžnou těžbu a zaměří se na likvidaci kalamitního dřeva. Vichřice na území spravovaném podnikem Lesy SR poškodila podle předběžných odhadů téměř dva miliony stromů. To podle firmy odpovídá zhruba polovině její plánované celoroční těžby dřeva. Největší škody způsobil vítr na středním a severním Slovensku, jakož i na východě země. Následky silného větru jsou podle státní firmy srovnatelné s vichřicí z roku 2004, která například v Tatrách zničila rozsáhlé plochy lesa.

"Lesy SR přesměrují všechny volné kapacity do míst nejvíce postižených vichřicí a zároveň utlumí plánovanou těžbu. Je důležité, aby kalamitní dřevo bylo zpracováno co možno nejdříve a nedošlo k jeho znehodnocení," uvedl generální ředitel podniku Ctibor Határ.

Podle ministra životního prostřední Petera Žigy v lesích samotného Tatranského národního parku způsobila poslední vichřice menší škody než silný vítr před deseti lety. Stejně jako v roce 2004 i tentokrát popadané stromy poškodily turistické stezky a silnice.

Správa Tatranského národního parku (TANAP) uvedla, že předběžný odhad objemu kalamitního dříví jen na území Vysokých Tater je minimálně 100 000 m3. Některé silnice i turistické trasy jsou zcela neprůchodné. Lesníci a zaměstnanci správ chráněných území jsou momentálně v terénu a zjišťují rozsah škod, první relevantní odhady by měly být k dispozici v pondělí.


Letecké záběry: Tatry po vichřici zcela změnily svůj vzhled



Škody v Lesoch Tatranského národného parku

Tatrami sa včera opätovne po desiatich rokoch prehnal prepadavý vietor zvaný bóra. Len v časti územia Tatranského národného parku priamo spravovanom Štátnymi lesmi TANAPu zanechal za sebou viac ako stotisíc (približne 82 000 m3) polámaných a vyvrátených stromov, nepriechodné cesty a zavalené turistické chodníky. Najhoršia situácia je v oblasti Vyšných Hágov, kde náporu vetra podľahlo takmer šesťdesiattisíc (40 000 m3) stromov. Podobná situácia je na Podbanskom, v Tichej a Kôprovej doline, kde budú musieť lesníci spracovať viac ako 20 000 m3 kalamitného dreva.

V oblasti Smokovcov vietor okrem štyritisíc stromov (3 000 m3) poškodil aj mladé lesné porasty pestované po vetrovej kalamite v roku 2004 na ploche presahujúcej 30 hektárov. „Zriedkavým javom bolo to, že si včerajšia bóra vybrala jarné a nie neskoré jesenné obdobie. Škody však nie sú porovnateľné. To nielen preto, že sila vetra bola tentoraz menšia, ale aj preto, že stojacich stromov v tatranských lesoch po bóre z novembra 2004 a po lykožrútovej kalamite už veľa stáť nezostalo,“ hovorí Pavol Fabian, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu. Ako ďalej poznamenáva, vo väčšom rozsahu ako pred desiatimi rokmi sú však poškodené listnaté dreviny, ktoré sú v tomto období už olistené.

Voda, ktorá v podobe dažďa bóru sprevádzala, poškodila lesné cesty v oblasti Podspád a Tatranskej Javoriny, najmä v Bielovodskej a Javorovej doline, na Oraviciach v Bobroveckej doline, ale aj na Habovke a na Zverovke v Západných Tatrách. V Prielome Dunajca v Pieninskom národnom parku podmyla kus lesnej cesty, ktorá je zároveň červeno značeným turistickým chodníkom spájajúcim Červený Kláštor s Lesnicou. Kvôli popadaným stromom a kamenným lavínam je tento chodník nepriechodný a pre turistov až do odvolania uzavretý.

Ťažko priechodná až nepriechodná je väčšina značkovaných turistických chodníkov prechádzajúcich pásmom lesa v celom území Tatranského národného parku.

Zdroj: www.lesytanap.sk


Situaci sledujeme a informace budeme průběžně aktualizovat. 

red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4924

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4394

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 2984

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2825

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2586

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2575

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě