logo Silvarium tisk

Seznam povolených přípravků 2013

V květnu vyšel v nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce nový Seznam povolených přípravků a dalších prostředků na ochranu rostlin 2013, který je od minulých „Seznamů“ odlišný - reaguje na změny v legislativě. Seznam povolených přípravků a dalších prostředků na ochranu rostlin 2013 je možné objednat v redakci nebo e-shopu Lesnické práce.

Nově v souladu s hlavou IV zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči, ve znění zákona č. 199/2012 Sb., je uvedeno členění na přípravky a další prostředky. Do skupiny přípravků patří jednak chemické přípravky (insekticidy včetně akaricidů, moluskocidy, nematocidy, rodenticidy, fungicidy, herbicidy včetně arboricidů, repelenty a regulátory růstu), jednak přípravky na bázi mikroorganismů (biologické přípravky). Pro práci s touto skupinou je nutné vlastnit příslušné osvědčení dle výše uvedeného zákona. Do skupiny dalších přípravků patří pomocné prostředky (aditiva, adjuvanty, antitranspiranty, dezinfekční prostředky, pasivní pomocné prostředky, přípravky k ošetření ran, přípravky k úpravě vzhledu, přípravky k podpoře zdravotního stavu a semiochemikálie – atraktanta) a bioagens (biologické přípravky na bázi makroorganismů). Při aplikaci prostředků řazených do této skupiny není potřebné vlastnit výše uvedené osvědčení, jsou-li používány samostatně. Tento „Seznam“ vychází z jediného oficiální „Seznamu“, který je on-line dostupný na stránkách Státní rostlinolékařské správy.

Chemické přípravky
Ve skupině insekticidů je pro lesní hospodářství registrováno celkem 52 insekticidů (včetně akaricidů), u pěti přípravků registrace proti minulému „Seznamu“ (2011) již skončila a u dalších dvou končí registrace v průběhu roku 2013. Nově bylo pak registrováno 17 insekticidů.
Všechny tři registrované moluskocidy se v „Seznamu“ objevují poprvé. Naopak jediný povolený nematocid byl uveden již i v minulém „Seznamu“.
Ve skupině fungicidů je v současnosti povoleno celkem 44 přípravků, u pěti přípravků již jejich použitelnost skončila a u dalších dvou skončí v průběhu roku 2013. Nově bylo z tohoto počtu zaregistrováno 8 přípravků.
Herbicidy (včetně arboricidů) jsou skupinou s nejvyšším počtem registrovaných přípravků, a to v celkovém počtu 61. Použitelnost skončila pouze u jednoho přípravku proti minulému „Seznamu“ a u dalších dvou končí, resp. skončila již v letošním roce. Nově bylo zaregistrováno 19 přípravků.
Ve skupině rodenticidů je registrováno pět přípravků, ale díky různým omezením s minimální použitelností v lesním hospodářství.
U repelentů neskončila použitelnost u žádného přípravku a nově byl registrován jeden přípravek; čtyři z nich jsou povoleny i jako repelenty proti hlodavcům.
Ve skupině regulátorů růstu nedošlo k žádným změnám, stále jich je povoleno pět.

Biologické přípravky na bázi mikroorganismů
V této skupině je celkem povoleno 5 přípravků (3 určené k hubení hmyzu a dva proti houbovým patogenům); u jednoho dalšího přípravku končí možnost použitelnosti v roce 2015.

Pomocné prostředky
Ve skupině aditiv a adjuvantů (které jsou z praktických důvodů spojeny) je v současné době registrováno 22 postředků. U dalšího jednoho prostředku již použitelnost skončila, u dalšího skončí v roce 2015 a dalších pět ze stávajícího počtu bylo nově registrováno.
Ve skupině antitranspirantů jsou v současné době povoleny celkem 3 přípravky, přičemž jeden z nich je povolen nově.
Ve skupině dezinfekčních prostředků nedošlo k žádné změně; je zde registrováno celkem pět prostředků.
U pasivních pomocných prostředků, jež jsou do určité míry „sběrnou skupinou“, protože některé by mohly být začleněny do některé jiné skupiny, bylo nově registrováno 8 prostředků, takže jich je celkem povoleno 31. U žádného použitelnost neskončila.
Skupina přípravků na ošetření ran je relativně stabilní – z celkového počtu 9 registrovaných prostředků je pouze jeden nový a použitelnost neskončila u žádného dříve registrovaného prostředku.
U přípravků na úpravu vzhledu (které těžko naleznou v LH uplatnění) nedošlo k žádným změnám, povoleny jsou pouze dva.
Ani u přípravků sloužících k podpoře zdravotního stavu rostlin nedošlo k významným změnám – z 11 registrovaných přípravků byl pouze jeden nově zaregistrován a použitelnost neskončila u žádného.
K žádným změnám nedošlo u semiochemikálií – atraktant. Použitelnost skončila u dvou přípravků, která byla již dlouho avizována.
Do seznamu poprvé byla zařazena skupina bioagens, kde je celkem registrováno 33 prostředků, které lze teoreticky použít ve sklenících a fóliovnících v lesních školkách.
Řada přípravků, které byly obsaženy již v minulém „Seznamu“ a mnoho z těch, které byly nově registrovány, nenaleznou v lesnictví širší uplatnění; jde totiž o přípravky, které byly povoleny pro použití v okrasných dřevinách nebo okrasných rostlinách, které dle výkladu Státní rostlinolékařské správy lze použit, byť někdy za omezujících podmínek, i při aplikaci proti škodlivým činitelům na lesních dřevinách.

Doc. Ing. Petr Zahradník, CSc.

Objednat Seznam povolených přípravků a dalších prostředků na ochranu rostlin 2013 v e-shopu

Telefonické objednávky: 321 679 414

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4930

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4399

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 2998

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2827

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2588

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2586

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě