logo Silvarium tisk

Senátoři chtějí pomoc státu pro kalamitou postižené drobné vlastníky lesů

Aktualizováno 27. 9. Senátoři z výboru pro veřejnou správu a životní prostředí chtějí větší pomoc státu pro 300 000 drobných vlastníků lesů napadených kůrovcem. Ministerstvo zemědělství ji slíbilo v rámci krizového plánu, jehož návrh chce horní komoře předložit během listopadu, uvedl 26. 9. náměstek ministra zemědělství Patrik Mlynář.

Místopředseda výboru Miloš Vystrčil (ODS) uvedl, že dosavadní pomoc státu je pro drobné vlastníky lesů neuchopitelná, a tedy neefektivní. "Nacházejí se v tragické situaci a hrozí, že zkrachují," řekl.

Majitelé lesů se podle Vystrčila musejí v případě těžby kůrovcem zasažených stromů vyrovnat s nedostatkem dřevorubců, chybějícím místem pro uskladnění dřeva, absencí chemických přípravků na jeho ošetření i nízkou prodejní cenou. Potřebovali by kvůli tomu následně také finanční i materiální pomoc se zalesněním vykácených ploch.

Pokud by ministerstvo prosadilo zamýšlený roční zákaz těžby zdravých stromů s tím, že by se těžilo jen kalamitní dříví, drobní vlastníci lesů by potřebovali podle svých výpočtů kompenzace 3000 korun na hektar. Podle Mlynáře to představuje celkem 2,7 miliardy korun. Ministerstvo si takovouto pomoc musí nechat odsouhlasit Evropskou komisí, poznamenal.

Ministerstvo podle Mlynáře už vyjednává výjimku pro možnost skladovat pokácené kůrovcové dřevo v blízkosti silnic, stejně jako využití chemických prostředků na toto dřevo neprofesionály. "Prvotně chceme podpořit obnovu lesů," řekl Mlynář s tím, že pro příští rok chce ministerstvo zvýšit sumu na tento účel o více než půl miliardy korun.

Místopředsedkyně výboru Jitka Seitlová (KDU-ČSL) uvedla, že velkým problémem je přemnožení spárkaté zvěře, která decimuje podrosty listnatých stromů. Podle senátorky v tomto směru žádná opatření zatím nebyla přijata a ministerstvo by to mělo změnit.

O opatřeních proti kůrovci jednala před dvěma týdny vláda, zákaz těžby zdravého dříví ale zatím neschválila. Opatření by podle ministerstva zemědělství uvolnilo zpracovatelské kapacity a zlepšilo odbytovou situaci na trhu s dřevem. Do konce roku chce úřad zpracovat krizové plány. Uvažuje také o vyhlášení krizového stavu v oblastech nejvíce postižených kůrovcem.

Dačice žádají premiéra o pomoc pro menší vlastníky lesů

Dačice na Jindřichohradecku žádají premiéra, aby vláda pomohla malým vlastníkům lesa v boji s kůrovcovou kalamitou. Starosta města Karel Macků proto poslal předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO) otevřený dopis. Podle jeho autorů menší vlastníci nezvládnou sami obnovit les po kůrovcové kalamitě a stát by měl pro tento účel zvýšit dotační tituly. 

"Jedná se o kůrovcovou kalamitu, která nemá v posledních desetiletích obdoby. Pamětníci si na podobnou katastrofu nevzpomínají," řekl vedoucí odboru životního prostředí dačického městského úřadu Jiří Müller, jenž se podílel na přípravě otevřeného dopisu pro premiéra.

Dodal, že po vládě nežádají podporu pro Dačice a okolí. Autoři dopisu žádají systémové řešení, které by pomohlo menším vlastníkům lesů v celé republice. Vzhledem ke kůrovcové kalamitě je přetlak dřeva na trhu a jeho cena klesá. Proto jsou zisky vlastníků z prodeje výrazně nižší a často musí vykácet celý les. "Obnova jednoho hektaru lesa přitom stojí minimálně 70 000 až 80 000 korun," uvedl Müller.

Podle autorů otevřeného dopisu může do budoucna zabránit další kůrovcové kalamitě jen větší druhová pestrost. "Jenže vypěstovat les s jinými druhy je ekonomicky náročné. Žádá si mnohem větší péči, což samozřejmě stojí více peněz," uvedl Müller. Smrk podle něj neničí okusem zvěř, která větší škody udělá například na jedli, borovici nebo listnatých stromech.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

Zobrazení: 3565

Introdukované druhy dřevin jsou v lesním hospodářství českých zemí využívány dlouhodobě, stejně jako v jiných zemích...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 3279

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Zobrazení: 2350

Tři důležité zákony vypracované Ministerstvem zemědělství (MZe) projednali dne 11. 12. 2024 poslanci v 1. čtení. Novely...

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Zobrazení: 1993

Právě začala sezóna dražeb nejkvalitnějšího dříví. Vyrábí se z něj hudební nástroje, sudy na alkohol, pažby zbraní...

Nejvíce zakázek v tendru Lesů ČR získal Uniles z Agrofertu

Nejvíce zakázek v tendru Lesů ČR získal Uniles z Agrofertu

Zobrazení: 1902

Vítězem miliardového lesnického tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) pro roky 2025 až 2029 je...

Databázi certifikovaných konstrukcí dřevostaveb připravují Lesy ČR s Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským

Databázi certifikovaných konstrukcí dřevostaveb připravují Lesy ČR s Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským

Zobrazení: 1776

Projektanti, architekti, stavební inženýři a další budou moci využít databázi certifikovaných konstrukcí a detailů pro dřevostavby...

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě