logo Silvarium tisk

Seminář Lesní ochranné služby – zdroj informací o ochraně lesů pro vás

Chcete se dozvědět poslední novinky o zdravotním stavu našich lesů a invazních organismech, které je ohrožují? Přijďte 25. dubna na seminář Lesní ochranné služby do Průhonic. 

Foto: redakce Foto: redakce

Každý rok pořádá Lesní ochranná služba celostátní seminář LOS s mezinárodní účastí „Škodliví činitelé v lesích Česka“. Ten letošní, který se koná 25. dubna v Průhonicích, je kromě tradičního tématu o zdravotním stavu lesů zaměřen na Invazní organizmy z pohledu ochrany lesa.

Mimoto o situaci v ochraně lesů okolních států budou referovat přední zahraniční odborníci. Účastníci semináře tak získají ucelený obrázek stavu ochrany lesa ve střední Evropě.

Jsme přesvědčeni, že ve sdíleném prostoru lesního hospodářství, kdy lesy kontinuálně překračují naše vzájemné hranice, je s ohledem na jejich účinnou ochranu nutné sdílet také poznatky a informace.

Proč je seminář pro vás tak důležitý? Nikde jinde se nedozvíte poslední novinky o ochraně lesa v podmínkách probíhajících klimatických změn, které vám mohou pomoci dobře a efektivně hospodařit na lesním majetku.

Již delší dobu žijeme v realitě zrychlené změny přírodních podmínek, která se silně projevuje na stavu našich lesů. Prožili jsme nebývalou kůrovcovou kalamitu, a získali cennou zkušenost, která by měla vést ke zvýšenému zájmu o ochranu lesa, k pozornému sledování výskytu škodlivých činitelů v našich lesích a také k poučení a k přiměřené odezvě v přístupu k lesnickému hospodaření. Navíc, na mnoha místech nebyla probíhající kalamita dosud plně zažehnána a v případě příznivého počasí se může vše rozběhnout znova a s násobnou intenzitou. Základ početní hustoty kůrovců je mnohem vyšší, než byl např. v roce 2018.

Oteplování klimatu, a s ním související půdní sucho, nepříznivě působí na odolnost a kondici lesních dřevin. Přináší to s sebou stále více příležitostí pro rozvoj a zvyšování škodlivosti řady dosud nepříliš významných škodlivých organismů, k rozšiřování areálů výskytu teplomilných druhů a k šíření a zvyšování hospodářské nebo ekologické škodlivosti organismů invazních.

Průběh meteorologických podmínek začátku letošního roku oproti loňskému je velmi odlišný. Po teplotně normálním lednu přišel únor a březen, jejichž teplota byla rekordně nadnormální a počátek dubna, kdy teploty několikrát překročily hodnotu letního dne (25 °C) a ojediněle dokonce hodnotu dne s tropickou teplotou (30 °C).

Srážkově sice byly poslední měsíce poměrně bohaté, ale s vysokými teplotami a narůstající vegetací může zásoba vody v půdě rychle docházet – ostatně regionální sucha se již začínají projevovat. S velkou pravděpodobností tak bude letošní rok velmi náročný na včasnost a efektivnost činností v ochraně lesa, aby se zabránilo rychlému rozvoji zejména biotických škodlivých činitelů.

Jedním z jevů, které probíhající změna klimatu přináší, je i rychlé rozšiřování areálů některých organismů – a to i těch, které ohrožují lesní dřeviny. Jedním z příkladů je zavlečená síťnatka dubová (Corythucha arcuata), u které bylo v loňském roce zaznamenáno první rozsáhlejší přemnožení v dubových porostech v okolí Lanžhota.

Více informací, seznam přednášek, kontakty a přihlášku na seminář (registrovat se můžete i po uplynutí limitu a příležitostně i přímo namístě) naleznete zde.

https://www.vulhm.cz/seminar-los-2024/

TZ VÚLHM

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 5210

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4578

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 3212

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

Zobrazení: 3152

Introdukované druhy dřevin jsou v lesním hospodářství českých zemí využívány dlouhodobě, stejně jako v jiných zemích...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2850

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Zobrazení: 2471

Video uvnitř článku! Dne 22. října 2014 byla v lese na Železnobrodsku vybrána a přeměřena douglaska tisolistá...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát podporovat sdružování drobných vlastníků lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě