Otevřený dopis ministru zemědělství Mgr. Marku Výbornému
Vážený pane ministře,
dovolujeme si Vás oslovit otevřeným dopisem Sdružení lesních školkařů ČR, z.s., neboť považujeme za nutné Vás informovat, že se lesní školkařství ocitlo na existenční hraně.
V průběhu kůrovcové kalamity byl od vlastníků lesa, i od resortu MZe, směrem k lesním školkařům vysílán jasný signál, aby zajistili dostatek sazenic pro obnovu kůrovcem poničených lesů. Pro mnohé školkařské a semenářské provozy to byla velká příležitost a výzva. Do provozů se investovaly stovky milionů korun, do technologií, vybavení, strojů i do pracovních kolektivů. Snahou bylo zajistit dostatečné množství sazenic pro obnovu našich lesů. Tento požadavek byl stavěn jako priorita a celospolečenský zájem.
V průběhu letošního roku se situace skokově změnila a lesní školkaři zažívají zcela nečekaný pokles poptávky. V praxi to znamená, že se téměř zastavilo zalesňování jak u státních, tak i nestátních vlastníků lesů.
Pokles zalesnění by byl pochopitelný, kdyby kalamitní holiny byly z velké části zalesněny. Situace je o to absurdnější, že v tuto chvíli Česká republika disponuje cca 60 000 hektary nezalesněných holin. Sazenice, které se neuplatní v obnově lesů nejpozději při jarním zalesnění 2025, budou zlikvidovány, protože je nelze předržet do dalšího roku. Reálně tak hrozí likvidace až stovky milionů kusů sazenic, které nejsou aktuálně lesnickým provozem poptávány. Přitom na zalesnění současných holin je potřeba až 300 milionů sazenic. Nabízí se tedy logicky otázka, proč nezalesňujeme, když máme jako republika takové množství holin a máme na ně k dispozici sazenice i personální kapacity? Zalesnění odlesněných ploch zřejmě již není pro lesní hospodářství České republiky priorita. Vytěžili jsme porosty, které nám odkázali naši předci, našim potomkům produktivní lesní porosty již odkazovat nepotřebujeme?
Pokud se pro obnovu kalamitních holin nevyužijí aktuálně napěstované sazenice, dojde k jejich likvidaci. Nezalesněné kalamitní holiny, kromě toho, že nebudou plnit produkční funkci lesů, nebudou dále plnit ani půdoochranné, hydrologické a další mimoprodukční funkce, v ekosystémech bude vázáno jen minimum uhlíku. Bez umělé obnovy lesa nelze ani zásadně měnit druhovou skladbu lesů, ve prospěch klimaticky odolnějších dřevin, nelze založit druhově pestré porostní směsi.
Kritická situace v oboru lesního školkařství a semenářství má negativní přesah do oblastí, které s obnovou lesa souvisí (dodavatelé technologií a dodavatelé lesnických prací atd.) a může mít dlouhodobé dopady na zaměstnanost venkova. Likvidace sazenic v lesních školkách, kromě uzavření některých provozů, způsobí také propouštění pracovníků v pěstebních činnostech, které mají regionální charakter a tím se dostáváme do přímého rozporu se současným trendem EU podpory regionů a zaměstnanosti.
Sdružení lesních školkařů ČR, z.s., opakovaně o bezprecedentní situaci jednalo s příslušnými pracovníky resortu Mze a státních lesů. Jednání skončila neúspěšně. Zájem o konstruktivní řešení, kdy na jedné straně máme velké nezalesněné holiny a na druhé straně dostatek sazenic pro jejich zalesnění, ze strany ministerstva ani státních lesů není.
Sdružení lesních školkařů ČR, z.s.