logo Silvarium tisk

Sdružení lesních školkařů ČR se ohlíží za 25 lety své činnosti

V letošním roce slaví Sdružení lesních školkařů ČR, z.s., (SLŠ ČR) čtvrtstoletí své existence. Za tuto dobu významně přispělo ke zvýšení kvalifikace pracovníků v lesním hospodářství, zorganizovalo řadu instruktáží, seminářů a odborných exkurzí a rovněž zastřešovalo zájmy a potřeby lesních školkařů. Je tedy za čím se ohlédnout. Toto výročí je i motivací k hledání nových směrů činnosti v době plné výzev pro lesní hospodářství v celé Evropě.

Odborný seminář „Aktuální problematika lesního školkařství v roce 2014", pořádaný 20. 1. 2015 v Lísku u Bystřice nad Pernštejnem. Foto: archiv SLŠ ČR

I. období let 1995–2004

Výchozí etapa existence sdružení se váže k roku 1995. Prvotní úvahy o jeho vzniku se však datují již od roku 1992. Tehdy k jeho budoucímu založení významně přispěli pracovníci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM), Výzkumná stanice (VS) Kunovice a VS Opočno: P. Radosta, Z. Procházková, A. Jurásek, a V. Nárovec. V říjnu 1994 byla v Budišově podepsána zakládající smlouva sdružení a jeho členy se staly Lesní společnost Jaroměřice nad Rokytnou, a.s., Lesy Český Krumlov, a.s., Jihočeské lesy České Budějovice, a.s., divize Milevsko, a Uniles Rumburk a.s.
14. 8. 1995 se podařilo zaregistrovat první znění stanov na Ministerstvu vnitra ČR pod názvem „Sdružení pěstitelů sadebního materiálu lesních dřevin" a v prosinci téhož roku se uskutečnila ustavující valná hromada v Olešné u Milevska. Předsedou sdružení se stal Josef Cafourek a funkci výkonné tajemnice sdružení zastávala Michaela Machovičová. Za dva roky od vzniku mělo sdružení 61 členských subjektů zaměřených na produkci sadebního materiálu lesních dřevin. Se zvyšujícím se počtem členů i rostoucí aktivitou vyvstala potřeba profesionalizace sdružení obsazením místa manažera. V roce 2000 se jím stal Pavel Kotrla.
Tehdy došlo i k přejmenování na Sdružení lesních školkařů ČR. SLŠ ČR se postupně stalo partnerem k jednání zastupujícím zájmy lesních školkařů ČR. V období let 1995 až 2004 se podařilo zorganizovat deset odborných akcí a osm exkurzí. Byla řešena problematika lesního semenářství, kvalita sadebního materiálu – implementace nové ČSN 482115 (Sadební materiál lesních dřevin) v praxi, především u Lesů ČR, s.p., (LČR), propagace krytokořenného sadebního materiálu, aplikace katalogu ověřených obalů a problematika škůdců a chorob v lesních školkách. Zásadní aktivity představovala také příprava nových legislativních předpisů před vstupem ČR do EU. Zejména se jednalo o zákon č. 149/2003 Sb. (zákon o obchodu s reprodukčním materiálem) a o zákon č. 326/2004 Sb. (zákon o rostlinolékařské péči).
Za působení Pavla Kotrly se podařilo dostat SLŠ ČR do pozice respektovaného partnera, a to i v oblasti přípravy legislativních předpisů. Právě v období před a po vstupu České republiky do EU poskytlo SLŠ ČR v úzké spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR (MZe), VÚLHM a Státní rostlinolékařskou správou svým členům významnou informační podporu.

II. období let 2004–2014

V tomto období vykonával funkci manažera sdružení Vladimír Foltánek. V roce 2004 mělo sdružení 76 řádných členů, z toho 75 tuzemských a jednoho zahraničního (ze Slovenské republiky). Byl schválen jednací řád sdružení, konkretizována náplň činnosti a obsahově upřesněny stanovy.
Těžiště aktivity bylo položeno do navýšení vnímané identity oborového sdružení, prohloubení vztahů s VÚLHM (VS Opočno, VS Kunovice), akčních jednání s MZe, LČR a Sdružením vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) i do organizace vzdělávacích akcí a exkurzí. Každoročně byly pořádány jeden až dva odborné semináře, na nichž přednášela řada profesních specialistů a odborníků (bylo prezentováno přes 240 odborných příspěvků). Ve spolupráci s Institutem celoživotního vzdělávání při Mendelově univerzitě v Brně v letech 2009, 2011 a 2012 sdružení zorganizovalo tři vzdělávací projekty hrazené z prostředků Státního zemědělského intervenčního fondu. SLŠ ČR vyvíjelo i ediční a vydavatelskou činnost. Byly vydány sborníky ze seminářů, ale i monotematické publikace a instruktážní materiály pro školkařskou praxi.
V rámci výměny zkušeností a získání poznatků o lesní školkařské činnosti v různých lokalitách i podmínkách uspořádalo sdružení pro své členy celkem deset exkurzí do lesních školek v ČR i v Evropě.
Samozřejmou průběžnou činností se stalo připomínkování návrhů novelizovaných právních předpisů i oborových norem a spoluúčast na řešení výzkumných úkolů.

III. období let 2014–2019

V této etapě byl manažerem sdružení Petr Martinec. Počet členů SLŠ ČR se v tomto období pohyboval mezi 59 až 64 subjekty.
Sdružení pokračovalo v naplňování svého hlavního poslání, kterým je ochrana oprávněných zájmů členů, koordinace činnosti a propagace právnických i fyzických osob zabývajících se lesním školkařstvím a semenářstvím.
Sdružení se účastnilo práce v různých pracovních skupinách (např. u LČR). I nadále bylo jedním z mezirezortních připomínkových míst pro návrhy nových právních norem a dalších předpisů ovlivňujících lesní školkařství.
Za tohoto období vznikly např. české technické normy ČSN 48 2116 Umělá obnova lesa a zalesňování (MAUER O., JURÁSEK A., 2015) a ČSN 48 2118 Inventarizace sadebního materiálu lesních dřevin ve školkách (NÁROVCOVÁ J., LEUGNER J., 2016). Dále to byly novely zákona o vodách, lesního zákona, zákona o rostlinolékařské péči, novely právních norem vztahujících se k obchodování se sadebním materiálem lesních dřevin a také vznik Strategie resortu MZe s výhledem do roku 2030 (č. j.: 66699/2015-MZE-10051).
V rámci Programu rozvoje venkova se podařilo pro lesní školkaře vyjednat odpovídající podmínky i rozšíření výčtu strojů a zařízení, na které bylo možné žádat finanční podporu. Po extrémním suchu v roce 2015 se díky aktivitě SLŠ ČR podařilo vytvořit kompenzační program „Zmírnění škod způsobených suchem na produkci v lesních školkách" v rámci dotací MZe.
Výčet aktivit sdružení by mohl být, stejně jako za předchozí období, velmi rozsáhlý. Za všechny je proto třeba uvést alespoň členství v Lesnicko-dřevařské komoře ČR (od roku 2016) i každoroční účast na jednání Evropské asociace lesních školkařů (EFNA), kterou SLŠ ČR potvrdilo svůj význam i na evropské úrovni.
I dlouhodobá spolupráce se Svazem školkařů ČR a Školkařským svazem Ovocnářské unie ČR přinesla a přináší výborné výsledky v prosazování společných zájmů, např. v používání přípravků na ochranu rostlin. Díky ní vznikla také pro školkaře možnost zapojit se do projektu Intersucho, který se od roku 2012 zabývá výzkumem v oblasti monitoringu a klimatologie sucha v Česku, Slovensku a střední Evropě.
Větší potřeba komunikace s veřejností vedla ke změně webových stránek sdružení. Od roku 2017 se začaly vydávat tiskové zprávy a od roku 2018 se rozhovory se zástupci SLŠ ČR objevují v médiích.
Ke každoroční činnosti patří spolupráce s institucemi lesnického výzkumu i organizování odborných seminářů a exkurzí (za toto období se uskutečnilo celkem šest odborných seminářů a tři exkurze). Zmínit lze seminář se zaměřením na normu „Umělá obnova lesa a zalesňování" (ČSN 48 2116) v roce 2015 či „Moderní školkařské technologie a jejich využití v lesnictví I.–IV." v rozpětí let 2016–2019.
V období 2012 až 2016 se SLŠ ČR podílelo i na projektu QJ1220218 „Vývoj efektivních opatření eliminujících dopad invaze Chalara fraxinea v lesním školkařství a v navazujících aspektech lesního a vodního hospodářství". Činnost sdružení tak pokrývala téměř všechny stránky lesního školkařství v ČR.

IV. období od roku 2019 po současnost

Funkci manažera SLŠ ČR převzala v září 2019 Jana Kostelníková. Nyní má sdružení celkem 68 členů, kterým poskytuje pravidelný informační servis i individuální odborné poradenství. Sdružení se nadále účastní řady jednání, například na MZe k opatřením obecné povahy, tvorbě koncepce státní lesnické politiky, pracovní skupiny Sadební materiál u LČR, dále zaujímá stanoviska a předkládá návrhy k odborným, hospodářským a politickým tématům týkajícím se lesního školkařství, nyní v pracovní skupině k novele vyhlášky č. 139/2004 Sb. či novým fytosanitárním opatřením ve spolupráci s Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským.
I letos byl uspořádán pravidelný dvoudenní seminář na téma „Aktuální problematika lesního školkařství ČR v roce 2020", doprovázený tištěným sborníkem referátů. Sdružení pokračuje v dlouhodobé spolupráci s VÚLHM, zejména s VS Opočno a VS Kunovice, a jako člen Svazu školkařů ČR a LDK i zde aktivně zastupuje lesní školkaře.
V září 2019 byla dokončena certifikovaná metodika „Optimalizace morfologické kvality sadebního materiálu pro obnovu lesa" (TH02030253). Ke zdárnému řešení přispělo i SLŠ ČR, VÚLHM (VS Opočno), LESOŠKOLKY s.r.o. Řečany nad Labem a Kloboucká lesní s.r.o. (Velkoškolka Kladíkov).
V roce 2020 se lesní školkaři museli vypořádat s jarními mrazy, suchem, a někde i se záplavami – to vše při kalamitní situaci v lesích a koronavirové krizi. Bylo to velmi turbulentní období. Svým členům během jara poskytovalo sdružení informační podporu.
V současné době se připravuje nový Katalog členských subjektů SLŠ ČR. EFNA letos z důvodu pandemie onemocnění COVID-19 zrušila zasedání v Praze. Proto bude v roce 2021 SLŠ ČR znovu pořadatelem tohoto zasedání, tentokrát v Kutné Hoře.

Závěrem

Za uplynulých 25 let vytvořilo SLŠ ČR pro svou budoucnost dobrý základ. Stejně jako před celým lesním hospodářstvím stojí i před ním mnoho výzev, které je třeba přijmout. K tvorbě lesů 21. století tak přispějí i lesní školkaři.

Autoři:

Ing. Jana Kostelníková
Manažerka SLŠ ČR

Ing. Josef Cafourek, Ph.D.
Ing. Pavel Kotrla, Ph.D.
VÚLHM, VS Kunovice

Ing. Vladimír Foltánek
Emeritní manažer SLŠ ČR

Článek najdete i v srpnovém čísle Lesnické práce.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Zobrazení: 8654

Větší prostor pro samostatné rozhodování vlastníků lesů, lepší podmínky pro přizpůsobení lesů na klimatickou změnu, novou...

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4839

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4355

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 2915

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2789

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2517

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě