Ukrajinský národní přírodní park Svaté Hory je označován za jednu z nejvíce postižených přírodních oblastí v Doněcké oblasti, kde vojenské operace probíhají od začátku invaze a v jejichž důsledku bylo zničeno 80 % parku.
„Bohužel nejvíce utrpěly jedinečné ekosystémy borových lesů rostoucích na křídách, které jsou pod ochranou Bernské úmluvy. Jedná se o velmi specifické ekosystémy s charakteristickou flórou, které se v Evropě již nevyskytují,“ vysvětlil Ivan Moisiienko, vedoucí katedry botaniky Chersonské státní univerzity.
Reliktní borovice Pinus sylvestris var. cretacea, která roste pouze na několika místech na březích řeky Severní Doněc, byla zařazena do mezinárodního Červeného seznamu IUCN jako zanikající druh.
Aktivně odlesňována je také Luhanská oblast, kde před válkou pokrývaly lesy pouze 11 % území. Tato oblast je převážně stepí a lesy zde mají důležitou funkci chránit před písečnými bouřemi, zadržovat vláhu a zabraňovat erozi půdy. V Charkovské oblasti je přibližně 40–45 % lesů zaminováno nebo poškozeno požárem.
V Chersonské oblasti, jedné z nejméně zalesněných oblastí na Ukrajině (5 %), byla značná část lesů postižena požáry, vojenskými útoky a odlesněním během okupace v roce 2022. Lesy byly těžce zasaženy v červnu 2023, kdy byla vyhozena do povětří Kachovská vodní elektrárna. Zaplaveno bylo téměř 55 tis. ha lesů na levém (východním) břehu řeky Dněpr.
Podrobná data a snímky naleznete v článku „To cut it all“ publikovaného na stránkách nezávislého protikorupčního sdružení NGL.media
Podle ngl.media (8. 4. 2024), Markéta Medová