logo Silvarium tisk

Rozvoj ekoturismu je jedním z hlavních úkolů chráněných území

Rozhovor s Nato Sultanishvili, vedoucí divize plánování a rozvoje Agentury chráněných území v Gruzii.

Nato Sultanishvili Nato Sultanishvili

Agentura chráněných území Gruzie spadající pod Ministerstvo ochrany životního prostředí a zemědělství spravuje soustavu státních rezervací, národních parků, přírodních památek, chráněných krajinných oblastí, biosférických rezervací, lokalit světového dědictví a mokřadů mezinárodního významu.

Primárními cíli chráněných území je ochrana, péče, obnova a celková konzervace jedinečných, vzácných a charakteristických ekosystémů Gruzie, včetně krajinné rozmanitosti rostlinných a živočišných druhů, přírodních útvarů a kulturních oblastí.

Jak říká  Nato Sultanishvili, vytváření a fungování chráněných území zajišťuje jejich vědecký, vzdělávací, rekreační a ekoturistický přínos.

Rozloha a účely zřizování chráněných území

  • Jaká je současná celková rozloha chráněných území v Gruzii a jak moc se změnila za posledních deset let?

V roce 2013 činila rozloha chráněných území 520 763,94 ha, což je 7,5 % rozlohy země. V roce 2023 se rozloha chráněných území zvýšila na 912 790 ha, což je 13 % rozlohy země.

  • Jaké jsou hlavní důvody vyhlášení chráněného území (např. ochrana konkrétních druhů/prostředí nebo procesů)?

Hlavním účelem zřizování chráněných území je ochrana konkrétních druhů a komplexní ochrana biodiverzity životního prostředí.

Například za účelem ochrany jednotlivých druhů byla zřízena přírodní rezervace Batsara-Babaneuri pro ochranu zelkovy habrolisté (Zelkova carpinifolia), pro ochranu dubu Quercus imeretina a háje zelkovy habrolisté rezervace Adjameti.

Z chráněných území komplexního významu stojí za zmínku národní park Borjom-Charagauli, který byl vytvořen v oblasti Samtskhe-Javakheti na území Malého Kavkazu k ochraně ekosystémů smíšených listnatých a jehličnatých lesů. Kolchetský národní park byl zřízen k ochraně mokřadních oblastí Kolchetské nížiny, zejména mokřadů, kolchetských mokřadních lesů, jezer, vod Černého moře a životního prostředí druhů vázaných na tuto oblast. Také chráněná území Vashlovani byla vytvořena za účelem ochrany semiaridních ekosystémů a živočichů v nich.

Zápis na Seznam světového dědictví UNESCO

  • Čtyři chráněné oblasti chránící mokřady a deštné pralesy (národní parky Kolkheti a Mtirala, chráněné oblasti Kobuleti a Kintrishi) byly v roce 2021 zapsány na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Můžete o tomto historickém milníku a jeho významu pro Gruzii říci více?

Tyto čtyři chráněné oblasti byly na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO zapsány pod statusem „Kolchidské deštné lesy a mokřady“. Rozhodnutí bylo přijato 26. července 2021 na 44. rozšířeném zasedání Výboru pro světové dědictví (WHC), které se konalo v čínském Fuzhou.

Uznání chráněných území za světové dědictví je významnou událostí nejen pro Gruzii, ale i pro celý region. Všechny čtyři chráněné oblasti se statusem světového přírodního dědictví UNESCO představují nejvýznamnější část kavkazského ekoregionu a černomořské pánve, vyznačují se jedinečnými ekosystémy a bohatou biologickou rozmanitostí. Status světového přírodního dědictví byl chráněným oblastem Gruzie udělen na základě kritérií světového přírodního dědictví UNESCO ix a x.

Uznání chráněné oblasti za světové dědictví přispívá k rozvoji ekoturismu v chráněné oblasti, zvyšuje povědomí o zemi na mezinárodní úrovni a propaguje jedinečné přírodní dědictví na mezinárodní i místní úrovni.


Kolchidské deštné lesy a mokřady. Foto: Agentura chráněných území Gruzie

Podpora udržitelného cestovního ruchu

  • Jak agentura spolupracuje s místními komunitami a zúčastněnými stranami, aby zajistila účinnou ochranu a správu chráněných oblastí?

Snažíme se do všech procesů co nejvíce zapojit místní komunity a zainteresované strany. Může to být jak ve fázích před zřízením chráněných území, tak po jejich zřízení. Agentura se snaží zaměstnávat zástupce místních komunit na různých pozicích (ve vedoucích pozicích, v návštěvnických centrech, administrativních a dalších pozicích). Výše uvedená praxe má zejména ve vysokohorských regionech pozitivní efekt z hlediska efektivního zapojení komunit. Jedním z dobrých příkladů je snížení pytláctví v důsledku zapojení komunity, které přímo souvisí se zlepšením stavu ochrany přírody. Máme zkušenosti s vytvářením poradních rad v konkrétních správních celcích, kde je zapojení zástupců komunit nejobtížnější.

Místní komunity a další zainteresované strany jsou zapojeny prakticky do všech fází tvorby plánu péče, nejdůležitějšího dokumentu pro správu a fungování chráněných území.

Děkuji za odpovědi, Petra Kulhanová
Celý rozhovor najdete v říjnovém čísle Lesnické práce


Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

Zobrazení: 2793

Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal...

Novela mysliveckého zákona je připravena

Novela mysliveckého zákona je připravena

Zobrazení: 2557

Aktualizováno o stanovisko Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Českomoravské myslivecké...

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Zobrazení: 2396

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity...

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Zobrazení: 2032

Před dvěma týdny spustila Lesnicko-dřevařská komora celorepublikovou kampaň Hospodaříme s odpovědností. Je to prakticky poprvé, co někdo...

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zobrazení: 1675

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora...

Koho budete volit do Evropského parlamentu?

Koho budete volit do Evropského parlamentu?

Zobrazení: 1308

Anketa uvnitř. Ve dnech 7. až 8. června 2024 proběhnou volby do Evropského parlamentu. Redakce Lesnické...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě