logo Silvarium tisk

Riziko požárů v lese zvyšují horka, sucho a vítr, půda je nyní nasycena vodou

V lesní půdě je v současnosti po nedávných deštích poměrně dost vody, větší riziko lesních požárů tak nyní při krátkodobě zvýšených teplotách nehrozí, řekl ČTK Jan Řezáč z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Zároveň ale zdůraznil, že vznik požárů nelze předvídat a za několik dní může půda opět vyschnout. V letních měsících navíc riziko výrazně zvyšuje sucho, vítr a vysoké teploty, ale částečně také vyšší pohyb lidí v lesích, kteří například podcení rizika při rozdělávání ohně.

Ilustrační foto. Foto: Pixabay Ilustrační foto. Foto: Pixabay

Přestože je půda v lesích na mnoha místech aktuálně nasycena vodou po vydatných srážkách z minulého týdne, může zase rychle vyschnout.

"Letní měsíce v posledních letech bývají horké, suché a větrné. Lidé by se měli proto chovat velmi zodpovědně. Za 14 dní nebo v srpnu může být riziko enormní," uvedl Jan Řezáč z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.

Český hydrometeorologický ústav varoval, že teploty se dnes na většině území dostanou přes 31 stupňů Celsia, v Polabí a na východě republiky až na 34 stupňů, v západních Čechách by mělo být o něco chladněji. Během dne dorazí bouřky, které mohou být i velmi silné.

Řezáč apeluje, aby lidé nerozdělávali v lesích ohně. Nejvíce požárů totiž podle něj vzniká přes léto, kdy se lidé častěji pohybují v přírodě, je sucho a horko. Někdy stačí podcenit maličkost, například za půl hodiny po mém odchodu se zvedne vítr a rozfouká uhlíky, o nichž jsem si myslel, že jsem je dobře uhasil," dodal Jan Řezáč. 

Z 1512 požárů evidovaných loni v českých lesích bylo podle něj 716 způsobených z nedbalosti, největší počet i rozsah na tom mají právě požáry po rozdělání ohně. Celková rozloha loňských lesních požárů dosáhla 217,4 hektarů, necelou třetinu rozlohy tvořily požáry z nedbalosti.

V lesích je obecně zakázáno rozdělávání ohňů mimo vyhrazená tábořiště. „Při odchodu z tábořiště je nutné zbytky žhavého popela a uhlíků důkladně prolít vodou, rozhrabat a znovu prolít vodou, případně radši zkontrolovat teplotu," doplnil Řezáč. 

Náchylnější k požárům jsou především jehličnaté, borové a smrkové lesy, které se vyskytují v nižších polohách a je v nich větší množství suchého klestu.

Za loňský rok lesních požárů podle informací ústavu ubylo. Zatímco předloni se jednalo o 2473 požárů na celkové ploše přes 1715 hektarů, loni jich bylo o 961 méně. Požáry mohou zapříčinit také přírodní vlivy, například blesk loni způsobil 16 požárů. Některé požáry ale zůstanou neobjasněné, v loňském roce jich bylo 179 na rozloze 55,7 hektaru.


ČTK

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

Zobrazení: 2820

Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal...

Novela mysliveckého zákona je připravena

Novela mysliveckého zákona je připravena

Zobrazení: 2565

Aktualizováno o stanovisko Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Českomoravské myslivecké...

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Zobrazení: 2398

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity...

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Zobrazení: 2039

Před dvěma týdny spustila Lesnicko-dřevařská komora celorepublikovou kampaň Hospodaříme s odpovědností. Je to prakticky poprvé, co někdo...

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zobrazení: 1677

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora...

Koho budete volit do Evropského parlamentu?

Koho budete volit do Evropského parlamentu?

Zobrazení: 1310

Anketa uvnitř. Ve dnech 7. až 8. června 2024 proběhnou volby do Evropského parlamentu. Redakce Lesnické...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě