Podle názoru SDP není zásobování dřívím dostatečně zajištěno ani umístěním dříví na veřejné trhy, kde ceny podle Petra Pražana neodpovídají situaci na trhu. SDP dále upozorňuje na neochotu komunikovat jak ze strany MZe, tak státního podniku Lesy ČR, a dožaduje se zajištění dříví pro místní firmy.
Celý text otevřeného dopisu Společenstva dřevozpracujících podniků v ČR premiérovi České republiky Petru Nečasovi:
Vážený pane premiére,
tímto dopisem se na Vás obracíme jako zástupci malých a středních podnikatelů v dřevozpracujícím průmyslu začleněných v nejstarším a největším profesním sdružení „Společenstvo dřevozpracujících podniků v ČR“ (SDP).
Sdružujeme více než 90 subjektů s celkovou zpracovatelskou kapacitou blížící se
Tato pracovní místa jsou převážně v regionech s malou industrializací a vyšší nezaměstnaností. Zaměstnáváme pracovníky s nízkou kvalifikací, kteří by jen těžko hledali uplatnění na trhu práce.
Tendry vyhlášené LČR na rok
NLP II přímo zavazuje vládu umožnit dostupnost dřevní hmoty pro místní podniky a občany především ve vazbě na státní vlastnictví lesů.
Umístěním části dřevní hmoty (20%) ze strany LČR na veřejné trhy není tento závazek vyplývající z KS dodržen, neboť veřejné trhy nejsou primárně určeny pro zásobování místních podniků ani občanů. Cena na burze neodpovídá aktuálním tržním podmínkám, ale je cenou spekulační. Pro malé a střední regionální zaměstnavatele je tento způsob zajišťování suroviny pro jejich potřebu naprosto nepřijatelný. Letošní tři čtvrtletí v praxi ukázala, že na veřejných trzích malé a střední podniky dřevní hmotu prakticky neobchodovaly. MZe a LČR jsou s těmito aspekty seznámeni, nicméně stále tvrdošíjně trvají na nesmyslném zachování veřejných trhů jako zdroje suroviny pro malé a střední podniky.
Praxe letošního roku bohužel potvrdila, že je nutné, aby hospodářská a obchodní politika LČR vycházela z NLPII a dále že Dřevěná kniha bez sociálního a ekologického pilíře je pro regiony a udržení zaměstnanosti likvidační.
Podmínkami těchto tendrů spolu s reálně hrozící dominancí jednoho subjektu, jsou ohroženy tisíce pracovních míst v industriálně slabých regionech s nejvyšší nezaměstnaností a jsou v rozporu s programem pro rozvoj venkova, kde je podpora zaměstnanosti a rozšiřování pracovních příležitostí v regionech základními předpoklady k zabránění vylidnění venkova.
Na všechna tato rizika jsme spolu s řadou regionálních politiků, senátorů, včetně předsedy Senátu a s částí poslanců včas a opakovaně upozorňovali ministra I. Fuksu nejen písemně, ale i na jednáních zemědělského výboru PS a komisí Senátu.
Bohužel ze strany MZe byly naše námitky bagatelizovány a nikdo neprojevil snahu toto řešit nebo s námi alespoň na toto téma komunikovat.
Vedeni snahou hájit malé a střední dřevozpracující podniky a zabránit propouštění jsme několikrát předkládali návrhy na řešení dané situace a naléhavě jsme písemně žádali o schůzku i generálního ředitele LČR p. Sýkoru. Ze strany LČR nám bohužel nebylo ani odpovězeno.
Z pohledu regionální a komunální politiky zaměstnanosti je třeba neprodleně z pozice Mze zasáhnout tak, aby byla zajištěna dostupnost dřevní hmoty pro místní podniky a vláda tak dostála závazku vyplývajícího pro ni z Koaliční smlouvy.
Vážený pane premiére, doufáme, že po nezájmu ministerstev o naši problematiku budou z Vaší strany učiněny potřebné kroky k zachování tuzemského dřevozpracujícího průmyslu a že s nástupem nového ministra zemědělství se situace změní. Věříme, že z jeho strany budou za Vaší podpory podniknuta opatření vedoucí k naplnění Koaliční smlouvy a bude zajištěna dostupnost dřevní suroviny pro malé a střední podniky.
I nadále nabízíme naši konstruktivní spolupráci na všech úrovních.
S pozdravem
Ing. Petr Pražan, Ph.D.
předseda SDP