logo Silvarium tisk

Průzkum: Více než polovina drobných vlastníků lesů z nich nemá zisk

Zisk z lesnické činnosti nemělo v posledních pěti letech 54 procent drobných vlastníků lesů, kteří mají do 50 hektarů. Takových drobných vlastníků je v ČR přibližně 300 tisíc a vlastní 350 tisíc hektarů lesů, což odpovídá podle poslední inventarizace lesů Ústavu hospodářské úpravy lesů zhruba 19 procentům lesních pozemků. Zisk mělo 17 procent z nich, podobné množství lidí se vůbec lesnické činnosti nevěnovalo. Vyplývá to z průzkumu iniciativy Sázíme Česko ve spolupráci s agenturou Nielsen. 

Průzkumu se zúčastnilo 312 majitelů lesů do 50 hektarů. Společnosti Nielsen na průzkumu spolupracovala s lesnickým poradcem Alešem Erberem, který působí i na České zemědělské univerzitě v Praze a spravuje lesy 31 vlastníků. 

Téměř třetina respondentů neví, kdo je jejich OLH 

Průzkum Sázíme Česko ukázal, že 29 % respondentů neví, kdo přesně je jejich OLH, 45 % z těch, kteří o takovém odborníkovi vědí (a neuvedli jen sami sebe), na něj však nemá kontakt. Odborný lesní hospodář 60 % respondentů za posledních 5 let sám buď nekontaktoval, nebo si to vlastníci lesa nepamatují.

„Z výzkumu bylo evidentní, že velká část drobných vlastníků prostě neví, že na jejich les dohlíží státem pověřený odborník, tzv. odborný lesní hospodář, který jim může pomoci s péčí o les, s přípravou lesa na klimatickou změnu či se získáním dotací od státu,“ říká spoluautor průzkumu Aleš Erber. „Vidím v tom velké riziko. Les, kde majitelé nespolupracují v součinnosti s OLH, je často hustý a výchovně zanedbaný porost, který je kvůli tomu málo odolný vůči větru a snáze podléhá škůdcům. A to ani nemluvím o přípravě lesů na měnící se klimatické podmínky.“ 

Vydělávají na lese? Nadpoloviční většina ne

Průzkum zároveň potvrdil fakt, že pro drobné vlastníky není jejich les zrovna výnosným byznysem, i když nějaký profit generovat může. Za posledních 5 let na lese vydělalo 17 % respondentů, 48 % bylo s příjmy a výdaji na nule a 6 % vlastníků muselo les dotovat. Celých 29 % respondentů se pak lesnické činnosti nevěnuje nebo uvedli, že neví.

„Příjmy mohly souviset s prodejem dřeva z nahodilé těžby po kalamitách a kůrovci, kterou za posledních 5 let provedlo 39 % respondentů, nebo z plánované těžby podle zákona, kterou realizovalo 24 % majitelů lesa,“ uvedla Linda Machová, manažerka pro výzkum společnosti Nielsen, pod jejíž záštitou výzkum probíhal.

Co kdyby přišel kůrovec nebo jiná kalamita? Celých 19 % není ochotných investovat

Na otázku „Pokud by váš les postihla kůrovcová kalamita nebo jiná pohroma, co byste byl(a) ochotný/á investovat do zalesnění holiny?“ odpovědělo 60 % drobných vlastníků lesa, že by byli ochotni investovat svůj čas a fyzickou práci, ovšem 19 % by na obnovu lesa nechtělo investovat ani svůj čas a práci, ani vlastní peníze či prostředky z dotací.

Pokud je to pravda, pak to znamená, že pětina vlastníků malých soukromých lesů by je prostě i po kůrovci nechala ležet ladem. Pokud by to byl řízený proces obnovy lesů, jehož jsem zastánce na nemalé části kalamitních holin, neměl bych s tím problém. Je ale otázka, zda to nehraničí s určitou neodpovědností a lhostejností těchto vlastníků vůči svým předkům a sousedům, kteří mají taky les a přistupují k němu jinak. Proto má funkce OLH a dohledu státní správy lesů v tomto směru opodstatněnou roli, kterou by měl stát neustále zdokonalovat, což si ale žádá jasně vyhraněné peníze v rozpočtu MZe,“ říká Aleš Erber. Na otázku, koho by jako prvního oslovili s prosbou o pomoc, kdyby neměli čas, energii či finance, pak 39 % vlastníků odpovědělo, že by poprosili někoho z rodiny či přátel, zatímco 14 % respondentů by prostě neudělalo nic.

Až 10 % vlastníků by při potížích jako první oslovili dobrovolnické organizace

Při dotazech týkajících se dobrovolnických organizací nabízejících odborné výsadby a navazující práce uvedlo 10 % respondentů, že by se při nedostatku času a peněz jako první obrátili s prosbou o pomoc na tyto iniciativy. Celkem 58 % vlastníků zná nějaký z dotázaných českých projektů na podporu sázení stromů, přičemž nejznámější z nich je Sázíme Česko se 45 %.

„Podobně jako ve školství nebo zdravotnictví, i v oblasti péče o les v posledních letech vznikají různé soukromé i neziskové nebo dobrovolnické platformy, které můžou vhodně doplňovat státní systém, a já doufám, že jich bude víc,“ říká iniciátor průzkumu Richard Krajník ze Sázíme Česko. „Drobní majitelé lesa, ale i další nestátní vlastníci, nás často žádají o pomoc při zajištění výsadby a následné péče o jejich les. Naším cílem by měla být spolupráce s místními odbornými lesními hospodáři. Zároveň chceme do lesa přinést novou kvalitu, ať už jde o dobrovolníky, finance nebo odborné metody. I soukromé lesy totiž nakonec patří nám všem,“ uzavírá Krajník.

Podle TZ Sázíme Česko a ČTK

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Zákon o ochraně přírody a krajiny prošel prvním čtením. Poslanci podpořili vznik NP na Křivoklátsku navzdory odporu starostů

Zákon o ochraně přírody a krajiny prošel prvním čtením. Poslanci podpořili vznik NP na Křivoklátsku navzdory odporu starostů

Zobrazení: 6899

Křivoklátsko se má stát pátým národním parkem v Česku. Jeho zřízení předpokládá vládní novela o ochraně...

VÚLHM: Má smysl vychovávat březové porosty?

VÚLHM: Má smysl vychovávat březové porosty?

Zobrazení: 6103

Nejčastější dřevinou, která přirozeně obsazuje místa vzniklá po narušení smrkových porostů na většině stanovišť střední Evropy...

Trump v nadcházejících týdnech plánuje zavést 25% clo na dřevo od světových vývozců

Trump v nadcházejících týdnech plánuje zavést 25% clo na dřevo od světových vývozců

Zobrazení: 2752

Americký prezident Donald Trump ve středu 19. února oznámil, že se Spojené státy chystají zavést novou...

Němečtí vlastníci lesů posílí své zastoupení v EU

Němečtí vlastníci lesů posílí své zastoupení v EU

Zobrazení: 2364

Němečtí vlastníci lesů se snaží posílit své zájmy v Evropské unii. Za tímto účelem založili počátkem...

Pilu Javořice v obci Ptení zasáhl rozsáhlý požár. Škody budou v desítkách milionů korun

Pilu Javořice v obci Ptení zasáhl rozsáhlý požár. Škody budou v desítkách milionů korun

Zobrazení: 1864

Halu pily Javořice v obci Ptení na Prostějovsku v sobotu před polednem zasáhl rozsáhlý požár. Uvádí to...

Jarní kolo Programu rozvoje venkova: Lesníci mohou získat až 1,2 miliardy Kč

Jarní kolo Programu rozvoje venkova: Lesníci mohou získat až 1,2 miliardy Kč

Zobrazení: 1694

V 5. kole příjmu žádostí o poskytnutí dotace na projekty rozvoje venkova v rámci Strategického plánu Společné...

Poslední komentáře

Anketa

Dotknou se Vás vládní opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky do ČR?

Naši partneři

Lesy ČR VLS Národní lesnický institut ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě