logo Silvarium tisk

Projekt Lesů ČR zmapoval potenciál dřevozpracujících podniků v ČR

Projekt „Zjištění potenciálu dřevozpracujících podniků v ČR" informuje o aktuálním stavu českého a moravského dřevozpracujícího průmyslu. Výsledky tohoto projektu přinášejí přehledná data o regionálních zpracovatelských kapacitách v jednotlivých krajích, která shrnují například počty dřevozpracujících subjektů, jejich zpracovatelskou kapacitu nebo strukturu zpracovávaných sortimentů a možný budoucí potenciál.

V České republice se jedná o unikátní dokument poskytující po dlouhé době ucelený přehled a relevantní data o českých zpracovatelských kapacitách. Tato data mohou sloužit nejen k upřesnění a zefektivnění obchodních strategií subjektů lesnicko-dřevařského sektoru, ale na příklad také jako podklady pro jednání s možnými investory nebo v neposlední řadě pro tvorbu oborových strategických koncepcí. ¨

Zjištění potenciálu dřevozpracujících podniků v České republice bylo iniciováno Fakultou lesnickou a dřevařskou ČZU a podpořeno většinou oborově významných institucí a subjektů, kterými jsou především: Ministerstvo zemědělství ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR – konkrétně národní parky, Lesy České republiky, s. p. (LČR), Vojenské lesy a statky ČR, s. p., (VLS) a Společenstvo dřevozpracujících podniků (SDP ČR). „Obrátili jsme se také na malé zpracovatele dřeva, aby měly výsledky vysokou vypovídací hodnotu," uvedl za projektový tým obchodní ředitel Lesů ČR Radovan Srba.

V České republice se ročně vytěží přibližně 16 milionů krychlových dříví, z toho jsou více než tři miliony zpracovány v zahraničí. Zapojené provozovny ročně zpracují 11,7 milionů metrů krychlových dříví. Projekt tedy postihl přibližně 92 procent dříví zpracovaného v České republice. Projektoví partneři letos opět vyzvou významnější zpracovatele dříví k aktualizaci dat. „Veškerá data jsme zpracovali a zveřejníme je v únorovém vydání časopisu Lesnická práce a na našem webu. Všem účastníkům terénního šetření děkuji," dodal ředitel Srba.

Metodika

V rámci venkovního šetření byla zpracovatelům osobně nebo elektronicky distribuována „karta provozu", jejíž podstatou bylo postihnout aktuální stav jednotlivých podniků a zjistit jejich teoretický potenciál zpracování. Respondenti byli požádáni, aby údaje o vlastním provozu poskytnuli k datu šetření a statistická data o výrobě poskytnuli za rok 2013. Údaje o provozech byly šetřeny všemi spolupracujícími subjekty (Lesy ČR, VLS, SDP, SVOL, MŽP - NP). Zpracovatelé byli kontaktováni převážně osobně, prostřednictvím svazů nebo elektronickou poštou.

Šetření se účastnilo 717 provozoven, z nichž 713 patří do pilařského segmentu, 2 provozovny se zabývají výrobou plošných materiálů (KRONOSPAN CR a KRONOSPAN OSB) a 2 subjekty zastupují papírenský segment (Mondi Štětí a Biocel Paskov).

Velkopily

Pily zpracovávající ročně více jak 50 000 m3 pořežou ročně v podmínkách České republiky 58 % pilařské kulatiny. Pro srovnání v Německu je to 77 % a v Rakousku dokonce 95 % (PRAŽAN 2010). Velkopily se vyznačují především výrazně větší efektivitou zpracování, kdy na jednoho zaměstnance připadá roční pořez přes 2 158 m3 (za velkopily jsou v České republice považovány – Mayer-Melnhof Holz Paskov, Stora Enso Wood Product Ždírec, Stora Enso Wood Product Planá, DDL Lukavec, Pila Javořice).

Statistika provozů dle jejich velikosti

Objemy zpracování dříví dle dřevin a velikosti provozů (m3)

Redakce

Více informací a kompletní přehled výsledků najdete v Lesnické práci 2/2016.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

Zobrazení: 3543

Introdukované druhy dřevin jsou v lesním hospodářství českých zemí využívány dlouhodobě, stejně jako v jiných zemích...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 3259

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Zobrazení: 2973

Video uvnitř článku! Dne 22. října 2014 byla v lese na Železnobrodsku vybrána a přeměřena douglaska tisolistá...

Vědci zkoumali, v čem spočívá riziko pěstování některých dubů a ořešáků v době klimatické změny

Vědci zkoumali, v čem spočívá riziko pěstování některých dubů a ořešáků v době klimatické změny

Zobrazení: 2367

Zásadním problémem, s nímž se musí potýkat současný lesnický sektor, je globální klimatická změna. V Evropě...

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Zobrazení: 2339

Tři důležité zákony vypracované Ministerstvem zemědělství (MZe) projednali dne 11. 12. 2024 poslanci v 1. čtení. Novely...

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Zobrazení: 1960

Právě začala sezóna dražeb nejkvalitnějšího dříví. Vyrábí se z něj hudební nástroje, sudy na alkohol, pažby zbraní...

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě