Zvýšení přírůstu, zlepšení zdravotního stavu lesů, udržení či zlepšení produkčního potenciálu stanovišť a pestřejší porostní prostředí pro druhové spektrum všech organismů – to jsou podle členů Pro Silva Bohemica (PSB) hlavní efekty nepasečného hospodaření, které jsou zároveň zmiňovány jako cíle lesnického hospodaření prakticky ve všech lesopolitických dokumentech z poslední doby, včetně aktuální lesnické politiky České republiky.
Nejedná se přitom o nějaký módní výstřelek, ale o způsob hospodaření praktikovaný v různé míře v některých evropských zemích (Francie, Švýcarsko, Německo, Slovinsko atd.) od konce devatenáctého století. V současnosti jsou podle informací PSB nepasečné způsoby hospodaření ve všech lesnicky vyspělých zemích Evropy podporovány nejenom pro své ekonomické přínosy, ale také jako způsob hospodaření zlepšující odolnostní potenciál lesů vůči dopadům globální klimatické změny a forma multifunkčního hospodaření akceptující měnící se požadavky společnosti na lesy.
Účastníci výroční konference Pro Silva Bohemica v Brně (duben 2015).
Pro Silva Bohemica, tuzemská odnož evropského (a v poslední době i zámořského) hnutí lesníků prosazujících nepasečné hospodaření, se po dvaceti letech budování demonstračních objektů nepasečného hospodaření podloženého systematickým výzkumem, pořádáním exkurzí a publikováním výsledků své práce rozhodla na výroční konferenci v Brně dne 23. dubna 2015 požádat všechny subjekty, které mají možnost a chtějí přispět k pozitivní změně lesního hospodářství v České republice: zasaďte se s námi o rozšíření a úpravy lesnické a myslivecké legislativy směrem umožňujícím zajistit svobodnou volbu vlastníka lesa mezi pasečným a nepasečným způsobem hospodaření.
Zdůvodnění a nástin potřebných změn shrnula PSB do tzv. Brněnské výzvy, kterou si můžete stáhnout zde.
V následujícím období se Pro Silva Bohemica bude kromě své běžné činnosti věnovat jednání o navržených úpravách s oslovenými partnery.
red.