logo Silvarium tisk

Při obnově lesa v ŠLP Křtiny letos uhynulo 45 % sazenic

Při letošní obnově lesa ve Školním lesním podniku Křtiny, který patří brněnské Mendelově univerzitě, uhynulo kvůli suchu zhruba 45 procent sazenic či semenáčků. Na některých místech to bylo až 90 procent.

Foto: Mendelu.cz

Nejvyšší ztráty byly na jižních svazích a kamenitých stráních, řekl zástupce ředitele podniku Pavel Čacký. Celkem má být letos vysazeno 350 000 sazenic.

Přestože již nyní je školní les druhově pestrý, v budoucnu v něm mají ještě více převažovat listnaté stromy. Letos při obnově tvořily 73 procent, aktuální podíl je 62 procent. "Na některých místech není nutné výsadbu obnovovat, mohou se uchytit nálety z okolních stromů. Větší problém při výsadbě je nedostatek pracovních sil, protože je potřeba také zajistit sběr bukvic a žaludů do lesních školek, provádět ochranu proti zvěři či úklid klestí," uvedl Čacký. Porosty budou druhově pestřejší, smíšené a měly by lépe odolávat výkyvům počasí i různým škůdcům.

Výhodou obnovy školního lesa, který se rozprostírá na více než 10.000 hektarech mezi Brnem a Blanskem, je to, že po kalamitách nevznikají holiny, ale jde o jednotlivé vývraty či usychání. Díky tomu rostou mladé stromy ve stínu starších. Les je tak i věkově rozrůzněný, což přispívá k jeho stabilitě. "Usilujeme také o zadržení vody v krajině, proto jsme vybudovali několik retenčních nádrží, rybníčků i napajedel pro zvěř," uvedl Čacký.

Letos však kvůli suchu trpěla nejen výsadba, ale i starší porosty. Jsou oslabené a hůře odolávají škůdcům či houbovým chorobám. Nemocné stromy se však daří zatím včas zpracovat a odvézt z lesa, což se nedaří řadě soukromých vlastníků lesů. Problém je však stejně jako u ostatních s nízkými cenami dřeva na trhu, kterého je přetlak kvůli rozsáhlým nahodilým těžbám. Příjmy tak jen těžko pokryjí náklady. "Přitom předpokládaný vývoj pro příští rok je ještě horší," dodal Čacký.

Lesy MENDELU se připravují na klimatickou změnu

Podíl listnatých stromů a jedle při výsadbě malých stromků z lesních školek dosahuje 75 procent. „Zároveň je cíleně podporována přirozená obnova, tj. obnova ze semen opadaných z mateřských porostů. Porosty tak budou druhově pestré, smíšené a měly by lépe odolávat výkyvům počasí i různým škůdcům," uvedl zástupce ředitele Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny Pavel Čacký.

Lesníci staré porosty obnovují převážně pod ochranou mateřských stromů. „Tím dosáhneme vhodnějších mikroklimatických podmínek pro růst mladých stromků než v případě holosečí, kde se negativně projevuje vliv sucha a vysokých teplot. Snažíme se vytvářet věkově a tím i prostorově rozrůzněné lesy. Usilujeme také o zadržení vody v krajině, proto jsme vybudovali několik retenčních nádrží, rybníčků i napajedel pro zvěř," uvedl Čacký.

Letošní rok byl v mnohém náročnější než ty předchozí. U jarních výsadeb převažoval dub a buk, ale lesníci vysazovali i další listnaté dřeviny například javory, třešně, břeky, jilmy a další dřeviny. „Díky vysokým letním teplotám a dlouhotrvajícímu suchu však dochází ke ztrátám na výsadbách a doposud přibližně polovina sazenic uhynula a bude nutné je nahradit novými. Nepříznivé klimatické podmínky se však podepsaly i na starších porostech, stromy byly oslabeny a daleko hůře odolávaly škodlivým organismům především hmyzu, ale i houbovým patogenům," uvedl Čacký.

Po zpracování březnové větrné kalamity stále probíhá i na školním podniku jen tzv. nahodilá těžba. Nejvíce hynou mělce kořenící smrky, ale ušetřeny nejsou ani borovice, modříny, jedle a prosychají i listnáče. „Díky vlastním zaměstnancům, vlastní technice a využívání místních živnostníků se dařilo napadené nebo usychající stromy včas zpracovat, asanovat a odvézt k dalšímu zpracování. Přetlak dříví z nahodilých těžeb v celé České republice však na trhu způsobil dramatický pokles cen jehličnatého dříví, takže příjmy z nahodilých těžeb jen těžko pokrývají náklady na jejich zpracování, asanaci dříví, novou výsadbu a následnou péči," uvedl Čacký, podle kterého se mnozí vlastníci lesa už nyní dostávají do finančních problémů. „Přitom předpokládaný vývoj pro příští rok je ještě horší," dodal Čacký.

Podle ČTK a TZ Mendelu, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Zobrazení: 8699

Větší prostor pro samostatné rozhodování vlastníků lesů, lepší podmínky pro přizpůsobení lesů na klimatickou změnu, novou...

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4897

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4378

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 2955

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2816

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2561

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě