logo Silvarium tisk

Prezident Pavel jmenoval lidovce Výborného ministrem zemědělství

Prezident Petr Pavel jmenoval na Pražském hradě lidovce Marka Výborného ministrem zemědělství. Někdejší předseda KDU-ČSL nahradí v čele resortu stranického kolegu Zdeňka Nekulu. Ten čelil kritice kvůli komunikaci kroků proti zvyšování cen potravin. Rezignaci oznámil před dvěma týdny. Uvedl, že necítí podporu strany.

Prezident Pavel jmenoval lidovce Výborného ministrem zemědělství Foto: archiv KDU-ČSL

Prezident Petr Pavel při jmenování ocenil Výborného dosavadní politické zkušenosti, víc než odbornost bude podle něj potřebovat manažerské schopnosti domluvit konsenzus. 

„Změny ve vládě považuji za naprosto přirozenou věc, mimořádné by byly prodlevy,“ řekl Pavel. Podotkl, že vláda má kontinuitu a je v plném složení. Pro působení v čele zemědělství podle prezidenta nebude pro Výborného odbornost „úplně tou kritickou kvalitou“. Zkušenost, kterou Výborný má z koaličních jednání podle něj bude víc, než specializace na zemědělství. Zdůraznil, že jeho působení se bude dotýkat dalších oblastí, bude vyžadovat manažerské schopnosti dosáhnout konsenzu víc, než být odborníkem na jednu oblast.

Mezi priority ministra zemědělství Marka Výborného patří změna komunikačního stylu, chce koncept otevřeného ministerstva, které aktivně jedná s celou odbornou i laickou veřejností. Ve spolupráci s nevládními zemědělskými organizacemi plánuje ministr vyhodnotit a případně upravit společnou zemědělskou politiku, za důležité považuje podporovat zájmy zemědělců v Česku i v rámci Evropské unie. Cílem je mít u nás udržitelné, moderní a konkurenceschopné zemědělství pro 21. století. Za výzvu považuje nově nastupující ministr obnovu lesů, ochranu půdy a boj se suchem, zaměřit se chce i na digitalizaci a snižování byrokracie.

„Za důležitou považuji popularizaci práce v zemědělství, která ho díky využívání chytrých technologií dostává mezi hi-tech obory. A tam vidím i potenciál přitáhnout mladé lidi, kterých je v zemědělství málo. S Ministerstvem životního prostředí chci úzce spolupracovat například na protierozní vyhlášce, s Ministerstvem práce a sociálních věcí musíme společně zjednodušit přijímání zahraničních pracovníků, kteří v zemědělství chybí,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Jeho dalšími prioritami jsou zajištění potravinové bezpečnosti, rozvoj ekologického zemědělství, lepší hospodaření s vodou a výchova k šetrnému přístupu k životnímu prostředí a udržitelnosti. Plánuje také setkání s představiteli organizací spojených se zemědělstvím a potravinářstvím.

„V blízké době se chci setkat se zástupci všech organizací spojených se zemědělstvím a potravinářstvím, abychom společně analyzovali mimo jiné rozpočtovou politiku. Především ale budu chtít slyšet, které věci je nejvíce trápí a jaká navrhují řešení. Nemůžeme věci diktovat od stolu, dlouhodobě funkční řešení totiž musí být výsledkem společného dialogu s těmi, kterých se týká,“ uvedl Marek Výborný.

Nominaci Výborného přivítal premiér Petr Fiala (ODS). Jde podle něj o zkušeného politika s morálním kreditem, který koaliční kabinet posílí. 

Vizitka Marka Výborného (46; KDU-ČSL)

Datum a místo narození: 10. července 1976, Heřmanův Městec

Vzdělání: vystudoval historii a teologii na Univerzitě Palackého v Olomouci

Dosavadní funkce: poslanec (od října 2017) a zastupitel města Heřmanův Městec (od 2006)

Kariéra: po vysoké škole začal učit na gymnáziu v Pardubicích, především dějepis, základy společenských věd a latinu; v letech 2012 až 2018 byl ředitelem pardubického gymnázia Mozartova

Působení v politice: od roku 2005 je členem KDU-ČSL, o rok později byl v komunálních volbách poprvé zvolen zastupitelem Heřmanova Městce, kde byl po dvě volební období radním; v roce 2012 byl díky preferenčním hlasům zvolen zastupitelem Pardubického kraje, z funkce odstoupil, protože krátce poté se stal ředitelem gymnázia a ze zákona nemohl být zastupitelem a ředitelem zároveň; v říjnu 2017 byl zvolen poslancem, o čtyři roky později se stal předsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL; od března 2019 do ledna 2020 byl předsedou KDU-ČSL, ve funkci skončil z rodinných důvodů; ve Sněmovně působí v ústavně-právním a organizačním výboru a je místopředsedou výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, působí i ve stálé komisi pro ústavu; od října 2021 do letošního června byl předsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL

Rodina: vdovec; manželka Markéta (klavíristka a učitelka hudby) zemřela v září 2019 na srdeční selhání ve věku 45 let; má tři děti - dcery Amálii a Michaelu a syna Vendelína

Ostatní:

- Ve volbách do Sněmovny na podzim 2021 kandidoval v Pardubickém kraji, kde získal nejvíc preferenčních hlasů (13.351) a ze třetího místa kandidátky Spolu postoupil na první. Po volbách o něm média spekulovala jako o možném budoucím ministrovi školství ve vládě koalic Spolu a STAN s Piráty.

- Výborný stál v čele skupiny zhruba pěti desítek poslanců, která loni navrhla stanovení ústavní definice manželství jako svazku muže a ženy. Vláda k takové úpravě Listiny základních práv a svobod zaujala neutrální stanovisko, ve Sněmovně čeká předlohu první čtení.

- Byl jedním ze spoluautorů akce milostivé léto, která pomohla desítkám tisíc lidí zbavit se dluhů. Akce měla dvě kola a týkala se lidí s exekucemi na dluh u dopravních podniků, zdravotních pojišťoven, radnic, technických služeb či státních a polostátních firem. Když dlužníci splatili původní dlužnou částku neboli jistinu a odměnu exekutorovi, tak úroky, penále a další platby se jim odpustily. Na akci letos naváže takzvaný milostivý podzim.

- Šéfem lidovců se stal v březnu 2019 na řádném sjezdu, kdy po více než osmi letech v čele strany vystřídal Pavla Bělobrádka. Hlasovaly pro něj zhruba dvě třetiny delegátů. Výborný tehdy řekl, že změny nejsou revolucí a že lidovci navážou na práci předchozího vedení. V KDU-ČSL měl do té doby na starosti školství a vědu, zahraniční politiku a parlamentní legislativu.

- V listopadu 2019 Výborný oznámil, že po náhlém úmrtí své manželky se z rodinných důvodů rozhodl skončit v čele strany. Otec tří malých dětí při té příležitosti zdůraznil, že rodič je víc než politik. Ve vedení strany Výborného v lednu 2020 vystřídal Marian Jurečka, Výborný si ponechal poslanecký mandát.

- V září 2019 Výborný komentoval rozhodnutí žalobce zastavit stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo slovy, že i pokud bylo Babišovo počínání v souladu s právem, nebylo určitě v souladu s etickými principy. Během léta také Výborný opakovaně kritizoval počínání prezidenta Miloše Zemana kolem výměny ministra kultury.

- Jeho otcem je někdejší výrazný lidovecký politik Miloslav Výborný, ministr obrany z let 1996 až 1998, bývalý soudce Ústavního soudu a Nejvyššího správního soudu. Výborný senior byl v minulosti také místopředsedou KDU-ČSL (2001 až 2003).

- Marek Výborný trénuje basketbal, působí ve skautu nebo ve vedení pěveckého sboru. Je také členem České křesťanské akademie.

Přehled ministrů zemědělství od roku 1992 

Josef Lux (KDU-ČSL), červenec 1992 až červenec 1998

Jan Fencl (ČSSD; nyní Sociální demokracie, SOCDEM), červenec 1998 až červenec 2002

Jaroslav Palas (ČSSD), červenec 2002 až duben 2005

Petr Zgarba (ČSSD), duben 2005 až listopad 2005

Jan Mládek (ČSSD), listopad 2005 až září 2006

Milena Vicenová (bezpartijní), září 2006 až leden 2007

Petr Gandalovič (ODS), leden 2007 až květen 2009

Jakub Šebesta (navržen ČSSD), květen 2009 až červenec 2010

Ivan Fuksa (ODS), červenec 2010 až říjen 2011

Petr Bendl (ODS), říjen 2011 až červenec 2013

Miroslav Toman (bezpartijní), červenec 2013 až leden 2014

Marian Jurečka (KDU-ČSL), leden 2014 až prosinec 2017

Jiří Milek (bezpartijní za ANO), prosinec 2017 až červen 2018

Miroslav Toman (bezpartijní za ČSSD, od 2020 ČSSD), červen 2018 až prosinec 2021

Marian Jurečka (KDU-ČSL), prosinec 2021 až leden 2022

Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), leden 2022 až červen 2023

Marek Výborný (KDU-ČSL), od června 2023


Podle ČTK a MZe

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

USA žádají EU o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování

Zobrazení: 2884

Americká vláda žádá Evropskou komisi (EK) o odklad zákazu dovozu výrobků způsobujících odlesňování. Dnes to napsal...

Novela mysliveckého zákona je připravena

Novela mysliveckého zákona je připravena

Zobrazení: 2630

Aktualizováno o stanovisko Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a Českomoravské myslivecké...

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Páteční bouře poškodila v lesích Mendelovy univerzity odhadem 40 000 m³ dřeva, bude vydán zákaz vstupu do lesa

Zobrazení: 2428

Silná bouře, která přešla v pátek 21. června přes jižní Moravu, poškodila v lesích Mendelovy univerzity...

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Hospodaříme s odpovědností: Lidé chtějí v krajině hospodařit, ne ji nechat zpustnout

Zobrazení: 2070

Před dvěma týdny spustila Lesnicko-dřevařská komora celorepublikovou kampaň Hospodaříme s odpovědností. Je to prakticky poprvé, co někdo...

Vojenské lesy uzavřely kvůli kalamitě do 15. září lesy u Plumlova

Vojenské lesy uzavřely kvůli kalamitě do 15. září lesy u Plumlova

Zobrazení: 1704

Vojenské lesy a statky vydaly kvůli kalamitě, která nastala po červnových silných bouřkách, zákaz vstupu do...

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Lesy ČR podpořily iniciativu Hospodaříme s odpovědností

Zobrazení: 1695

Zlepšit dialog lesníků s veřejností chce prostřednictvím celostátní kampaně Hospodaříme s odpovědností, která dnes začala, Lesnicko-dřevařská komora...

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě