„Z výsledků porovnání kontrolních a srovnávacích ploch vyplývá, že v ČR byla obnova lesa na většině šetřených lokalitách nepřiměřeně poškozována zvěří. A to z důvodu, že okus a vytloukání způsobený zvěří již ve stadiu obnovy lesa snižuje druhovou diverzitu dřevin v porostech o desetinu, působí zničení šestiny jedinců dřevin citlivých na okus a statisticky významně snižuje přírůst stromů o čtvrtinu,“ uvedl ve zprávě ústav.
Taková míra poškození výrazně snižuje stabilitu a odolnost porostů proti jiným biotickým činitelům. „Toto poškození je příčinou vysokých ekonomických ztrát na přírůstu lesních dřev a výrazně navyšuje náklady na ochranná opatření, která je potřeba vynakládat proti škodám zvěří, nad zákonem požadovanou mez,“ uvedli pracovníci ústavu.
Na velké škody způsobované přemnoženou vysokou zvěří upozorňují odborníci dlouhodobě. Naposledy se mělo myslivecké hospodaření měnit novelou mysliveckého zákona. Její projednávání bylo přerušené ve třetím sněmovním čtení a Sněmovna ji tak možná nestihne projednat do letošních parlamentních voleb. Novela má za cíl bránit škodám způsobovaných vysokou zvěří a má také například elektronizovat mysliveckou evidenci.
Čtěte také: Poslanci: Novela mysliveckého zákona se možná nestihne do voleb projednat
Těžba dříví loni v ČR dosáhla rekordních 35,8 milionu metrů krychlových, uvedl už dříve Český statistický úřad. Meziročně se zvýšila o 9,7 procenta. Těžba roste každoročně od roku 2013. V naprosté většině (94,8 procenta) šlo přitom loni o nahodilou, tedy neplánovanou těžbu, kam spadá hlavně likvidace kůrovcové kalamity. Odborníci z think-tanku Czech forest uvedli, že tento objem znamená dvojnásobek běžné roční celkové těžby. Lesníci se snaží nahrazovat jehličnaté stromy listnatými, ty jsou ale více ohroženy okusem zvěří.
ÚHÚL: Vyhodnocení kontrolních a srovnávacích ploch v ČR v letech 2013‒2020
Podle ČTK
Komentáře
Někde je to i sto procent, pokud vlastník lesa nekrvácí do oplocení, které musí udržovat i 20 let aby něco vyrostlo!
Stát by se měl poučit že kdo rychle koná tak dobře koná!
Nebo bude stát dále dotovat škody na současném zalesnění - které prokazatelně jsou obrovské a nebo bude v tichosti tolerovat systematické ničení našich lesů a zejména malých soukromých lesů, které nepotřebují školení, odborné akce a pod co se dotuje, ale potřebují přímou pomoc.
Zejména by byly přínosem změny v zákoně o myslivosti!
Tak se páni poslanci srovnejte a vemte selský rozum do hrsti a přestaňte už TLACHAT!!