Stanislav Janský je respektovaným odborníkem na domácí i mezinárodní úrovni a patří k zakládajícím členům Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR. SVOL v současnosti zastupuje 704 členů (1 389 vlastníků), kteří hospodaří na ploše 535 tis. ha, což je 20 % lesů v republice.
„Nečekaný a náhlý odchod dlouholetého předsedy SVOL Františka Kučery nás zastihl v období pro vlastníky lesa velice komplikovaném a obtížném. Na jeho bedrech ležela veškerá zásadní jednání a rozhodnutí, která měla zajistit vlastníkům překonání současného těžkého období. Byl jsem pověřen do nejbližší volební konference na počátku jara 2021 zastupováním funkce předsedy SVOL. Doufám, že ve spolupráci s ostatními kolegy z vedení SVOL své členy nezklameme a podaří se nám společně úspěšně se vyrovnat s veškerými povinnostmi a úkoly, které doposud zastával náš zesnulý předseda,“ uvedl Stanislav Janský.
Ing. Stanislav Janský
Stanislav Janský se narodil v roce 1956 v Plzni. Po maturitě na gymnáziu (1975) absolvoval Lesnickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně (1980). V letech 1980–1991 působil v Ústavu pro hospodářskou úpravu lesa a věnoval se zpracování lesních hospodářských plánů. Koncem 90. let začínal ÚHÚL zavádět digitální technologie, Ing. Janský byl členem pracovní skupiny. V roce 1992 nastoupil do nově založené organizace Správa veřejného statku města Plzně, oddělení městských lesů. Ve stejném roce se při založení SVOL stal členem výkonného výboru SVOL. V roce 2012 se stal místopředsedou SVOL. Lesy byly obcím vráceny bez inventáře, členové vedení SVOL i vedoucí obecních regionů spolu řešili zásadní problémy vytváření sktruktury majetku, technické a administrativní vybavení. Pro větší majetky vyvstal i problém administrativní evidence výroby a lesní hospodářské evidence. Ing Stanislav Janský se ve spolupráci s MZe a softwarovými firmami podílel na vzniku dotační podpory na výběr vhodného technického programového vybavení dle velikosti majetku a předávání dat pro statistiky MZe. Pomohl tak k zajištění racionálního řízení nově vzniklých lesních majetků. SVOL zastupoval zejména v jednáních s MZe a MŽP v problematice hospodářské úpravy lesa, dotací a ochrany přírody. Od roku 2004 se zapojil do jednání v problematice přípravy vyhlašování chráněných území N2000. Na jednání s AOPK, MŽP i na bilaterálních jednáních s Evropskou komisí mnohdy úspěšně hájil zájmy vlastníků v případech, kdy oficiální návrhy na předmět a rozsah ochrany byly neodborné a neadekvátní. V současné době zastupuje SVOL v evropských sdruženích vlastníků lesa. Je členem výboru FECOF (Evropská federace vlastníků lesa), pracovní skupiny CEPF (Konfederace evropských vlastníků lesa), jako jeden ze zástupců ELO (Organizace evropských vlastníků půdy) má možnost se účastnit jednání poradní komise Forestry and Cork Stálého výboru pro lesnictví DGAgri. Poznatky z těchto jednání jsou cenným zdrojem informací pro české vlastníky lesů. Neméně důležitá je i zpětná vazba a poskytování informací o situaci a aktuálních problémech v lesnictví v České republice.
TZ SVOL