logo Silvarium tisk

Poslanci Evropského parlamentu uzavřeli dohodu o obnově 20 % půdy a moří v EU

Vyjednavači Evropského parlamentu a členských zemí nalezli dohodu ohledně návrhu zákona o obnově přírody. Nový zákon, na němž se dohodly členské státy, stanoví pro EU cíl obnovit do roku 2030 nejméně 20 % suchozemských a mořských oblastí EU a do roku 2050 všechny ekosystémy, které potřebují obnovu. Dojednaný návrh musí ještě oficiálně schválit Evropský parlament i členské státy.

Ilustrační foto: Pixabay Ilustrační foto: Pixabay

Prioritu by měly mít území, jež se nachází v chráněných oblastech Natura 2000. Členské státy budou mít povinnost vypracovat plány, jak stanovených cílů dosáhnout.

Podle prohlášení  Rady Evropské unie návrh poslouží k dosažení klimatických cílů a také k posílené potravinové bezpečnosti.

„Čelíme stále dramatičtější realitě: Příroda a biologická rozmanitost EU jsou v ohrožení a je třeba je chránit. Jsem hrdá na dnešní nezbytnou dohodu mezi Radou a Parlamentem o zákonu o obnově přírody, který je první svého druhu. Pomůže nám obnovit zdravou úroveň biologické rozmanitosti ve všech členských státech a zachovat přírodu pro budoucí generace, přičemž budeme bojovat proti změně klimatu,“ uvedla Teresa Ribera Rodríguez, úřadující třetí místopředsedkyně španělské vlády a ministryně pro ekologickou transformaci a demografické výzvy Španělska. 

Dohoda také stanovuje cíl zvrátit nejpozději do roku 2030 úbytek opylovačů. Mezi dalšími cíli do roku 2030 je vysazení nejméně tří miliard stromů v EU a obnova 25 000 kilometrů toků jako volně tekoucích řek. Návrh má také zamezit úbytku městské zeleně.

V případě lesních ekosystémů patří mezi cíle nárůst biologické rozmanitosti a pozitivní trend propojenosti lesů, mrtvého dřeva, podílu nestejnověkých lesů, lesních ptáků a ukládání uhlíku.

Další významný bod návrhu se týká obnovy mokřadů a rašelinišť poškozených zemědělskou činností. Do roku 2030 by státy měly obnovit 30 procent mokřadů a do roku 2050 pak 50 procent. Státy si však budou moci dojednat i nižší cíle. Obnova rašelinišť navíc nemá přinést novou povinnost pro zemědělce a soukromé majitele pozemků.

Při schvalování postoje Evropského parlamentu k nové regulaci se europoslanci rozdělili. Návrh podpořili především poslanci z levicových, liberálních a ekologických stran. Ti argumentovali prospěšnosti regulace pro zlepšení životního prostředí v EU. Proti hlasovali zástupci pravicových frakcí včetně většiny nejpočetnějších lidovců. Ti vyjadřovali obavy z nadměrných zásahů do aktivit zemědělců a dalších ekonomických a sociálních dopadů.

„Můžeme být hrdí na tento historický výsledek, který určuje ambiciózní pravidla, která mohou zvládnout všichni," uvedl šéf výboru pro životní prostředí Evropské parlamentu Pascal Canfin z liberální frakce. 

Podle Evropské komise je až 80 procent přírodních systému v Evropské unii ve špatném stavu. Cílem regulace je zvrátit tento nepříznivý vývoj.

Podle ČTK, europarl.europa.eu a consilium.europa.eu

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě