Produkce lesních semenáčků a sazenic v lesních školkách napříč celým Českem významně poškodily noční mrazy. Čerstvě rašící výhony a vzcházející síje jsou na mrazíky stejně citlivé jako kvetoucí stromy a vinice.
„Škody budeme teprve sčítat, až tato vlna mrazů pomine, nicméně dle prvních reakcí z jednotlivých školkařských provozů je dosavadní poškození závažné až katastrofální. Škody budou zřejmě v řádu stovek milionů korun,“ uvedla Jana Kostelníková, manažerka Sdružení lesních školkařů ČR.
Lesní školkaři chrání svoji produkci lesní sadby každý rok. S teplotami do -3 °C si umí poradit. Letošní rok je však výjimkou. Noční teploty klesaly hluboko pod -3 °C, při zemi až k -8 °C a teplota zůstávala pod nulou po většinu noci. Při takových mrazech a době trvání tradiční protimrazová ochrana selhává. Navíc sazenice začaly rašit o 3 týdny dříve, než je obvyklé. Téměř veškeré dřeviny již měly nové přírůsty. Mrazy letos udeřily v nejméně vhodnou dobu, kdy jsou nové síje i rozpěstovaný sadební materiál lesních dřevin velmi citlivý na extrémní teplotní výkyvy.
Škody na současné produkci sadebního materiálu jsou nejvyšší za poslední desetiletí a pěstitele lesní sadby podle vyjádření Sdružení lesních školkařů ČR ekonomicky velmi citelně zasáhnou.
Podle TZ SLŠ ČR