logo Silvarium tisk

Polský dřevařský a nábytkářský sektor letos zaznamenává nejvyšší nárůst insolvencí

V prvních třech čtvrtletích roku 2024 vyhlásilo platební neschopnost 4 465 polských společností, což představuje 23% nárůst oproti stejnému období roku 2023. Podle dat společnosti Coface, která poskytuje pojištění pohledávek a řízení rizik, zaznamenalo nejvýraznější nárůst insolvencí dřevařské a nábytkářské odvětví.

Navzdory růstu HDP a zlepšující se situaci v některých odvětvích se zejména podnikatelé potýkají s rostoucími náklady na pohonné hmoty a energie a se snížením exportních zakázek. Kombinace vysokých provozních nákladů, klesajících marží a zvýšených mzdových nákladů zhoršila podmínky mnoha firem.

Odvětví výrobků ze dřeva (vyjma nábytku) zaznamenalo meziroční nárůst insolvencí o 167 %, následované nábytkářským odvětvím s nárůstem o 117 %. Společnost Coface odhaduje, že celkový počet podniků v platební neschopnosti by mohl do konce roku dosáhnout 5 000.

Grzegorz Sielewicz, hlavní ekonom Coface v Polsku, poznamenal, že polská ekonomika je i nadále velmi závislá na zahraničních trzích, zejména na Německu, které se stále potýká s recesí.

Dřevozpracující průmysl v Polsku se v současnosti potýká s výrazným propadem trhu, který má na společnosti v tomto odvětví vážný dopad. Tento pokles je přičítán kombinaci několika faktorů, včetně hospodářské krize a přísných rozhodnutí v oblasti měnové politiky, které omezily prodejní výsledky. Navíc nedostatek pracovních sil a rostoucí výrobní náklady vytvářejí pro zástupce odvětví další problémy, které utlumují jejich vyhlídky v tomto nestabilním ekonomickém prostředí.

Faktory propadu průmyslu

Polský dřevozpracující průmysl se potýká s poklesem tržeb již několik let, ale nedávný vývoj tyto potíže ještě prohloubil. V lednu 2024 zavedlo Ministerstvo klimatu a životního prostředí striktní ochranu deseti lesních oblastí, přičemž tato omezení plánuje rozšířit a omezit nebo zastavit těžbu dřeva. Opatření by mohla vést ke značným ztrátám, přičemž některým společnostem hrozí v případě omezení těžby dřeva o 20 % bankrot. Navzdory výzvám průmyslu o pomoc v souvislosti s prohlubující se krizí Polské státní lesy dosud nereagovaly.

Ztrátu konkurenceschopnosti polského dřevozpracujícího průmyslu lze přičíst různým faktorům, včetně téměř 20% inflace, vysokých nákladů na energie, rostoucích minimálních mezd, zvýšených daní z příjmu právnických osob a omezené těžby dřeva. Tyto podmínky vedly k poklesu domácích i zahraničních zakázek, což ještě prohloubilo problémy v odvětví. Mnoho společností hlásí v letošním roce pokles prodeje o 40 až
70 %, což je důvodem k přesunu pozornosti na domácí trh.

Situaci dále zhoršují obavy z probíhající války na Ukrajině, protože společnosti v blízkosti východní hranice Polska váhají s investováním v nejisté situaci. Navíc panují obavy, že by znovuotevření hranic s Běloruskem mohlo vést k přílivu levnějšího dřeva, což by místní podniky ještě více oslabilo.

Zprávu v originále najdete zde.

Reakce podniků

V reakci na tyto rostoucí problémy mnoho společností snižuje náklady a omezuje výrobu, aby se vyhnuly ztrátovému prodeji. Některé z nich dokonce pozastavují činnost v naději na příznivější budoucí podmínky. Větší společnosti mezitím přehodnocují své marketingové strategie a najímají si profesionální agentury pro rebranding a cílenou reklamu.

Odvětví však nadále čelí významným výzvám, včetně rostoucích nákladů na suroviny, přetrvávající inflace a nejistoty spojené s geopolitickým napětím. Vzhledem k zásadní roli dřevařského a nábytkářského průmyslu v polské ekonomice jsou očekávána jednání s vládou s cílem analyzovat možná opatření na ochranu odvětví. Bez urychlených opatření zůstávají vyhlídky nepříznivé a v případě přetrvávání současných podmínek se očekává další útlum.

Podle globalwoodmarketsinfo.com, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(1 hlas)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

Zobrazení: 3578

Introdukované druhy dřevin jsou v lesním hospodářství českých zemí využívány dlouhodobě, stejně jako v jiných zemích...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 3285

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Zobrazení: 2361

Tři důležité zákony vypracované Ministerstvem zemědělství (MZe) projednali dne 11. 12. 2024 poslanci v 1. čtení. Novely...

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Zobrazení: 2000

Právě začala sezóna dražeb nejkvalitnějšího dříví. Vyrábí se z něj hudební nástroje, sudy na alkohol, pažby zbraní...

Nejvíce zakázek v tendru Lesů ČR získal Uniles z Agrofertu

Nejvíce zakázek v tendru Lesů ČR získal Uniles z Agrofertu

Zobrazení: 1920

Vítězem miliardového lesnického tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) pro roky 2025 až 2029 je...

Databázi certifikovaných konstrukcí dřevostaveb připravují Lesy ČR s Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským

Databázi certifikovaných konstrukcí dřevostaveb připravují Lesy ČR s Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským

Zobrazení: 1781

Projektanti, architekti, stavební inženýři a další budou moci využít databázi certifikovaných konstrukcí a detailů pro dřevostavby...

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě