Lesnicko-dřevařský sektor hraje v polském hospodářství významnou roli. Například v rekordním roce 2022 sektor přispěl k HDP odhadem 8,5 %. Dřevozpracující průmysl v zemi tvoří přibližně 40 tis. podniků, které zaměstnávají téměř 350 tis. lidí, a to převážně v méně industrializovaných regionech. Průmysl, který zahrnuje výrobce nábytku, desek, dřevěných obalů, dřevěných podlah, celulózy a papíru, zaujímá přední místo v EU, pokud jde o výrobu a export.
Omezená dostupnost suroviny
Jednou z největších výzev, kterým sektor v současnosti čelí, je omezená dostupnost klíčové suroviny – dřeva. Moratorium na těžbu dřeva zavedené Ministerstvem pro klima a životní prostředí v lednu 2024, které vylučuje z těžby 20 % lesů, již snížilo dostupnost této klíčové suroviny.
Koalice uvádí, že ministerstvo nepředložilo důkazy, že vyjmutí 20 % státních lesů z trvale udržitelného hospodaření je opodstatněné. Podle ní nebyly zohledněny názory vědců, přírodovědců i průmyslu, a nejsou známy ani analýzy finančních a socioekonomických dopadů omezení těžby dřeva, stejně jako plánů na zmírnění negativních dopadů. Ty by přitom měly být provedeny nejpozději souběžně s opatřeními, která vedou ke snížení dodávek dřeva.
Dopady plánovaného omezení těžby
Vyjmutí lesů plánované ministerstvem v roce 2025 sníží dodávky dřeva až o 3 mil. m³. Příjmy polských státních lesů by tak měly klesnout o téměř 215 mil. EUR. Pro dřevařský průmysl však budou ztráty ještě výraznější – odhadují se na přibližně 2,5 mld. EUR, přičemž v příštích letech lze očekávat další pokles v důsledku postupného vyčleňování lesních ploch z těžby.
„Apelujeme na předsedu vlády, aby přehodnotil současnou politiku Ministerstva pro klima a životní prostředí v oblasti těžby dřeva, která povede k likvidaci velké části polského dřevařského průmyslu. Potřebujeme rozhodné kroky k ochraně pracovních míst a rozvoji polské ekonomiky,“ píší podnikatelé a žádají: „Můžeme si v současné situaci, kdy naše země musí vynakládat zvýšené výdaje mimo jiné na obranu a odstraňování následků povodní, dovolit snížit nemalé příjmy, kterými dřevařský průmysl přispívá do státního rozpočtu, a také výdaje na vyplácení dávek zaměstnancům, kteří přijdou o práci?“.
Kritická situace v nábytkářském průmyslu
Omezení dostupnosti dřeva podle koalice způsobí krach mnoha podniků, zejména malých a středních. To povede ke ztrátě pracovních míst a následně k vážnému poškození příjmů státního rozpočtu, které pocházejí z velké části z exportu, např. nábytku.
V nábytkářském průmyslu loni oznámilo ukončení činnosti více než 200 společností, což vedlo ke ztrátě tisíců pracovních míst. Podle odhadů klesl objem výroby nábytku o 6 % a zisky podniků se propadly o téměř 20 %.
Podle koalicjadrewna.pl, red.
Komentáře
Ta spojitost se tam ale z pohledu z poza hranic moc nejeví - PGRL plánují těžby v roce 2025 38 mil/m3 oproti 40 mil letos. U nás se těžby snížili o 10 mil - a nic se celkem neděje.
A to Polák hlásí zvýšení exportu borové kulatiny na východ.
Nechybí spíš import z Běloruska, Ruska a Čech ? A nejsou to spíš cenový machinace Lasů Paňstwovych ? Letos by se měl obnvit už částečně fungující import z Ukrajiny - tak to třeba Polák rozchodí.
https://biz.nv.ua/ukr/markets/kvoti-na-eksport-u-2025-yaki-tovari-zaboroneno-vivoziti-z-ukrajini-na-prodazh-50476859.html
"Kromě toho byla zrušena kvóta antracitu, černého uhlí a briket z něj získávaných a nebyl zaveden zákaz vývozu palivového dřeva, štěpky nebo hoblin "
Což ve své podstatě může znamenat, že opravdu v letošním roce končí moratorium na kulatinu všeobecně - bylo plánované do roku 2025.Kdo ví ?