logo Silvarium tisk

Pokud vláda vyloučí z těžby 20 % lesů, dřevozpracující podniky zkrachují, odhaduje Polská obchodní komora dřevozpracujícího průmyslu

Téměř 28 miliard zlotých (6,5 miliardy eur) ročně ušlých zisků, 70 tisíc propuštěných zaměstnanců, likvidace značné části ze 173 tisíc podniků v oboru - takové by byly podle analýzy Polské obchodní komory dřevozpracujícího průmyslu (PIGPD) dalekosáhlé dopady potenciálního vyloučení 20 % plochy polských lesů z těžby dřeva na základě ustanovení v koaliční smlouvě aktuálně vládnoucích politických stran.

Ilustrační foto: Pixabay Ilustrační foto: Pixabay

20 % nejcennějších lesních oblastí bude vyloučeno z těžby, vývoz nezpracovaného dřeva bude omezen a dřevo bude sloužit především polským podnikatelům. Zakážeme spalování dřeva v komerční energetice. Zavedeme společenský dozor nad lesy a budeme realizovat program obnovy mokřadů a rašelinišť. Po dohodě s místními komunitami zvětšíme rozlohu národních parků,“ stojí v koaliční smlouvě podepsané 10. listopadu 2023 lídry čtyř politických stran, které se zavázaly chránit pětinu polských lesů.

Polská ministryně pro klima a životní prostředí Paulina Hennig-Kloska po svém nástupu do funkce začala podnikat kroky k realizaci tohoto slibu vyhlášením půlročního moratoria na těžbu dřeva v desítce lokalit na 1,3 % rozlohy lesů spravovaných podnikem Polské státní lesy. Ministerstvo však dosud nedoložilo provedení analýz ani výpočtů, které by mohly naznačit účinky tohoto rozhodnutí. V dubnu letošního roku pak vyjádřil náměstek ministryně pro klima a životní prostředí Mikołaj Dorożała naději, že ochrana   20 % lesní plochy v zemi bude dokončena v roce 2025.

Teprve později byly podniknuty kroky ke zjištění postojů všech zainteresovaných stran. Debatu měla zajistit Národní konference o lesích, která se konala 22. - 23. dubna 2024. Mimo extrémní názory volající po okamžitém zařazení 20 % lesů pod ochranu přírodních rezervací zazněly i hlasy poukazující na výzkum neúčinnosti této ochrany, nutnou aktivní přestavbu lesů, zachování současného objemu vytěženého dřeva jako jediné ekologické suroviny s řadou využití a implementaci radikální změny v lesním hospodaření. Po ukončení konference však ministryně oznámila rozhodnutí týkající se dalších plánů na vynětí z těžby lesů v okolí devíti měst a informovala o legislativních řešeních připravených ministerstvem, o kterých účastníci konference nebyli předem informováni.

workshop 4281749 1280

Ilustrační foto: Pixabay

Analýza Polské obchodní komory dřevozpracujícího průmyslu

PIGPD proto předložila analýzu ekonomických dopadů případného moratoria na těžbu ve 20 % plochy polských lesů. Organizace, která sdružuje podnikatele v oblasti zpracování dřeva, v dokumentu rovněž uvedla možnosti kompenzace úbytku dřeva pro dřevozpracující průmysl a předložila postupy, které by mohly čelit dalším negativním dopadům plánované lesnicko-dřevařské politiky.

Vyloučení 20 % polských lesů z těžby dřeva, i kdyby bylo realizováno jen částečně, ale bez zajištění současného objemu dřeva poptávaného firmami z dřevařského, nábytkářského a papírenského průmyslu, bude mít za následek mimořádně vážné ekonomické ztráty,“ odhaduje PIGPD ve své analýze, „Značná část ze 173 000 v současnosti fungujících podniků bude zlikvidována, všechny utrpí významné ztráty a budou nuceny výrazně omezit výrobu. Přibližně 70 000 zaměstnanců může přijít o práci, často v místech s vysokou nezaměstnaností, kde je závod dřevozpracujícího průmyslu nejvýznamnějším zaměstnavatelem.“

Komora odhaduje, že realizace záměru by měla v praxi znamenat snížení těžby dřeva o přibližně 16,5 % současného objemu spravovaného Státními lesy Polska (14,9 % celého domácího objemu). To znamená asi 7 mil. m³ dřeva v hodnotě přibližně 2,3 mld. zlotých ročně. Důsledkem omezení bude podle názoru Komory zvýšení ceny výrobků ze dřeva na domácím trhu o cca 15-20 %, což bude mít dopad na spotřebitele a také na inflaci.

Článek v originále najdete zde.

Možnosti zmírnění potenciálních dopadů

V analýze PIGPD rovněž uvádí možnosti zachování současného objemu dostupné dřevní suroviny při zajištění ochrany lesních oblastí, které jsou považovány za přírodně a společensky cenné. Jednou z nich je omezení vývozu kulatiny ze země. Podle údajů komory činil od roku 2018 průměrný roční export kulatiny 4,7 mil. m³ a dovoz 2 mil. m³. Převážná většina nezpracovaného dřeva z Polska směřuje na trhy EU, především do Německa a České republiky, a 20 % také do Číny. Druhým navrhovaným řešením je omezení využívání dřeva pro energetické účely v komerční energetice. Komora odhaduje, že tímto způsobem by bylo možné přesměrovat přibližně 1,3 mil. m³ dřeva ročně k průmyslovému zpracování. Jako další možnost komora uvádí zvýšení intenzity využívání hospodářských lesů a omezení pasivní ochrany - rezervační ochrany pouze na pralesy.

Komora dále navrhuje vytvoření transparentního a spravedlivého systému prodeje dostupného dříví ze strany státních lesů a způsobu stanovení jeho ceny, jakož i rozložení procesu zvyšování počtu chráněných území na období deseti let spojené s ověřováním platných lesních hospodářských plánů.

Podle www.globalwoodmarketsinfo.com, pigpd.pl, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Komentáře  

+2 # schutzmeister@iex.cz 2024-06-28 11:53
"Komora odhaduje, že realizace záměru by měla v praxi znamenat snížení těžby dřeva o přibližně 16,5 % současného objemu "

Já teda nevím, ale mám dojem že Polak těží 2,5 m3/ha, ne ? Takže kdyby těžil 10m3 jak čech, tak pořád může vyvážet jak vzteklej.
Není to o ploše, ale obhospodařování jako takovém.
Borovici budou vyvážet do afriky pořád, co by s ní dělali ? Smrk tam neroste, dub jim vždy vykoupí fritzové a buk vždy musí vozit ze Slovenska.
Neštěstí tam jsou státní lesy - teda monopol.
Jak omezí export, půjde to zugrunt, jako na Ukrajině a v Rusku.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Mlynář: Novely zákona o lesích a o myslivosti ukázaly, jak může být někdy obtížné měnit zažité pohledy a zvyky

Mlynář: Novely zákona o lesích a o myslivosti ukázaly, jak může být někdy obtížné měnit zažité pohledy a zvyky

Zobrazení: 5592

V lednovém vydání časopisu Lesnická práce jsme v rámci tradiční novoroční ankety požádali zástupce lesnicko-dřevařského sektoru...

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

Zobrazení: 4184

Introdukované druhy dřevin jsou v lesním hospodářství českých zemí využívány dlouhodobě, stejně jako v jiných zemích...

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Zobrazení: 3294

Právě začala sezóna dražeb nejkvalitnějšího dříví. Vyrábí se z něj hudební nástroje, sudy na alkohol, pažby zbraní...

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Zobrazení: 2790

Tři důležité zákony vypracované Ministerstvem zemědělství (MZe) projednali dne 11. 12. 2024 poslanci v 1. čtení. Novely...

Nejvíce zakázek v tendru Lesů ČR získal Uniles z Agrofertu

Nejvíce zakázek v tendru Lesů ČR získal Uniles z Agrofertu

Zobrazení: 2373

Vítězem miliardového lesnického tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) pro roky 2025 až 2029 je...

Databázi certifikovaných konstrukcí dřevostaveb připravují Lesy ČR s Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským

Databázi certifikovaných konstrukcí dřevostaveb připravují Lesy ČR s Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským

Zobrazení: 2230

Projektanti, architekti, stavební inženýři a další budou moci využít databázi certifikovaných konstrukcí a detailů pro dřevostavby...

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě