logo Silvarium tisk

Pokles poptávky po výrobcích ze dřeva ohrožuje menší zpracovatele, míní lesníci

V Česku klesá stavební výroba ze dřeva a snižuje se také poptávka po výrobcích ze dřeva, což má negativní vliv především na menší a lokální zpracovatele. Několik pilařů podle lesníků už ukončilo činnost a další o tom uvažují, protože se stávají nekonkurenceschopnými. Vyplývá to z informací, které ČTK získala od lesních spolků a organizací.

Pokud nedojde k oživení stavební výroby, tak se nezvýší ani poptávka po stavebním a ostatním řezivu a zpracovatelský pilařský sektor nebude schopen zaplatit lesníkům adekvátní cenu za dříví. Tržby za dříví jsou v tuto chvíli hlavním příjmem lesních hospodářů a tvoří často 80 až 90 % jejich obratu,“ uvedl předseda lesnického spolku Pro Silva Bohemica Tomáš Pospíšil.

V Česku se v současnosti staví ze dřeva méně než jinde v Evropě. V roce 2022 byl v ČR podíl dřevostaveb na výstavbě rodinných domů 14 %, zatímco v Německu to bylo 29 %, v Rakousku 33 % a ve Švédsku 90 %.

Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků pokles stavební výroby také vnímá, podle ředitele asociace Ivana Ševčíka pokles způsobují drahé úvěry pro firmy a málo dostupné hypotéky. Nálada investovat do dřevostaveb je proto nízká. „Ale právě proto se intenzivně zaměřujeme na podporu využívání dřeva ve stavbách a zařízení staveb,“ doplnil Ševčík.

Ministerstvo zemědělství (MZe) už dříve představilo strategii, podle které by měly dřevostavby do roku 2035 tvořit až čtvrtinu nově postavených budov v ČR. Stavbu dřevostaveb omezují také stavební normy pro dřevostavby, jejich výška je aktuálně omezena na 12 metrů nad zemí, což stavebníky často odrazuje. Změnu normy ale připravuje Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Oslovené organizace se shodují, že strategie MZe je správnou cestou ke zvyšování poptávky.

board 2941888 1920

Na nepříznivou situaci zpracovatelského odvětví už dříve upozornila také společnost Uniles z koncernu Agrofert. Zpracovatelé byli podle Unilesu v minulých letech zvyklí zpracovávat téměř dvojnásobné množství dříví, než kolik je aktuálně k dispozici. „Setrvání tohoto stavu může vést ke strukturálním změnám v oblasti zpracovatelských odvětví,“ uvedla společnost ve výroční zprávě.

Pospíšil ČTK potvrdil, že ví o několika zpracovatelích, kteří provoz již ukončili, oficiální statistiky se ale v Česku nevedou. „Nejvíce se to dotýká menších lokálních zpracovatelů, kteří nejsou schopni ustát finanční nestabilitu, a tak postupně ukončují svou činnost,“ doplnil.

Také Lesnicko-dřevařská komora ČR registruje zhoršenou pozici vlastníků lesů i navazujících odvětví. Poptávku podle komory snižují opatření zavedená v souvislosti se Zelenou dohodou pro Evropu (takzvaný Green Deal), která lesníkům zvyšují náklady na výrobu, energie i byrokratickou zátěž. „Firmy se postupně dostávají do situace, kdy nejsou schopné tvořit zisk,“ uvedla tajemnice komory Andrea Skřivánková. Významné strukturální změny v odvětví podle ní teprve přijdou.

Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že se loni snížila těžba dřeva o 26,4 %, oproti předchozímu roku se vytěžilo o 6,6 mil. m³  dřeva méně. Snížení těžby lesní hospodáři vysvětlují zlepšujícím se stavem lesů po kůrovcové kalamitě a úbytkem nahodilých těžeb.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(3 hlasů)

Komentáře  

0 # schutzmeister@iex.cz 2024-08-31 19:17
Pořád se najdou místa, kde se na dřevo klepou.

https://woodcentral.com.au/india-crosses-the-seven-seas-to-meet-rising-demand-for-timber/

"indická poptávka po kulatině vzroste o 70 % , z 57 milionů metrů krychlových v roce 2020 na 98 milionů metrů krychlových v roce 2030, a to díky nárůstu stavební činnosti. Módího vláda se potýká s nedostatkem 19 milionů bytů, který se v příštích pěti letech zdvojnásobí. "

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Zobrazení: 8627

Větší prostor pro samostatné rozhodování vlastníků lesů, lepší podmínky pro přizpůsobení lesů na klimatickou změnu, novou...

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4819

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4342

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 2899

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2775

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2513

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě