logo Silvarium tisk

Podle studie 28 institucí hrozí evropským pralesům zánik

Vedle starobylých katedrál má Evropa i pozoruhodné, avšak nedoceněné dědictví v podobě starých pralesů. Tyto původní krajiny, roztroušené na odlehlých kopcích a zalesněných údolích v mnoha zemích, představují „živý poklad“, jak uvádí vědecký pracovník Bill Keeton z Univerzity ve Vermontu.

Nová studie vědců z 28 institucí představuje první komplexní vyhodnocení stavu ochrany původních evropských pralesů a ukazuje, že mnohé z nich nejsou dostatečně chráněny a hrozí jim zánik. Po pětiletém shromažďování dat a mapování došel výzkumný tým k závěru, že evropské pralesy jsou ve stavu ohrožení a v mnoha z nich dochází soustavně k těžbě. Vědci se shodli na tom, že formální ochrana těchto pralesů by se měla stát prioritou pro jednotlivé země, aby splnily své cíle v ochraně klimatu a biodiverzity.

I když se mnoha pralesům dostává náležité ochrany, nalezli jsme též mnoho regionů, kde tomu tak není – především tam, kde jsou primární lesy dosud běžné,“ uvedl hlavní autor studie Francesco Sabatini z Německého centra pro integrovaný výzkum biodiverzity a Univerzity Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. „A tam, kde jsou pralesy chráněny, je v některých případech úroveň ochrany nedostatečná a nezaručuje dlouhodobou ochranu,“ dodal.

Studie též poukázala na to, že zbylé pralesy jsou v Evropě rozmístěny velmi nerovnoměrně. „Některé regiony, obzvláště ve Skandinávii a Finsku i ve východní Evropě, mají dosud mnoho původních pralesů. Ale tyto země si často neuvědomují, jak unikátní jsou tyto lesy v evropském kontextu a jak důležitá je jejich ochrana,“ uvedl Tobias Kuemmerle z Humboldtovy univerzity v Berlíně. „Současně jsme byli šokování zjištěním, že existuje mnoho přírodních lesních typů v rámci Evropy, které již nemají ukázky v podobě původních pralesů, což se týká zejména západní Evropy,“ dodal. Evropská unie nedávno předložila novou strategii v oblasti biodiverzity do roku 2030, která zdůrazňuje hodnotu starých porostů – výsledky nové studie podle vědců poskytují hodnotné informace pro implementaci této strategie.

Dřívější výzkum stejného týmu ukázal, že v Evropě zbývá mnoho původních pralesů. „Nevěděli jsme, zda tyto zbývající pralesy reprezentují všech 54 lesních typů vyskytujících se v Evropě. A dále, kolik z každého lesního typu je chráněno? A kde je příležitost k obnově starých porostů?“ ptá se druhý autor studie Bill Keeton z Univerzity ve Vermontu. Pralesy jsou lesy bez známek lidské činnosti, kde ekologické procesy nejsou narušovány lidskými vlivy.

Pralesy a staré porosty představují velkou hodnotu pro biodiverzitu, pro zmírnění změn klimatu, boj s povodněmi a další ekologické funkce – a mají význam jako součást evropského historického odkazu vedle starobylých měst a katedrál,“ uvedl Keeton. V Evropě, kde tisíciletí využívání půdy pozměnila lesní krajiny, zbývá velmi málo takových lesů a ty se nacházejí převážně v odlehlých a relativně neproduktivních oblastech.

Studie též zjistila značnou nerovnoměrnost v tom, jak jsou tyto zbývající pralesy rozmístěny mezi jednotlivé lesní typy. Z celkového počtu 54 lesních typů, které vědci hodnotili, nemělo šest žádné ukázky v podobě starých porostů. U dvou třetin lesních typů dále zjistili, že staré porosty tvoří méně než jedno procento. A pouze deset lesních typů mělo více než polovinu starých porostů s náležitou ochranou.

Katedrála Notre-Dame vyhořela, ale bude obnovena. Nebude úplně stejná jako původní konstrukce, ale vrátí se nám jako inspirující místo pro reflexi a bohoslužby. Aktivní obnova pralesů je obdobná. Nevytvoříme zcela přesně to, co bylo v minulosti, avšak mnoho funkcí, jako je stanoviště pro biodiverzitu a místo ukládání uhlíku, se může vrátit,“ uvedl Keeton. Tobias Kuemmerle dodává: „Je zde velká příležitost pro obnovu původních pralesů i v rámci existujících chráněných území, což znamená, že nebude nutné redukovat plochu lesů určených pro produkci dřeva.“

Podle ScienceDaily (17. 9. 2020), David Sadecký
Ilustrační foto: pixabay.com

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Dobrá věc se podařila

Dobrá věc se podařila

Zobrazení: 3457

Filip je mladý lesník a myslivec, student lesnické fakulty, který při práci v lese utrpěl těsně před...

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2637

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2615

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2216

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Středoevropské lesnictví se musí probudit z iluze o samospasitelnosti přírodních procesů

Zobrazení: 2104

Video a anketa uvnitř. „Nerozumím převládajícímu paradigmatu středoevropského lesnictví a ochrany přírody, které zdůrazňuje, že lokální...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1837

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě