logo Silvarium tisk

Podle ČIŽP přispěly LČR k šíření kůrovce, podnik nesouhlasí

Státní podnik Lesy ČR podle výsledků kontroly České inspekce životního prostředí (ČIŽP) přispěl minimálně mezi lety 2015 a 2017 k vědomému šíření kůrovcové kalamity na Moravě a ve Slezsku. Nejednal v souladu s lesním zákonem. Sdělili to 29. 11. v tiskové zprávě Piráti. Chtějí záležitost řešit v Poslanecké sněmovně.

Mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová pro ČTK napsala, že se závěry inspekce podnik zásadně nesouhlasí a že se ČIŽP nevypořádala s jeho námitkami.

Hlavní příčinou šíření kůrovce byly v kombinaci s nedostatkem srážek podle Pirátů způsoby, kterými Lesy ČR zajišťovaly těžbu a prodej státního dřeva. Podle výsledků kontroly je problémem těžba uskutečňovaná externími soukromými subjekty a těžba realizovaná na základě prodeje dřeva formou prezenčních aukcí. Piráti upozornili na to, že podle ČIŽP mezi vyznačením prvních napadených stromů a jejich těžbou mnohdy byla prodleva sedmi a někdy i více než deseti týdnů.

Jak uvádí ČTK, vlastní zaměstnanci Lesů ČR podle výsledků kontroly také v daném období prováděli v částech lesů, které podnik spravuje, těžbu zdravých stromů, zatímco v jiných částech, kde zajišťují služby externí firmy, nebylo proti kůrovci včas zasaženo. Management Lesů ČR údajně neposlal své zaměstnance a techniku do postižených oblastí, tvrdí Piráti. V návaznosti na výsledky kontroly ČIŽP také kritizují postup státního podniku při volbě opatření. Lesy ČR podle nich nebraly ohled na vývojové stadium kůrovců a situaci řešily odvozem. "K šíření kůrovce tak často docházelo i prostřednictvím skládkování napadených kmenů v blízkosti lesních porostů," píše se v dokumentu. Lesy ČR se podle ČIŽP neřídily ani doporučeními ministerstva zemědělství.

"Výsledky kontroly jsou neuvěřitelné. Budeme chtít věc řešit ve Sněmovně. Budeme žádat ministry zemědělství a životního prostředí o vysvětlení, budeme žádat přehodnocení systému hospodaření ve státních lesích, budeme žádat vyvození personální odpovědnosti a s velkou pravděpodobností budeme chtít kauzu řešit i trestněprávní cestou. Není možné, aby stát takto zanedbal péči o majetek v hodnotě v řádu bilionů korun. A navíc v probíhající klimatické změně, v níž lesy hrají důležitou roli," uvedl pro ČTK místopředseda sněmovního zemědělského výboru Radek Holomčík (Piráti).

"Se závěry inspekce zásadně nesouhlasíme. Odmítáme její postup i způsob vyhodnocení situace. Inspekce se vůbec nevypořádala s našimi námitkami, a proto se budeme bránit soudní cestou. Lesům ČR není známo, že by inspekce stejně postupovala vůči ostatním vlastníkům a správcům lesa v ČR," napsala v reakci mluvčí Lesů ČR Jouklová.

"Na zprávu ČIŽP je třeba pohlížet objektivně. Situace na severní Moravě, které se šetření ČIŽP týká, se radikálně zhoršila extrémním suchem v roce 2015. Objem nahodilých těžeb a všech souvisejících činností zde skokově narostl o stovky procent. Nedostatky, které odhalila ČIŽP, se ovšem týkají maximálně jednotek procent těchto činností. Je na místě se ptát, jak ČIŽP postupovala v době, kdy docházelo k rozvoji kalamity a kdy možná mohla přispět k jejímu zpomalení. Udělováním pokut jakýmkoli vlastníkům lesů v kalamitních oblastech v době nejhorší přírodní katastrofy v lesích totiž chřadnutí lesů ani kůrovce nezastavíme," uvedl Jan Příhoda z think tanku Czech Forest.

ČIŽP kontrolu provedla mezi srpnem a prosincem loňského roku v oblasti Jeseníků a Beskyd. Z podkladů, které měla k dispozici, podle Pirátů údajně vyplývá, že Lesy ČR rozpouštěly finanční rezervy do zisků podniku, které se následně odváděly do státního rozpočtu. Lesy ČR podle kontroly také neměly strategii pro řešení kalamitních situací.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Vláda schválila novelu lesního zákona, měla by přinést změny prospěšné pro zdravé, odolné a druhově pestré lesy

Zobrazení: 8677

Větší prostor pro samostatné rozhodování vlastníků lesů, lepší podmínky pro přizpůsobení lesů na klimatickou změnu, novou...

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4858

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4363

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 2927

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2798

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2529

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě