Zabýváte se stavbou oplocenek? Máte na Vašem majetku zajímavou oplocenku? Chtěli byste se podělit o tipy a ukázat svá inovativní řešení? Sledujete rozdíly mezi používanými materiály? Jaké máte zkušenosti s trvanlivostí jednotlivých konstrukcí?
Prosím, posílejte nám do 20.3. fotografie Vámi využívaných oplocenek a jejich zajímavých řešení. Doplnit můžete i popisky nebo například stručné shrnutí Vašich zkušeností.
Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 604 211 501
Škody zvěří na lesních porostech se podle dat ČSÚ pohybují v posledních 10 letech mezi 25 a 35 mil. Kč ročně. Lesníci dlouhodobě poukazují na problém, který má nejen vysoké ekonomické dopady, ale z hlediska odrůstání druhově pestré obnovy může negativně ovlivnit proces adaptace lesů na klimatickou změnu. Ačkoli se jako účinné opatření nabízí zejména samotná redukce stavů zvěře (článek Jana Dudy popisující možnosti podání žádostí o snížení stavů z podnětu menších vlastníků se rovněž objeví v dubnovém čísle LP), na systémové změny, které by je zaručily, se stále čeká. Jako jedno z nejúčinnějších řešení ochrany nových kultur či zmlazení se tak většinou považují různé druhy mechanických prostředků, zejména oplocenky.