logo Silvarium tisk

Petice vyjadřující nesouhlas se zřízením Národního parku Křivoklátsko byla projednána v parlamentu

Autoři petice vyjadřující nesouhlas se zřízením Národního parku Křivoklátsko,  jehož vyhlašování spustilo Ministerstvo životního prostředí, při slyšení před poslanci 31. října zdůvodnili, proč národní park v oblasti Křivoklátska nechtějí. Petici proti NP podepsalo přes 11 300 lidí a veřejného slyšení se kromě poslanců petičního výboru a zástupců organizátorů petice zúčastnilo více než 150 dalších osob, včetně 25 starostů dotčených obcí.  

Veřejné slyšení se uskutečnilo v poslanecké sněmovně parlamentu ČR za účasti předsedy petičního výboru Tomia Okamury (SPD), zpravodajky poslankyně Renáty Zajíčkové (ODS) a členů výboru.

Petenti chtějí zachovat chráněnou krajinnou oblast (CHKO), kterou považují za dostatečnou ochranu místní přírody, a připomínají, že jde o kulturní krajinu, nikoliv původní, člověkem neovlivněnou nebo minimálně ovlivněnou přírodu. Ministerstvo argumentuje potřebou ochrany přírody, národní park by měl chránit lesy, skály a rozmanitá prostředí včetně kaňonu Berounky. Podle MŽP je třeba také změnit systém lesního hospodaření, aby byl bližší přírodě.

Petice Nesouhlas se zřízením Národního parku Křivoklátsko

 

„Odmítáme marketing strachu, kdy je lesník vydáván za škůdce křivoklátské krajiny," řekl například za iniciativu Otevřené Křivoklátsko Jakub Majer.


Sněmovní petiční výbor přijal usnesení, v němž vzal na vědomí závažné argumenty, které od představitelů petice zazněly a žádá MŽP, aby je reflektovalo.
 

Zamýšlený NP odmítá také Svazek obcí Křivoklátska, jeho členem je 28 obcí z regionu, což představuje přibližně 15 000 obyvatel.

 Předsedkyně svazku a starostka Karlovy Vsi Iveta Kohoutová připomněla, že svazek se ve svém názoru opírá o odborné studie i zkušenosti z jiných národních parků. „Máme obavy z hromadného turismu," uvedla. Doplnila, že se zástupci obcí obávají též bezzásahového režimu hospodaření, který může krajinu dosud udržovanou člověkem a její rozmanitost naopak poškodit.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) se veřejného slyšení nezúčastnil, za MŽP se dostavil náměstek Tomáš Tesař. Podle něj je nutné národní park vyhlásit i kvůli tomu, aby se při současném stavu nenaráželo na limit, že hospodaření v lesích má být ekonomicky výhodné.

Argumenty petentů dnes podpořili také přítomní zástupci lesníků.

„Záměr postrádá racionální odborný základ," řekl například zástupce křivoklátských lesníků Robin Ambrož. Podle něj se velmi osvědčil Lesnický park Křivoklátsko, který mimo jiné propaguje přírodní i kulturní hodnoty Křivoklátska. Založili jej společně Lesy ČR, největší soukromý majitel lesů v ČR Jerome Colloredo-Mannsfeld a Česká lesnická společnost Křivoklát v roce 2010.

Odpůrci NP dlouhodobě upozorňují, že oblast Křivoklátska stovky let vytvářeli především lesníci a lesní hospodáři a odborníci potvrdili, že na území plánovaného parku nepřevažuje člověkem neovlivněná příroda. Jedna ze studií uvádí, že původní jsou jen přes čtyři procenta porostů.

Ministerstvo životního prostředí loni na podzim zahájilo proces vyhlášení Národního parku Křivoklátsko, podle návrhu má národní park zabírat 116 kilometrů čtverečních, tedy 16 procent současné chráněné krajinné oblasti.

Petiční výbor přijal usnesení v němž konstatoval, že petice proti vyhlášení národního parku Křivoklátsko obsahuje zvlášť závažné argumenty a vyzval ministerstvo životního prostředí, aby reflektovalo argumenty petice a zintenzivnilo partnerskou komunikace s místními občany. Dále petiční výbor požádal MŽP o revizi zákona č. 114/1992 sb. a to zejména v části o národních parcích.

Více informací se dočtete v Lesnické práci 12/2023.

Líbil se vám článek?
(1 hlas)

Komentáře  

+11 # Rensa 2023-11-03 18:47
"aby se při současném stavu nenaráželo na limit, že hospodaření v lesích má být ekonomicky výhodné"

A to Vám ukládá jaký zákon, pane náměstku? Navíc ve státních lesích?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

ŠLP Křtiny je prvním hospodářským lesem v ČR se schváleným LHP založeném na dvou metodách zařízení lesů

ŠLP Křtiny je prvním hospodářským lesem v ČR se schváleným LHP založeném na dvou metodách zařízení lesů

Zobrazení: 5870

Pracovat s lesním hospodářským plánem (LHP) založeným na dvou metodách zařízení lesů umožnila Školnímu lesnímu podniku...

Lesy ČR budou moci příští rok do rozpočtu odvést dvě miliardy Kč, uvedl ředitel Dalibor Šafařík

Lesy ČR budou moci příští rok do rozpočtu odvést dvě miliardy Kč, uvedl ředitel Dalibor Šafařík

Zobrazení: 5338

Aktualizováno. Státní podnik Lesy ČR bude příští rok schopen do státního rozpočtu z letošního zisku odvést...

Hnutí DUHA: Pracovníci Lesů ČR oslovují vlastníky lesů s neoprávněnou výzvou k odstranění souší. Jde o neporozumění, reagují Lesy ČR

Hnutí DUHA: Pracovníci Lesů ČR oslovují vlastníky lesů s neoprávněnou výzvou k odstranění souší. Jde o neporozumění, reagují Lesy ČR

Zobrazení: 4954

Podle Hnutí DUHA soukromí vlastníci lesů dostávají v poslední době výzvy od pracovníků státního podniku Lesy...

Vojenské lesy spustily dva agrolesnické projekty, chtějí posunout enviromentální rozměr svého agrárního programu

Vojenské lesy spustily dva agrolesnické projekty, chtějí posunout enviromentální rozměr svého agrárního programu

Zobrazení: 4586

Vojenské lesy a statky ČR, které hospodaří v lesích, ale i na zemědělské půdě ve vojenských újezdech...

Rozvoj ekoturismu je jedním z hlavních úkolů chráněných území

Rozvoj ekoturismu je jedním z hlavních úkolů chráněných území

Zobrazení: 3980

Rozhovor s Nato Sultanishvili, vedoucí divize plánování a rozvoje Agentury chráněných území v Gruzii.

Poslanci Evropského parlamentu uzavřeli dohodu o obnově 20 % půdy a moří v EU

Poslanci Evropského parlamentu uzavřeli dohodu o obnově 20 % půdy a moří v EU

Zobrazení: 2535

Vyjednavači Evropského parlamentu a členských zemí nalezli dohodu ohledně návrhu zákona o obnově přírody. Nový zákon, na...

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě