logo Silvarium tisk

Letošní opatření proti kůrovci u Lesů ČR

Také letos chrání státní podnik Lesy České republiky spravované porosty před škůdci. Jen na jaře se letos položí v celé republice více než 200 tisíc lapáků a instaluje asi 40 tisíc lapačů. Na opatření je vyčleněno 192 milionů korun. Loni bylo vyčerpáno 153 milionů korun.

Stromy usychají v celé střední Evropě. Problémy s kůrovcem mají v Polsku, Německu a dlouhodobě i na Slovensku. Porosty hynou kvůli dlouhodobému nedostatku srážek, výkyvům teplot i druhové skladbě porostů v některých lokalitách, dědictví po předcích.

Situace je nejsložitější na severní Moravě v okolí Bruntálu, Města Albrechtic, Šternberku a Opavy. Lesy ČR loni zadal ke zpracování 4,77 milionů metrů krychlových dříví v rámci tak zvané nahodilé těžby. Z toho souviselo celkem 1,11 milionů metrů krychlových dříví s větrnými epizodami a zbytek šlo na vrub doznívajícímu suchu, tedy i dříví napadené kůrovcem, jehož se vytěžilo přes 2,57 milionů metrů krychlových.

Na severní Moravě a ve Slezsku problém s kůrovcem trvá. Především tam lesníci letos soustředí nejvíce obranných opatření. Podstatných změn je ale víc. „Každý z našich čtyř lesních závodů zřídil na severní Moravě, tedy v nejvíce postižené oblasti kůrovcovou kalamitou, vlastní polesí neboli detašované pracoviště. Na tamějších lesních správách jsme významně posílili personál, přijali jsme více než sto lidí, kteří se starají o ochranu lesa a vyhledávají a vyznačují kůrovcovou hmotu," uvedl generální ředitel podniku Lesy ČR Daniel Szórád. Podle kůrovcové situace se letos rozdělily také revíry na standardní, kde je kůrovec v základním nebo lehce zvýšeném stavu, dále lokálně kalamitní, kde se obranná opatření přizpůsobují provozním možnostem, a kalamitní s kůrovcovými těžbami, které výrazně přesahují běžný objem vytěženého dřeva. Celkem 112 z 850 revírů je kalamitních nebo lokálně kalamitních.

Podnik připravuje také nákup dvou harvestorových uzlů. Na Moravu přemístil i techniku z lesních závodů. Připravují se i vlastní mokré sklady, a to na lesních správách Město Albrechtice, Bruntál a také v Karlovicích. „Dřevo ochrání postřik. Umožní skladovat kulatinu dlouhodobě bez znehodnocení trhlinami nebo houbami," pokračoval Szórád a dodal: „I letos bude záležet na počasí. Čekáme další z krizových roků a děláme maximum pro to, abychom situaci zvládli." Vyhledávat kůrovce a včas postižené stromy z lesa odvézt musí všichni vlastníci lesů. Na to upozorňují Lesy ČR, coby správci necelé poloviny lesů v zemi, opakovaně.

Podle tiskové zprávy Lesů ČR (5. 4. 2018), red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Komentáře  

+31 # zelení hájové 2018-04-07 12:07
200 000 lapáků = 200 000 zdravých stromů
a to v jedné sérii, když není kapacita na zpracovávání kalamity, připadá mi to jako plýtvání pracovní silou. V současném stavu bych byl rád za každý zelený strom co v lese stojí... Navíc nesmyslné pokládání lapáků natáhne kůrovce do porostů, které zatím nerozvrátil - je to můj osobní názor, který pozoruji ve svém okolí, někdy mi to připadá, že některý revírník spolupracuje s kůrovcem.
Lesu zdar !

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

VÚLHM: Má douglaska v našich podmínkách opravdu výrazně vyšší zásoby dřeva oproti smrku?

Zobrazení: 3539

Introdukované druhy dřevin jsou v lesním hospodářství českých zemí využívány dlouhodobě, stejně jako v jiných zemích...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 3254

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Nejvyšší strom v České republice byl po deseti letech znovu přeměřen

Zobrazení: 2972

Video uvnitř článku! Dne 22. října 2014 byla v lese na Železnobrodsku vybrána a přeměřena douglaska tisolistá...

Vědci zkoumali, v čem spočívá riziko pěstování některých dubů a ořešáků v době klimatické změny

Vědci zkoumali, v čem spočívá riziko pěstování některých dubů a ořešáků v době klimatické změny

Zobrazení: 2363

Zásadním problémem, s nímž se musí potýkat současný lesnický sektor, je globální klimatická změna. V Evropě...

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Poslanci projednali v prvním čtení tři zákony, změny přinesou především v lesním hospodářství

Zobrazení: 2337

Tři důležité zákony vypracované Ministerstvem zemědělství (MZe) projednali dne 11. 12. 2024 poslanci v 1. čtení. Novely...

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Sezóna dražeb cenného dříví začala, Lesy ČR se v ní účastní sedmi dražeb

Zobrazení: 1932

Právě začala sezóna dražeb nejkvalitnějšího dříví. Vyrábí se z něj hudební nástroje, sudy na alkohol, pažby zbraní...

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě