logo Silvarium tisk

NP Šumava má mít plán péče do konce dubna

Nový plán péče bude mít Národní park Šumava nejpozději do konce dubna. Náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský řekl, že se musí dodržet zákonný proces schvalování.

Pokud by Šumava závazný plán péče neměla, mohla by přijít o evropské dotace. Současný plán je už zastaralý. Nový dokument, který je do konce února ve veřejném připomínkovém řízení, vyvolal opět spor mezi ekology a autorem - správou parku. A je už jisté, že v současné podobě přijat nebude.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) už při svém nástupu do funkce přislíbil, že na Šumavu povede jeho první pracovní cesta. "Zatím se předběžně bavíme o 20. únoru, ale teoreticky do toho může ještě zasáhnout nějaká mezistátní návštěva, která se řeší na vládě," řekl R. Brabec.

Proces schvalování plánu péče určuje zákon a podle Dolejského se nedá obejít. Připomínkové řízení potrvá do 28. února, v březnu bude mít ministerstvo čas na vypořádání připomínek, a pak v dubnu plán péče schválí protokolem. Jestli bude plán jen dočasný nebo ne, je podle Dolejského otázka. Může být prý používán tři roky ale i 15 let; vyhláška striktně nestanovuje, jak dlouho. Obvykle se plány péče pro národní parky připravují na deset až 15 let.

"Myslím, že nepochybně bude plán péče schválen nejdéle do konce dubna. Je nepatřičné zpochybňovat zákonnou proceduru. Nyní zvažujeme jen jeho délku, zda bude na tři roky nebo něco víc, to se ukáže během vypořádávání připomínek," uvedl Dolejský. Plán péče tak zřejmě vejde v platnost dříve než chystaný zákon o NP Šumava.

Plán péče je pro správu parku závazný, obsahuje například stanovení zón nebo péči o les. Nový dokument, který navrhuje správa parku, například upravuje bezzásahové území první zóny a nově definuje ochranu konkrétních zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů.

Podle ekologů ale návrh některými změnami v ochraně přírody ve skutečnosti vyřadí Šumavu z mezinárodně uznávaných národních parků. Nelíbí se jim ani nové plány prvních zón. První zóna tvoří v současnosti 13 procent území, návrh vedení parku je 26 procent pro první zónu z toho na některých plochách by se zasahovalo proti šíření kůrovce. Právě tyto výjimky kritizují ekologové a vědci.

Ve skutečnosti ale bylo původně chráněno jako divočina 30 procent šumavského území (první zóna a část druhé). Návrh plánu péče tak podle ekologů snižuje tento podíl na 22 procent. Ti navíc usilují, aby první zóna tvořila až 50 procent území Šumavy. Místní obce naopak současný návrh plánu péče vítají, prosazují kompromis a svůj rozvoj.

Skupina vědců a ekologů kritizuje nový plán péče o Šumavu

red.
Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4930

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4398

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 2989

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2826

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2588

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2582

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě