logo Silvarium tisk

Novelu vodního zákona schválila vláda

Stát plánuje zřízení komisí, které budou rozhodovat o opatřeních v době sucha, podobně jako u povodní. Komise budou moci zakázat v době sucha povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění. Počítá s tím návrh novely vodního zákona, kterou připravila ministerstva zemědělství a životního prostředí a který 8. 7. schválila vláda.

Novela vznikala několik let. Vyhlašovat se podle ní mají stavy sucha, následně vážnější stav nedostatku vody a pak krizový stav. Komise by měly být na úrovni krajů a státu, v připomínkovém řízení vypadla možnost zřizování komise u obcí s rozšířenou působností. Předsedou krajské komise bude hejtman daného regionu. Dalšími členy budou zástupci krajského úřadu, správců povodí, Českého hydrometeorologického ústavu, policie, hasičů, hygieniků, pokud by na území kraje byla významně dopravně využívaná vodní cesta, pak bude v komisi i zástupce ministerstva dopravy. Krajské komise by měly vzniknout do tří měsíců od té doby, co bude zákon účinný.

Novela počítá s vytvářením plánů s návrhy opatření, která by začala platit při nedostatku vody. Pořizovat a aktualizovat by je měly krajské úřady ve spolupráci se správci povodí a Českým hydrometeorologickým ústavem. Takový plán se bude pořizovat i pro celé území ČR.

"V plánech bude obsažen popis vodních zdrojů a jejich zastupitelnost, tzn. možnosti propojení vodohospodářských soustav v rámci regionů, ale i nadregionálních soustav. Budou rovněž obsahovat seznam zařízení využitelných při nedostatku vody, mapy vodních zdrojů a vodárenských soustav, návrh postupů a opatření pro zvládání sucha. Zákon stanoví priority při vyhlášeném stavu nedostatku vody, kdy je nejdůležitější zajistit funkčnost důležité infrastruktury - například nemocnic a elektráren - a zásobování obyvatel pitnou vodou," uvedlo ministerstvo zemědělství.

V době sucha můžou vydávat vodoprávní úřady rozhodnutí, při vyhlášení vážnějšího stavu nedostatku vody se ale jejich platnost pozastaví. Následně může komise pro sucho omezit nebo zakázat odběry povrchových vod obecně, ale i u firem, které to mají od úřadů povolené, omezit užívání pitné vody z vodovodu pro veřejnou potřebu. Komise dále bude moci nařídit vlastníkům vodního díla manipulování s vodou více, než dovoluje schválený manipulační řád, upravit minimální zůstatkové průtoky či nařídit mimořádná sledování množství vod. Jednou z možností je také nařídit vlastníkovi technického zařízení, které slouží pro odběr ze záložního zdroje vody, jeho zprovoznění. Tu samou věc může komise nařídit i vlastníkovi vodohospodářského zařízení.

"Návrh novely nepočítá s možností, že by se při stavu nedostatku vody využívalo vody ze studny pro individuální zásobování domácností pro potřeby například obce," sdělil už dříve mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Čerpání z jednotlivých studní by podle něj nebylo přiměřeným ani koncepčním řešením při nedostatku vody.

Novela také počítá s větším sledováním odběrů povrchových i podzemních vod. Zatímco nyní se sledují odběratelé, kteří využívají nad 6000 metrů krychlových ročně, v plánu je snížení hranice na 1000 metrů krychlových ročně nebo nad 100 metrů krychlových za měsíc, aby měly komise přesnější informace o vodní bilanci dané lokality. Nově by si tito odběratelé museli pořídit vodoměry. Podle důvodové zprávy k novele by náklady neměly přesáhnout 24 milionů korun, má jít zhruba o 8000 odběratelů.

Extrémním suchem je zasažena polovina České republiky. Podle aktuálních údajů portálu InterSucho jím trpí celé Čechy a severovýchodní Morava. Extrémním a výjimečným suchem je dohromady postiženo 63 procent území.

Podle ČTK, red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Zákon o ochraně přírody a krajiny prošel prvním čtením. Poslanci podpořili vznik NP na Křivoklátsku navzdory odporu starostů

Zákon o ochraně přírody a krajiny prošel prvním čtením. Poslanci podpořili vznik NP na Křivoklátsku navzdory odporu starostů

Zobrazení: 6717

Křivoklátsko se má stát pátým národním parkem v Česku. Jeho zřízení předpokládá vládní novela o ochraně...

VÚLHM: Má smysl vychovávat březové porosty?

VÚLHM: Má smysl vychovávat březové porosty?

Zobrazení: 5993

Nejčastější dřevinou, která přirozeně obsazuje místa vzniklá po narušení smrkových porostů na většině stanovišť střední Evropy...

Trump v nadcházejících týdnech plánuje zavést 25% clo na dřevo od světových vývozců

Trump v nadcházejících týdnech plánuje zavést 25% clo na dřevo od světových vývozců

Zobrazení: 2506

Americký prezident Donald Trump ve středu 19. února oznámil, že se Spojené státy chystají zavést novou...

Němečtí vlastníci lesů posílí své zastoupení v EU

Němečtí vlastníci lesů posílí své zastoupení v EU

Zobrazení: 2142

Němečtí vlastníci lesů se snaží posílit své zájmy v Evropské unii. Za tímto účelem založili počátkem...

Jarní kolo Programu rozvoje venkova: Lesníci mohou získat až 1,2 miliardy Kč

Jarní kolo Programu rozvoje venkova: Lesníci mohou získat až 1,2 miliardy Kč

Zobrazení: 1594

V 5. kole příjmu žádostí o poskytnutí dotace na projekty rozvoje venkova v rámci Strategického plánu Společné...

Trump podporuje domácí produkci dříví, chce omezit dovoz

Trump podporuje domácí produkci dříví, chce omezit dovoz

Zobrazení: 1570

Prezident USA Donald Trump podepsal exekutivní příkaz a memorandum určené ke zvýšení domácí produkce řeziva a...

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě