logo Silvarium tisk

Novelizace lesního zákona

V letošním roce by nás měla čekat novela lesního zákona, která má reagovat na aktuální potřeby vlastníků lesů, dopady kůrovcové kalamity, ale i na klimatické, společenské a ekonomické změny. Novela zákona má odrážet směr, který určuje programové prohlášení vlády. To ovšem v oblasti lesnictví i přes připomínky odborné veřejnosti nedoznalo v rámci letošní aktualizace žádných změn.

Jak bude novela lesního zákona připravována a kdy lze například očekávat její projednávání v poslanecké sněmovně přiblížil v rozhovoru Lesnické práce vrchní ředitel sekce lesního hospodářství MZe Patrik Mlynář.

Jak probíhá novelizace zákona o myslivosti, příprava programu Adaptace nebo jak ministerstvo zemědělství nahlíží na záměr vyhlášení národního parku na Křivoklátsku si můžete přečíst v celém rozhovoru v dubnové lesnické práci.

Součástí rozhovoru zde na Silvariu je také elektronická anketa, kde můžete své názory na novelizaci lesního zákona vyjádřit i vy.

- Aktuálně nepokládáme otázky náměstkovi sekce lesního hospodářství, ale jejímu vrchnímu řediteli. Přibližte prosím našim čtenářům podstatu této změny na ministerstvu a její dopad na vaši pracovní náplň a pravomoci.

V návaznosti na novelu zákona o státní službě došlo k 1. 1. 2023 ke změně, v rámci které byla dosavadní pozice odborného náměstka ministra přejmenována na vrchního ředitele sekce. Z hlediska odpovědnosti za vedení sekce lesního hospodářství a svěřenou agendu k žádným změnám nedošlo.

- V jaké fázi je nyní příprava novelizace lesního zákona a jak bude samotný proces novelizace vypadat?

Na novele lesního zákona nyní intenzivně pracujeme. Předpokládám, že v létě bude předložena do vnitřního připomínkového řízení Ministerstva zemědělství, následně do mezirezortního připomínkového řízení a po jeho vypořádání novelu předložíme k projednání ve vládě.

- Kdo se na ní bude podílet a jaká bude role například lesnických fakult nebo neziskových organizací?

Při přípravě spolupracujeme s oběma lesnickými fakultami a s Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti. Cílem spolupráce je snaha využít co nejvíce výsledků vědy a výzkumu jak s ohledem na vývoj přírodních podmínek ve vztahu k lesnictví, tak s ohledem na perspektivní lesnické hospodaření a správu lesa na základě nejnovějších vědeckých poznatků. Při přípravě rovněž pracujeme s návrhem SVOL, který vnímáme především jako deklaraci vlastnických zájmů, a je tak pro nás důležitým východiskem pro pochopení priorit vlastníků a správců lesa. Návrh novely lesního zákona následně projednáme se zástupci vlastníků a správců lesů i odborné lesnické veřejnosti.

- Co považujete v novelizaci za nejvíce potřebné změny?

Novela by měla přiměřeně reagovat na změnu přírodních podmínek a na aktuální poznatky o lesním prostředí a lesnických postupech. Česká republika se v minulosti přihlásila k principům trvale udržitelného hospodaření v lesích, jak je definovala Rezoluce H1 ministerské konference o ochraně lesů v Evropě v Helsinkách v roce 1993. Tyto principy budou nadále východiskem a závazkem lesnické legislativy.

Zároveň bude novela reagovat na změnu a vývoj vlastnických vztahů k lesům za období platnosti zákona. Zde je nutné zdůraznit, že po dokončení restitučního procesu se již ustálila vlastnická struktura lesů, a je tak potřeba přiměřeně posílit práva vlastníků lesů. Znamená to, že v rámci této novelizace považujeme za žádoucí reagovat i na změny společensko-ekonomických vztahů, k nimž od roku 1995, kdy lesní zákon vznikl, došlo.

Cílem novely je i efektivnější státní správa lesů.

- Kdy očekáváte, že se novela dostane do parlamentu?

Novela lesního zákona je v plánu legislativních prací pro letošek, naším cílem je tak předložit ji do Poslanecké sněmovny do konce letošního roku.

Děkujeme za odpovědi (20. 3. 2023), red.

LESNICKÁ PRÁCE - DUBEN 2023
Image
OBSAH AKTUÁLNÍHO ČÍSLA:
Image

 

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+15 # Starý 2023-04-20 09:42
Je to stejné jako u dnešní vlády, před rokem měla jasné závazky a plány, jak vše vyřeší a dnes je to na trhu a jak se situace sama vyvine.
To jsou řešení vhodná Kocourkova!

Ještě lepší je rušit poštovní pobočky a prodávat je spřáteleným kamarádíčkům, kteří mají zisk zaručen, viz dříve prodej pozemků p. Tomanovi, dříve prodej majetku státu soukromým osobám a dnes výkupy za miliardy zpět.

To se nám ze státního vydělává .... a normální lidi, těm zvedneme daně, ať na to máme?!
Hlavně na své a kolegů výplaty, že p. Rakušane.

Až se to po...re, tak Vás dnes kupující kamarádi podpoří a nebo zaměstnají.....na lidi se vy..rou.

To je pozoruhodný výkon dnešních pochopů.
+21 # schutzmeister@iex.cz 2023-04-19 11:36
Vy mladší, kteří už nepamatujete budování lepších zítřků, si na tomhle rozhovoru můžete představit, jak vypadaly příspěvky na sjezdech KSĆ..Ikdyž nad tím hodně dumáte, nedozvíte se nic.....

" - Co považujete v novelizaci za nejvíce potřebné změny?

Novela by měla přiměřeně reagovat na změnu přírodních podmínek a na aktuální poznatky o lesním prostředí a lesnických postupech. Česká republika se v minulosti přihlásila k principům trvale udržitelného hospodaření v lesích, jak je definovala Rezoluce H1 ministerské konference o ochraně lesů v Evropě v Helsinkách v roce 1993. Tyto principy budou nadále východiskem a závazkem lesnické legislativy. "

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě