logo Silvarium tisk

Novela zákona o myslivosti – mýty a fakta

Vzhledem k  informacím, které se objevily k připravované novele zákona o myslivosti, oslovila redakce Lesnické práce prostřednictvím tiskového mluvčího ministerstvo zemědělství s žádostí o odpověď na několik otázek týkajících se problematiky škod zvěří a návrhů změn v zákoně o myslivosti.

– V současnosti se z iniciativy MZe připravuje novela zákona o myslivosti – kdo se na podobě dokumentu podílí a jaký je harmonogram prací?

Ministerstvo zemědělství připravuje návrh novely zákona o myslivosti ve spolupráci s odborníky z oblasti myslivosti, podle legislativního plánu vlády má být předložen vládě k projednání do 30. června 2013.

– Jaké hlavní změny by novela zákona o myslivosti měla přinést?

Novela by měla přispět k většímu zapojení vlastníků honebních pozemků a zemědělských subjektů do myslivosti. Dále by měla zmírnit povinnosti uživatelů honiteb, pomoci ke snížení počtu spárkaté zvěře, a s tím souvisejících škod na zemědělských a lesních pozemcích. Novela má také rozšířit možnosti státní správy, aby mohla lépe řešit nečinnost zainteresovaných subjektů. Právní úprava má také uvést zákon do souladu s ostatními právními předpisy, zejména novým občanským zákoníkem.

– Dle publikovaného textu ze Světa myslivosti (4/2012) je v pracovní verzi návrhu novely zákona o myslivosti (stav k 20. 2. 2013) snížení minimální výměry honitby ze současných 500 ha na 250 ha, proti čemuž se zvedla v odborných kruzích vlna odporu. Čím je tato změna odborně podložena?

Cílem připravované novely není změna velikosti honiteb.

– Diskutuje se v souvislosti s novelou zákona o myslivosti o umožnění vysílat do problematických honiteb „nájemní lovce“, kteří by tam redukovali stavy zvěře?

Ano toto se diskutuje a zvažuje se za určitých podmínek pověřit lovem jiné osoby, než uživatele honiteb obdobně jako na nehonebních pozemcích, tzn. pověřit lovem uživatele nejbližší honitby.

– Myslivci poukazují na to, že nemohou za současnou zemědělskou politiku, která způsobuje velkoplošné pěstování plodin, v nichž černá zvěř nalézá ideální podmínky pro život a reprodukci. Rovněž upozorňují, že k poškozování lesních porostů dochází následkem zneklidňování zvěře. Jakou váhu MZe přikládá těmto argumentům?

Ministerstvo zemědělství vnímá nezbytnou nutnost spolupráce myslivců, zemědělců a lesníků, na kterou dlouhodobě poukazuje, a která v mnoha honitbách existuje. Z tohoto důvodu se Ministerstvo zemědělství bude snažit vytvořit pro tuto spolupráci co nejlepší podmínky. V rámci koncepce zemědělské dotační politiky zvažuje i o úpravě podmínek vyplácených dotací.


– V současnosti se připravuje novela zákona o zbraních a střelivu, kde by mělo být povoleno noční vidění a novela vyhlášky o dobách lovu. V jakém stadiu se oba dokumenty nacházejí, a lze upřesnit, jakých konkrétních druhů zvěře by se měly změny v době lovu týkat?

Novela zákona o střelných zbraních byla dne 27. 3. 2013 schválena Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky. Usnesení č. 1612. Jde o vládní návrh zákona předkládaný ministrem vnitra. Aktuální text lze nalézt na webových stránkách Poslanecké sněmovny PČR. S ohledem na důvody připravované novely zákona o myslivosti Ministerstvo zemědělství rovněž zvažuje novelu vyhlášky č. 245/2002 Sb., o době lovu jednotlivých druhů zvěře a o bližších podmínkách provádění lovu, a to zejména rozšíření doby lovu u dospělých prasat.

– V novele zákona o myslivosti se objevuje návrh možnosti přikrmovat zvěř pouze v době nouze – kde bude tento pojem (doba nouze) specifikován?

„Doba nouze“ se užívá v předpisech o myslivosti více jak 70 let. S jejím používáním v praxi „myslivci“ neměli výraznější obtíže. Péče o zvěř v tomto období je předmětem výuky jak na odborných školách, tak v rámci výuky pro adepty na složení zkoušky z myslivosti. Za dobu nouze se považuje období, kdy je obtížné pro zvěř obstarat si potravu (např. silné holomrazy, vysoká sněhová pokrývka, apod.)

– Škody v lesích majitelé nevymáhají z mnoha důvodů, jeden z nich je i skutečnost, že současná vyhláška č. 55/1999 Sb., o způsobu výpočtu výše újmy nebo škody způsobené na lesích, jim přiznává velmi nízké částky. Neuvažuje se v této souvislosti o její novelizaci?

Vyhláška č. 55/1999 Sb., o způsobu výpočtu výše újmy nebo škody způsobené na lesích, je vyhláškou vydanou na základě lesního zákona. V souvislosti s novelou zákona o myslivosti se proto neuvažuje o změně vyhlášky k provedení lesního zákona.

red.

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Rada EU souhlasila s odložením EUDR o jeden rok

Zobrazení: 4932

Rada EU dne 16. října souhlasila s návrhem Komise odložit vstup Nařízení EU o odlesňování (EUDR) v...

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Do tendru Lesů ČR za 1,2 miliardy Kč se přihlásilo 30 firem

Zobrazení: 4399

V letošním lesnickém tendru Lesů ČR podalo 30 společností 130 nabídek na 12 zakázek, které se budou...

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Postoj veřejnosti k adaptaci krajiny na dopady změny klimatu: podle většiny by měl stát přispívat na ekosystémové funkce lesů

Zobrazení: 3001

Anketa uvnitř článku! Letošní rekordně teplé léto a začátek září, následované katastrofálními povodněmi, naléhavě nastolují téma adaptace...

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Průzkum Německé asociace pilařského a dřevařského průmyslu: slabá ekonomika, stavební krize a EUDR

Zobrazení: 2827

Na vážné problémy a výzvy související se současným hospodářským vývojem v Německu poukazují výsledky průzkumu Německého...

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů

Zobrazení: 2589

Nové transdisciplinární poznatky o původnosti modřínu opadavého a jeho výskytu na našem území otevírají dveře k...

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Arcibiskupským lesům způsobily zářijové povodně stamilionové škody

Zobrazení: 2588

Škody za několik stovek milionů korun způsobily záplavy a vydatné deště v lesích patřících Arcibiskupským lesům...

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě