logo Silvarium tisk

Novela zákona má snížit minimální výměru honiteb na 250 hektarů

Aktualizováno o vyjádření ČMMJ. Novela mysliveckého zákona by měla snížit minimální výměru honiteb na 250 hektarů, nyní je to 500 hektarů. Cílem je umožnit vlastníkům pozemků snadnější zřízení honitby. Pokuty za opakované nesplnění plánu lovu se podle novely zvýší ze současných 200 000 Kč na 500 000 Kč. Na vládu a do Sněmovny by se měl zákon dostat příští rok a částečně by měl začít platit od roku 2025.

Foto: Pixabay Foto: Pixabay

Novela má podle ministra zemědělství Marka Výborného také zavést plánování lovu v honitbách podle poškození lesů. Má vzniknout informační systém evidence lovu, který umožní digitalizaci mysliveckého hospodaření a kontrolu lovu.

V současnosti platí úprava zákona z roku 2001, snah o novelizaci bylo již několik. Naposledy projednávání změny zákona skončilo ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně v minulém volebním období. Výborného předchůdce Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chtěl zákon Legislativní radě vlády odeslat v červenci a některá sporná témata, jako velikost honiteb, nechat na projednávání ve Sněmovně. Výborný řekl, že u dřívější podoby zákona nebyly vypořádané připomínky od ministerstva životního prostředí, které se již vyřešily ve vnitřním připomínkovém řízení. Zároveň chce o návrhu novely jednat s nevládními organizacemi a se zástupci vedení koaličních stran.

Ministr uvedl na to, že cílem novely zákona je řešit škody způsobené zvěří na lesích. Plán lovu by měl určovat Ústav pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL) podle míry poškození lesů. „Nebude možné, aby plán lovu byl nižší, než stanoví ÚHÚL,“ řekl Výborný. Dodal, že do pěti let by chtěl dosáhnout snížení škod na maximální přípustnou úroveň. Novela má také prodloužit lhůtu, kdy může majitel pozemků uplatnit škody u myslivce ze 20 na 60 dnů.

Práva vlastníků má posílit také právo na vydání povolenky k lovu pro osoby, které v honitbě hospodaří na více než 30 hektarech. Za každých započatých 30 hektarů má být nárok na jednu povolenku. Výborný upozornil na to, že v takovém případě nebude nárok na náhrady škod. „Není to povolenka na to, že (člověk) vyrazí a bude střílet cokoliv,“ doplnil s tím, že neomezeně by měli vlastníci mít možnost lovit jelena siku, černou zvěř a u spárkaté zvěře pouze samice a mláďata do dvou let věku.

Kontrola lovu by se měla provádět kromě označení plombou také záznamem v mobilní aplikaci, součástí bude i fotografie uloveného kusu. Záznamy mají být nastaveny tak, aby znemožňovaly opakovanou evidenci stejného kusu.

Hnutí DUHA ve svém vyjádření uvedlo, že návrh ministerstva vnímá jako kompromis. Důležité je podle něj to, aby ministr Výborný pomohl proces předložení a schválení novely co nejvíce urychlit, aby se předešlo tomu, že kvůli očekávaným průtahům v poslanecké sněmovně opět nebude schválen. 

Se snížením minimální výměry honiteb na 250 hektarů ze současných 500 hektarů nesouhlasí Českomoravská myslivecká jednota (ČMMJ). Odmítá také vydávání povolenek k lovu pro osoby, které v honitbě hospodaří na více než 30 hektarech. Podle jejího předsedy Jiřího Janoty to povede k vytváření samostatných honiteb v existujících honitbách. Poukázal na to, že v ČR je v současnosti zhruba 5 700 honiteb. Připravovaná novela mysliveckého zákona podle něj povede ke sporům mezi lidmi na venkově. 

„Nevidíme důvod, když bude nájemce plnit všechno, co mu ukládá zákon, proč by tam měl mít vlastník určité výměry pozemků nárok obdržet na každých započatých 30 hektarů povolenku,“ uvedl Janota. Za legitimní označil situaci, že vlastník do honitby vstoupí, pokud nebudou myslivci mít plán lovu.

Minimální výměr honiteb podle Janoty také nereflektuje potřeby zvěře a novela zákona vyřazuje z kontroly nad zvěří státní správu. Například v sousedním Rakousku státní správa rozděluje odlovy na menší honitby, což se v ČR dít nemá. To podle něj povede k vybíjení zvěře. Janota také uvedl, že jednota nesouhlasí s přesunem chráněných druhů zvěře pod zákon o ochraně přírody.

Podle ČTK a TZ Hnutí DUHA

Líbil se vám článek?
(2 hlasů)

Komentáře  

+11 # Starý 2023-11-01 12:41
Nechci hodnotit vše, ale velice kladně hodnotím názor Mze, že škodám je třeba předcházet a ne je řešit až vzniknou a zmenšení honiteb má též svou souvislost.
TAK JEN TO DOTÁHOUT DO KONCE!!
Cením i vynechání státní správy , která již dost za posledních 30 let promarnila a činnost omezila pouze na počítání zvěře, kdy realita a její počty byly a jsou dost rozdílné. S věcí nic nekonala a ČMMJ PLÁČE A JEN PLKÁ, NAD TÍM, CO EVIDENTNĚ NEFUNGUJE A NEFUNGOVALO !!
JAKÉ SPORY LIDÍ NA VENKOVĚ, TITO DODNES NEMAJÍ ŽÁDNÉ ZASTÁNÍ A MYSLIVECKÁ LOBY JE NECTÍ - opět plky ČMMJ, které se nezakládají na pravdě !!!
Kdo řádně myslivecky hospodaří, tak se jistě nemá při těchto změnách čeho bát !!!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

ŠLP Křtiny je prvním hospodářským lesem v ČR se schváleným LHP založeném na dvou metodách zařízení lesů

ŠLP Křtiny je prvním hospodářským lesem v ČR se schváleným LHP založeném na dvou metodách zařízení lesů

Zobrazení: 5969

Pracovat s lesním hospodářským plánem (LHP) založeným na dvou metodách zařízení lesů umožnila Školnímu lesnímu podniku...

Lesy ČR budou moci příští rok do rozpočtu odvést dvě miliardy Kč, uvedl ředitel Dalibor Šafařík

Lesy ČR budou moci příští rok do rozpočtu odvést dvě miliardy Kč, uvedl ředitel Dalibor Šafařík

Zobrazení: 5424

Aktualizováno. Státní podnik Lesy ČR bude příští rok schopen do státního rozpočtu z letošního zisku odvést...

Hnutí DUHA: Pracovníci Lesů ČR oslovují vlastníky lesů s neoprávněnou výzvou k odstranění souší. Jde o neporozumění, reagují Lesy ČR

Hnutí DUHA: Pracovníci Lesů ČR oslovují vlastníky lesů s neoprávněnou výzvou k odstranění souší. Jde o neporozumění, reagují Lesy ČR

Zobrazení: 5077

Podle Hnutí DUHA soukromí vlastníci lesů dostávají v poslední době výzvy od pracovníků státního podniku Lesy...

Vojenské lesy spustily dva agrolesnické projekty, chtějí posunout enviromentální rozměr svého agrárního programu

Vojenské lesy spustily dva agrolesnické projekty, chtějí posunout enviromentální rozměr svého agrárního programu

Zobrazení: 4652

Vojenské lesy a statky ČR, které hospodaří v lesích, ale i na zemědělské půdě ve vojenských újezdech...

Rozvoj ekoturismu je jedním z hlavních úkolů chráněných území

Rozvoj ekoturismu je jedním z hlavních úkolů chráněných území

Zobrazení: 4018

Rozhovor s Nato Sultanishvili, vedoucí divize plánování a rozvoje Agentury chráněných území v Gruzii.

Poslanci Evropského parlamentu uzavřeli dohodu o obnově 20 % půdy a moří v EU

Poslanci Evropského parlamentu uzavřeli dohodu o obnově 20 % půdy a moří v EU

Zobrazení: 2587

Vyjednavači Evropského parlamentu a členských zemí nalezli dohodu ohledně návrhu zákona o obnově přírody. Nový zákon, na...

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě