Hlavním důvodem novelizace vyhlášky je plnění podmínek „Národního plánu obnovy“ a opatření „Koncepce státní lesnické politiky do roku 2035“, zejména plnění specifického úkolu B.1.3 „Hospodářská úprava pro lesy s bohatou strukturou“ s cílem „zpracovat metody hospodářské úpravy lesů pro nepasečné lesnické hospodaření a v hospodářské úpravě lesů zohlednit adaptační opatření na změnu klimatu do lesnické legislativy“.
Návrh vyhlášky je koncipován tak, že doplňuje nebo rozšiřuje současné vyhovující znění vyhlášky o lesním hospodářském plánování o ustanovení specifické pouze pro metody hospodářské úpravy lesů využívající postupy tzv. „zjišťování stavu lesa na inventarizačních plochách" (dále též „inventarizace“ nebo „inventarizační postupy“) a tím aplikuje adaptační opatření na změnu klimatu do lesnické legislativy.
Novela upravuje zejména ustanovení týkající se nového způsobu zařizování lesních hospodářských plánů metodou „zjišťování stavu lesa na inventarizačních plochách“, obsah takto zpracovaných plánů a odvození jejich závazných ustanovení a kontrolních mechanizmů.
Spolu s uvedeným došlo také k opravě zjevných chyb současného znění vyhlášky a doplnění nezbytných úprav spojených s novelizacemi lesního zákona (novela č. 314/2019 Sb., novela č. 62/2017 Sb.).
Vyhláška ve své části první, věnované lesnickému plánování nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2023 a umožní tak vlastníkům lesů zpracovávat nové plány alternativním způsobem již v příštím roce.
S ohledem na účinnost této novely a termín pro předávání nově zpracovaných lesních hospodářských plánů si dovolujeme vlastníky lesů a zpracovatele lesních hospodářských plánů upozornit na skutečnost, že plány zpracovávané v letošním roce, tedy s platností od 1. 1. 2023 již budou schvalovány podle této novely.
Důvodová zpráva novely vyhl. č. 84/1996 Sb.
Novela vyhl. č. 84/1996 Sb., o lesním hospodářském plánování
TZ MZe