Na obnovu cest, které jsou ve špatném stavu kvůli těžbě, potřebuje podle Zdeňka Nekuly podnik na dalších šest let zhruba 20 miliard Kč a na pěstební činnosti asi 30 miliard Kč. Nekula zmínil, že stále se uskutečňují diskuse o státním rozpočtu na příští rok. „Moje pozice je, aby co nejvíce prostředků, které vygenerují Lesy ČR, zůstávalo v lesích a resortu ministerstva zemědělství, abychom investovali do obnovy krajiny, lesů a infrastruktury,“ řekl.
Pro letošní rok je avizován odvod do fondu zakladatele cca 3,8 mld. Kč. Již dříve s odvody vyjádřily nesouhlas odborové organizace působící u státního podniku, které vnímají odvod finančních prostředků negativně a jako nedodržení programového prohlášení vlády ČR.
Státní podnik Lesy České republiky v letošním prvním pololetí meziročně zmnohonásobil hrubý zisk na 4,73 miliardy korun z loňských 677 milionů korun. V růstu zisku se především odrazily vyšší ceny dřeva a větší prodej dřeva ve vlastní režii podniku. Tržby Lesů ČR vzrostly o 56 procent na 9,4 miliardy korun z 6,1 miliardy korun před rokem. Státní podnik v roce 2023 předpokládá se snížení objemu těžby a pokles hospodářského výsledku vlivem předpokládaného poklesu zpeněžení.
Obchod s dřívím
Zdroj: LČR
Provozní ukazatele
Zdroj: LČR
Hospodářský výsledek vlastníků lesa (včetně příspěvků na hospodaření v lesích) (Kč/ha)
Zdroj: Ministerstvo zemědělství
K průběhu výběru generálního ředitele Lesů ČR se na konferenci vyjádřil náměstek pro řízení Sekce lesního hospodářství Patrik Mlynář: „Výběr generálního ředitele má na starost externí firma a probíhá podle nastaveného harmonogramu. V první fázi bylo přihlášeno 21 uchazečů, do druhého užšího kola jich postoupilo šest, kteří byli vyzváni, aby do konce měsíce zaslali svoji koncepci (hospodaření státního podniku). V příštím měsíci proběhne jednání před komisí, jednou formou bude zkouška manažerských dovedností. A ke konci října bychom měli dostat doporučení na nového generálního ředitele."
TZ MZe, LČR
Komentáře
Pokud v jednom roce stoupnou ceny dřeva, platí vesměs pro velké vlastníky a LČR, tak ti mají možnost vydělat, ale stejně jde o zisk rozpočítatelný na minimálně 80-100 let.
Při pohledu na těžby, kdy mizí jedle, duby, buky, a další hodnotné dřeviny, samozřejmě i smrk z pozemků LČR, a úměrně tomu se množí holiny a různě znehodnocené obrovské plochy lesa, kdy v mém okolí je u LČR datuji 1-12 let zpět, tak jde o pěkný blud. ZALESNIT NESTAČÍ, MUSÍ SE I ZAJISTIT !!, ale toto již naši vysocí manažeři neznají, a soudí jak u zemědělců, že příští rok to dožene.
A malí vlastníci, kteří přišli v době nejvyšší nouze dost často o vše ať ještě ze svých daní dotují dojičku - STÁT, který neumí držet jak ceny energií, tak obce, které zvyšují daně z nemovitostí a dále tak dojí vlastníky lesů.
Kdy už se lesnický sektor ozve??
A kecy p. ministra - peníze z lesů do krajiny, to ať řeší Mžp z peněz vydělaných z chráněných území, třeba Šumavy, kde tak úporně těží a prodávají dřevo.
Ostatně zní to jak Fialovi sliby před volbami.
TAKTO JSTE MALÝM VLASTNÍKŮM SLIBOVALI NÁHRADY, KDY SKORO ZADARMO PRODÁVALI A ZPRACOVÁVALI DŘEVO ZA SVÝCH LESŮ A TY JSTE NAPŮL ZKRÁTILI !!
PAMATUJETE PÁNI ZHŮRA !!