Přihlásit

Národní park není pro Soutok vhodným řešením, míní lesnický expert

Obora Soutok, která leží v jižním cípu jižní Moravy mezi řekami Moravou a Dyjí, je územím promarněných šancí a snaha vlády vytvořit zde národní park není zdaleka ideální řešení, řekl ředitel Školního lesního podniku Křtiny Tomáš Vrška. Řadu let se jako vědec podílel na výzkumech tamější přírody. Ve střední Evropě je unikátní, tím, že jsou zde ještě lužní pralesy a zároveň se zde těží nejkvalitnější dubové dřevo v Česku.

Doporučený Národní park není pro Soutok vhodným řešením, míní lesnický expert

Vrška poukázal na to, že dodnes nemá stát data, na jejichž základě by se mohl správně rozhodnout, jak a jakou část území chránit a jakou část ponechat hospodaření. Přitom je potřeba co nejdříve ochranu zdejší přírody vyřešit, protože se k tomu Česko zavázalo a při současném stavu péče unikátní přírodní fenomény pomalu mizí.

Na Soutoku, kde patří veškeré pozemky Lesům ČR, jsou dodnes jen dvě malé národní přírodní rezervace s lužními pralesy a zbytek je bez ochrany. Nyní už podle Vršky mohla mít vláda k dispozici dostatek dat na základě výzkumů a praktických pokusů. Z nich by bylo možné objektivně posoudit, kde je třeba ponechat přírodu samovolnému vývoji, kde a na jak velkých plochách je potřeba do přírody zasahovat, aby byly zajištěné podmínky pro významné přírodní fenomény, které se Česko zavázalo chránit, a v jakých lokalitách se může dále pěstovat dub pro hospodářské využití. Ochrana přírody zde totiž není tak jednoduchá, protože jen malá část je ponechaná samovolnému vývoji a řada přírodních fenoménů je navázaná na světlý les a louky, které vznikly a jsou udržované po desetiletí lidskou činností. Žijí tu velcí draví ptáci, čápi bílí a také velké druhy hmyzu.

Soutok se rozprostírá na více než 4 000 hektarech a před 15 lety stát neuspěl kvůli odporu obcí se snahou zřídit zde chráněnou krajinnou oblast. Současná vláda se rozhodla pro národní park a ještě než bude vyhlášen, by měla paradoxně vyhlásit na celém území národní přírodní památku, což je ovšem institut pro malá území. Vrška to přičítá tomu, že stále chybí koncepce ochrany území.

„V minulosti nebyla vůle vymezit experimentální plochy pro obnovní management a nezkoušelo se nic, tak se místo expertních rozhodnutí činila taková, která odpovídala tomu, kdo měl jaké silové postavení. Podle mě by bylo ideální, aby stát vyhlásil chráněnou krajinnou oblast, protože jejím cílem je chránit kulturní harmonickou krajinu. Zůstane místo jak pro hospodaření, tak bude možné ponechat část území nerušenému vývoji a bude možné na určitých plochách dělat takové zásahy, které povedou k ochraně vytipovaných druhů. A administrativa bude jednoduchá,“ uvedl Vrška.

Národní park podle něj naopak neposkytne takovou ochranu, jaká je nutná, a ještě nebude možné dostatečně pěstovat dub pro hospodářské využití. „Národní park nemůže naplnit na Soutoku všechny současné požadavky a závazky v ochraně přírody, které Česko má,“ řekl Vrška a dodal, že kdyby se přestal pěstovat dub, musel by zpracovatelský průmysl dovážet dříví z Balkánu. Soutok je podle něj územím, kde se střetává až příliš zájmů a pohledů a stát je slabým hráčem, který nedokáže říct, jak se o území starat.

Podle ČTK

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?
Naposledy změněno: čtvrtek, 03 březen 2022 12:32

(0 hlasů)

Komentáře   

+10 # cvonza 2022-03-04 13:27
Parky nejsou potřeba , LČR a VLS se staraji o les velmi dobře jsou na to odborně připraveni , což se o NP s CHKO nedá říci zde jsou uklizeni kám......Důsledky NP a CHKO jsou viditelně = samá holina a následně nedostatek vody a kde ještě je voda nebude , teplotní rozdíl na holině a ve vzrostlém lese je + 15 - 25 stup C na holině .
-3 # Přemek 2022-03-04 12:49
Dobře jste to o sobě napsal v článku o vyhlášení NP Křivoklátsko na přímou výzvu návštěvy a konfrontace, tady další příklad Vašeho blbého kafrání.
-1 # schutzmeister@iex.cz 2022-03-05 11:43
Cituji Přemek:
Dobře jste to o sobě napsal v článku o vyhlášení NP Křivoklátsko na přímou výzvu návštěvy a konfrontace, tady další příklad Vašeho blbého kafrání.

To máte tak.
Pro mne je zase trochu neuchopitelné, co tím myslíte teď.
Když napíšu, že na Křivoklátsku lýkožrout smrkový nemá co žrát, nemaje smrků, je to špatně.
Když k Soutoku napíšu, že to pan Vrška shrnul dobře, jen s tím, že by asi úplně nehrozil nedostatek dubu, je to taky špatně.
Vším tím podporuju "zelené parazity" / konečně jsem si vzpomněl na správný výraz, mimochodem nepovolený pravidly tohoto webu /.
Z nějakého iracionálního důvodu je podporuju, přesto, že je sám nemusím a v zásadě souhlasím, že NP by nebyly třeba, kdyby lesníci hospodařili nejen s ohledem na stromy, ale taky na les jako celek.
Když je zákop vykopán, je jakýkoli argument k debatě zbytečný.
Z mého pohledu lžou obě strany, jako Lavrov v OSN.
Svol hrozí nedostatkem dřeva - kdy je ale větší prů... export, stačí se podívat do statistik, a Paraziti zase tím, že se to dneska dělá všechno špatně a oni jsou spása přírody.
Už je to taková lidská povaha.
-9 # schutzmeister@iex.cz 2022-03-04 11:11
"kdyby se přestal pěstovat dub, musel by zpracovatelský průmysl dovážet dříví"

A není to spíš tak, že pak by rakušák dovezl o pár tis/m3 míň ?

A kolik že je v ČR 1-3 LVS v poměru k těm 3.500 ha na Soutoku / z nichž je 500 chráněno už dnes a minimálně 30% je jasan a ne dub ?

Se vším ostatním nejde než souhlasit.
-9 # schutzmeister@iex.cz 2022-03-04 11:35
Jaf Holz sägewerke Laa an der Thaya :
Výrobní plocha 17 000 m²
K dispozici je 2 000 m³ řeziva
2-směnný provoz
Kapacita sušení: 2 000 m³ v 5 sušicích komorách
Hlavní produkty: dub, jasan

To je hned za hranicema Soutoku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Školní lesní podnik Křtiny v krátkých videích představuje svá polesí

Školní lesní podnik Křtiny v krátkých videích představuje svá polesí

Lesnictví

Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny v roce 2023 slaví 100 let od svého vzniku, 100 let kontinuální péče o lesy Mendelovy univerzity. Při této...

Na Lesním družstvu obcí Přibyslav vzniká příklad dobré praxe pro vlastníky lesa postižené kůrovcovou kalamitou

Na Lesním družstvu obcí Přibyslav vzniká příklad dobré praxe pro vlastníky lesa…

Lesnictví

Obnova lesních porostů na velkoplošných holinách, které vznikly v důsledku kůrovcové kalamity, je v současné době náročným úkolem pro mnoho vlastníků lesa. Kromě otázky nemalých...

Jak by měly vypadat lesy budoucnosti? Možné scénáře nabízí nový dokument Fakulty lesnické a dřevařské

Jak by měly vypadat lesy budoucnosti? Možné scénáře nabízí nový dokument Fakulty…

Lesnictví

Doplněn odkaz na iVysílání. Fakulta lesnická dřevařská České zemědělské univerzity v Praze spolu s Českou televizí a dalšími partnery natočila dokument věnovaný budoucnosti českých lesů...

Lesy ČR čelí kvůli sporu s firmou Veronex stamilionové exekuci, podaly dovolání

Lesy ČR čelí kvůli sporu s firmou Veronex stamilionové exekuci, podaly dovolání

Lesnictví

Státní podnik Lesy ČR se kvůli dlouholetému sporu s firmou Veronex o stovky milionů korun dostal do exekuce. Uvedl to Deník N. Exekutor vymáhá jistinu...

Populární zprávy

Novela zákona o myslivosti má zavést plány lovu podle míry poškození lesů

Novela zákona o myslivosti má zavést plány lovu podle míry poškození lesů

Lesnictví

Zobrazeno:5276

Aktualizováno o vyjádření ČLS. Novela zákona o myslivosti, kterou nyní připravuje ministerstvo zemědělství (MZe), by měla zavést plánování lovu v honitbách podle poškození lesů. Hlavním...

Ekonomickým ředitelem Lesů ČR bude od ledna Daniel Szórád

Ekonomickým ředitelem Lesů ČR bude od ledna Daniel Szórád

Lesnictví

Zobrazeno:5217

Ekonomickým ředitelem Lesů České republiky se 1. ledna 2023 stane Daniel Szórád. Jmenuje ho generální ředitel Dalibor Šafařík.

Pokuta 550 tisíc za nedostatečnou péči o kůrovcem napadený les

Pokuta 550 tisíc za nedostatečnou péči o kůrovcem napadený les

Lesnictví

Zobrazeno:3727

Česká inspekce životního prostředí uložila obci Hodonín u Nasavrk pokutu ve výši 550 tisíc korun za to, že jako vlastník lesa významně zanedbala ochranu lesního...

Ředitelem Lesní správy Lány se stal Pavel Rus

Ředitelem Lesní správy Lány se stal Pavel Rus

Lesnictví

Zobrazeno:3676

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stal Pavel Rus. Do funkce ho k 2. lednu jmenoval na základě doporučení výběrové komise prezidentův kancléř Vratislav Mynář...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby