logo Silvarium tisk

Národní park není pro Soutok vhodným řešením, míní lesnický expert

Obora Soutok, která leží v jižním cípu jižní Moravy mezi řekami Moravou a Dyjí, je územím promarněných šancí a snaha vlády vytvořit zde národní park není zdaleka ideální řešení, řekl ředitel Školního lesního podniku Křtiny Tomáš Vrška. Řadu let se jako vědec podílel na výzkumech tamější přírody. Ve střední Evropě je unikátní, tím, že jsou zde ještě lužní pralesy a zároveň se zde těží nejkvalitnější dubové dřevo v Česku.

Vrška poukázal na to, že dodnes nemá stát data, na jejichž základě by se mohl správně rozhodnout, jak a jakou část území chránit a jakou část ponechat hospodaření. Přitom je potřeba co nejdříve ochranu zdejší přírody vyřešit, protože se k tomu Česko zavázalo a při současném stavu péče unikátní přírodní fenomény pomalu mizí.

Na Soutoku, kde patří veškeré pozemky Lesům ČR, jsou dodnes jen dvě malé národní přírodní rezervace s lužními pralesy a zbytek je bez ochrany. Nyní už podle Vršky mohla mít vláda k dispozici dostatek dat na základě výzkumů a praktických pokusů. Z nich by bylo možné objektivně posoudit, kde je třeba ponechat přírodu samovolnému vývoji, kde a na jak velkých plochách je potřeba do přírody zasahovat, aby byly zajištěné podmínky pro významné přírodní fenomény, které se Česko zavázalo chránit, a v jakých lokalitách se může dále pěstovat dub pro hospodářské využití. Ochrana přírody zde totiž není tak jednoduchá, protože jen malá část je ponechaná samovolnému vývoji a řada přírodních fenoménů je navázaná na světlý les a louky, které vznikly a jsou udržované po desetiletí lidskou činností. Žijí tu velcí draví ptáci, čápi bílí a také velké druhy hmyzu.

Soutok se rozprostírá na více než 4 000 hektarech a před 15 lety stát neuspěl kvůli odporu obcí se snahou zřídit zde chráněnou krajinnou oblast. Současná vláda se rozhodla pro národní park a ještě než bude vyhlášen, by měla paradoxně vyhlásit na celém území národní přírodní památku, což je ovšem institut pro malá území. Vrška to přičítá tomu, že stále chybí koncepce ochrany území.

„V minulosti nebyla vůle vymezit experimentální plochy pro obnovní management a nezkoušelo se nic, tak se místo expertních rozhodnutí činila taková, která odpovídala tomu, kdo měl jaké silové postavení. Podle mě by bylo ideální, aby stát vyhlásil chráněnou krajinnou oblast, protože jejím cílem je chránit kulturní harmonickou krajinu. Zůstane místo jak pro hospodaření, tak bude možné ponechat část území nerušenému vývoji a bude možné na určitých plochách dělat takové zásahy, které povedou k ochraně vytipovaných druhů. A administrativa bude jednoduchá,“ uvedl Vrška.

Národní park podle něj naopak neposkytne takovou ochranu, jaká je nutná, a ještě nebude možné dostatečně pěstovat dub pro hospodářské využití. „Národní park nemůže naplnit na Soutoku všechny současné požadavky a závazky v ochraně přírody, které Česko má,“ řekl Vrška a dodal, že kdyby se přestal pěstovat dub, musel by zpracovatelský průmysl dovážet dříví z Balkánu. Soutok je podle něj územím, kde se střetává až příliš zájmů a pohledů a stát je slabým hráčem, který nedokáže říct, jak se o území starat.

Podle ČTK




Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Komentáře  

+10 # cvonza 2022-03-04 13:27
Parky nejsou potřeba , LČR a VLS se staraji o les velmi dobře jsou na to odborně připraveni , což se o NP s CHKO nedá říci zde jsou uklizeni kám......Důsledky NP a CHKO jsou viditelně = samá holina a následně nedostatek vody a kde ještě je voda nebude , teplotní rozdíl na holině a ve vzrostlém lese je + 15 - 25 stup C na holině .
-3 # Přemek 2022-03-04 12:49
Dobře jste to o sobě napsal v článku o vyhlášení NP Křivoklátsko na přímou výzvu návštěvy a konfrontace, tady další příklad Vašeho blbého kafrání.
-1 # schutzmeister@iex.cz 2022-03-05 11:43
Cituji Přemek:
Dobře jste to o sobě napsal v článku o vyhlášení NP Křivoklátsko na přímou výzvu návštěvy a konfrontace, tady další příklad Vašeho blbého kafrání.

To máte tak.
Pro mne je zase trochu neuchopitelné, co tím myslíte teď.
Když napíšu, že na Křivoklátsku lýkožrout smrkový nemá co žrát, nemaje smrků, je to špatně.
Když k Soutoku napíšu, že to pan Vrška shrnul dobře, jen s tím, že by asi úplně nehrozil nedostatek dubu, je to taky špatně.
Vším tím podporuju "zelené parazity" / konečně jsem si vzpomněl na správný výraz, mimochodem nepovolený pravidly tohoto webu /.
Z nějakého iracionálního důvodu je podporuju, přesto, že je sám nemusím a v zásadě souhlasím, že NP by nebyly třeba, kdyby lesníci hospodařili nejen s ohledem na stromy, ale taky na les jako celek.
Když je zákop vykopán, je jakýkoli argument k debatě zbytečný.
Z mého pohledu lžou obě strany, jako Lavrov v OSN.
Svol hrozí nedostatkem dřeva - kdy je ale větší prů... export, stačí se podívat do statistik, a Paraziti zase tím, že se to dneska dělá všechno špatně a oni jsou spása přírody.
Už je to taková lidská povaha.
-9 # schutzmeister@iex.cz 2022-03-04 11:11
"kdyby se přestal pěstovat dub, musel by zpracovatelský průmysl dovážet dříví"

A není to spíš tak, že pak by rakušák dovezl o pár tis/m3 míň ?

A kolik že je v ČR 1-3 LVS v poměru k těm 3.500 ha na Soutoku / z nichž je 500 chráněno už dnes a minimálně 30% je jasan a ne dub ?

Se vším ostatním nejde než souhlasit.
-9 # schutzmeister@iex.cz 2022-03-04 11:35
Jaf Holz sägewerke Laa an der Thaya :
Výrobní plocha 17 000 m²
K dispozici je 2 000 m³ řeziva
2-směnný provoz
Kapacita sušení: 2 000 m³ v 5 sušicích komorách
Hlavní produkty: dub, jasan

To je hned za hranicema Soutoku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Ruské dřevo se do EU vozí i přes Čínu, odhalilo nové vyšetřování

Zobrazení: 2190

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo zprávu, v níž uvádí, že poté, co EU uvalila sankce...

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Inovativní postupy obnovy kalamitních holin ve správě Lesů ČR na Vysočině

Zobrazení: 2169

Vysočina je krajem nejvíce zasaženým kůrovcovou kalamitou. Situace kulminovala mezi lety 2018–2020. Po kalamitě zůstaly velkoplošné...

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Ohlédnutí za kůrovcovou kalamitou II

Zobrazení: 2064

Kůrovcová kalamita, která na severovýchodní Moravě začala v plné síle v roce 2015, se postupně rozvinula...

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

ČLA Trutnov otevřela moderní výukové středisko operátorů TDS

Zobrazení: 1638

V prostorách budovy Centra odborné přípravy ČLA Trutnov se otevírá nové moderní výukové středisko budoucích operátorů...

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v Česku

Zobrazení: 1568

V loňském roce byl dokončen dokumentární film „Naslouchat lesu“ s tematikou přírodě blízkého lesnického hospodaření v...

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Web ClimRisk ukáže pro každý katastr ČR klimatické podmínky do konce století

Zobrazení: 1564

Anketa uvnitř. Jaké budou panovat klimatické podmínky v různých částech Česka do konce tohoto století, lze...

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě