V neděli 24. 7. byl před 8. hodinou vyhlášen poplach jednotkám požární ochrany z druhého stupně poplachu, které vyjely na požár lesního porostu do obce Hřensko. Požár vypukl v lesních porostech v lokalitě Malinový důl a jeho rozloha podle původních odhadů byla přibližně 450 x 150 metrů.
Během dopoledne byl postupně vyhlášen 3. a následně zvláštní stupeň požárního poplachu, do hasebních prací bylo povoláno letadlo letecké hasičské služby. Odpoledne zasahovalo až 28 jednotek požární ochrany a podařilo se dostat požár z větší části pod kontrolou. Hašení jednotlivých ohnisek bylo prováděno převážně pomocí vrtulníku. Byla povolána i lezecká skupina hasičů, kteří zasahují ve skalnatém terénu. Aktuální rozloha požáru je odhadována kolem 3 hektarů.
Později se oheň rozšířil přes silnici do další části lesa a bylo objeveno druhé ohnisko lesního požáru v o něco nepřístupnějším terénu v lokalitě Soutěsek, které se z původního čtvrt hektaru rozšířilo zhruba na plochu o velikosti zhruba jednoho hektaru. Z preventivních důvodu proto hasiči evakuovali výletníky ze soutěsek a turistickou atrakci pro veřejnost uzavřeli. „Pravděpodobně se ani jedno ohnisko dál nešíří,“ řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.
První ohnisko bylo podle vyjádření mluvčího krajských hasičů v 18:15 pod kontrolou, ve večerních hodinách se hasební práce ukončovaly. Na místě byla ponechána místní dobrovolná jednotka kvůli dohledu.
Do Národního parku České Švýcarsko se dnes v 7:00 vrátilo 30 jednotek, 49 hasičských vozidel, vrtulník AČR a Policie ČR. Hasit i dnes pomohou armádní a policejní vrtulníky a letadlo hasičské služby. Požár se podle ranních informací dál nešíří.
„V tuto chvíli je možno říct, že máme oheň po obou obvodech (silnice) pod kontrolou,“ uvedl dnes později dopoledne Marvan.
Požár se odpoledne začal šířit, zvedl se totiž vítr. Na místo dorazili i hasiči z Německa. Celkem zasahuje u Hřenska na Děčínsku 49 jednotek. Požár se šíří také k Pravčické bráně, není vyloučena evakuace turistů. Oheň zachvátil i koruny stromů, někteří zasahující hasiči se evakuují. Řekl to mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan s tím, že se šíří původní ohnisko. Druhé ohnisko, kvůli kterému v neděli hasiči uzavřeli Edmundovu soutěsku, by mělo být pod kontrolou.
Na místo míří ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL), sdělila mluvčí MŽP Beata Berníková. Ministryně se zúčastnila zasedání krizového štábu v Hřensku v hasičské zbrojnici. V příspěvku na svém twitteru označila situaci za kritickou.
Oheň se podle něj zatím nedaří zastavit, dále postupuje oblastí mezi Hřenskem a Pravčickou bránou. „Z Malinového dolu to stále pokračuje i k řece Labi a máme to asi na pěti, osmi hektarech, situace se dramaticky mění. Některé cesty se stávají neprůjezdné, musíme jednotky stahovat na jiná místa a je to poměrně nebezpečné,“ podotkl mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Milan Rudolf. Krizový štáb však nyní o evakuaci Hřenska nepřemýšlí. „Je to ještě dostatečně daleko. Ode mě, ze stanice hasičů, je to nějakých 500 metrů, hustý kouř stoupá vysoko k nebi, ale plamenné hoření v těchto místech ještě není,“ řekl Rudolf v 17:00 v České televizi. Podle ČTK je už kouř cítit i v obci, hoří porosty na skalách, které se tyčí nad vesnicí.
Hasiči kvůli požáru již evakuují obyvatele z obce Mezná. Jde o desítky lidí, které hasiči převážejí do Krásné Lípy, kde jsou pro ně připraveny náhradní prostory.
Podle ředitele správy Národního parku České Švýcarsko Pavla Bendy je nyní již zasaženo více než deset hektarů lesa. Odpolední odhad zasažení porostu, který se pohyboval mezi pěti až deseti hektary, už neplatí. Silný vítr odpoledne situaci zdramatizoval. Turisty ředitel žádá, aby do Hřenska a jeho nejbližšího okolí nejezdili a vybrali si ohněm nezasaženou část rezervace. Podle mluvčího správy parku Tomáše Salova se požár rozšiřuje a přibližuje se k domům. Není podle něj vyloučeno, že plameny zachvátí i Pravčickou bránu.
Hasební práce se setměním hasiči ukončí a opět se na místo vrátí v úterý ráno. Na místě zůstanou požární hlídky. Řekl večer mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Lidé se kvůli zhoršení situace museli evakuovat z obcí Mezná a Mezní Louka a částečně také z Hřenska. V noci se hasiči obávají silného větru, který by mohl situaci ještě víc zkomplikovat.
„Cisterny ponecháme na místě, budou u nich požární hlídky. Cisterny budou plné vody, kdyby se to rozhořívalo směrem k vozidlům, hasiči okamžitě zahájí zásah,“ uvedl mluvčí. Dodal, že do tmy a nepřístupného terénu by bylo riskantní hasiče posílat.
Hasiči v noci na dnešek evakuovali v Hřensku kvůli rozsáhlému požáru v Národním parku České Švýcarsko asi 50 lidí z pravého břehu Kamenice. Z Ferdinandova evakuovali německý dětský tábor, jeho účastníky převezli autobusem na hranice, kde si je přebrali kolegové z Německa. Kvůli dál sílícímu požáru se museli hasiči stáhnout z obce Mezná, kde hoří několik domů. Dnes to řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Kouř a dým z rozsáhlého požáru se šíří v pásu téměř přes celou republiku.
V Národním parku České Švýcarsko v současné době hoří na zhruba 30 hektarech. Pokud se nezhorší počasí, zejména nezesílí vítr, mohli by hasiči plameny během dneška dostat pod kontrolu, uvedl v České televizi velitel zásahu a náměstek pro Integrovaný záchranný systém hasičů Ústeckého kraje Martin Laníček. Celkovou likvidaci požáru ale odhaduje na několik dnů, pokud nepomůže počasí.
„Dnes rozhodně, zítra uvidíme, to se hrozně těžce odhaduje. Závisí to minimálně na počasí, jestli přijdou nějaké srážky, jak k nám bude proudit vítr a v jaké intenzitě,“ řekl ráno k hašení požáru Laníček. Doplnil, že hasiče nyní čeká letecký průzkum, aby měli přehled o tom, jak situace vypadá, a mohli určit strategii pro dnešek.
Silnice z Hřenska do Mezní Louky je kvůli zásahu hasičů neprůjezdná. Uzavřené je parkoviště Nad Klepáčem. Mluvčí správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov uvedl, že příčina požáru bude předmětem dalšího vyšetřování. „Vysoce pravděpodobný je lidský faktor, neboť z nedávné doby není známa žádná přírodní událost, například úder blesku, která by mohla vést ke vzniku ohně,“ řekl Salov.
Jako první si požáru všimli strážci saského národního parku z vyhlídky Kipphorn na jižním svahu Grosser Winterbergu. Ti následně uvědomili své české kolegy, kteří informovali hřenské hasiče. „S kolegy ze Saska dlouhodobě spolupracujeme. Stejně jako oni se dívají k nám, jestli nehoří, díváme se i my k nim,“ doplnil Salov.
Událost se obešla bez zranění. Kouř byl cítit v širokém okolí a dým byl vidět i z několik kilometrů vzdáleného Děčína. Správa Národního parku České Švýcarsko žádá návštěvníky oblasti Hřenska, aby usnadnili zásah. Pro veřejnost je nadále uzavřena Mlýnská cesta z Mezné a silnice z Hřenska do Mezné. Škoda, kterou oheň na lesním porostu zatím napáchal, známá není.
V Národním parku České Švýcarsko hořelo také v dubnu. Tehdy vzplál zhruba jeden hektar lesa a rovněž na místo vyrazil vrtulník.
Hasiči o víkendu s plameny bojovali i v jiných částech ČR. V Libereckém kraji vyjeli odpoledne během jedné hodiny ke třem lesním požárům. Od pátku přitom kvůli suchu v regionu platí zákaz rozdělávání ohně, povolené nejsou ani ohňostroje a pyrotechnické práce či provoz parních lokomotiv. Přísnější pravidla musí dodržovat i zemědělci při sklizni.
U několika požárů zasahovali hasiči také v Královehradeckém kraji. Hořelo pole, les a travní porost. Jeden z požárů, který byl ohlášen v sobotu večer, zasáhl Adršpašské skály na Broumovsku. Hořelo nad jezerem Pískovna u Adršpachu. Hasiči tam hasili doutnající ohniště ve vyprahlém lesním porostu.
V ČR již několik dnů trvají tropická vedra. V týdnu teploty místy přesáhly i 37 stupňů Celsia. Vysoké teploty mají pokračovat i v pondělí. V platnosti zůstává upozornění před nebezpečím vzniku požáru, hrozí na celém území Česka.
Podle ČTK, HZS Ústeckého kraje a dalších zdrojů, red.
Komentáře
To je česká cesta.
Kupříkladu poláci jdou cestou požární stráže přímo u lesních závodů - hlásná služba, požární plán, vlastní požární jednotky, lesní cvičení.
Maj to fakt promakaný - holt tam maj sucho, ne jako tady. Nečekej až si ohně všimne náhodný houbař.
https://bilgoraj.lublin.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/wieze-przeciwpozarowe?_101_INSTANCE_1M8a_viewMode=view&redirect=https%3A%2F%2Fbilgoraj.lublin.lasy.gov.pl%2Faktualnosci%2F-%2Fasset_publisher%2F1M8a%2Fcontent%2Fwieze-przeciwpozarowe#.YuEKxHZBysE
" Lesní oblast Biłgoraj dokončila stavební práce související s postavením moderních bezúdržbových požárních věží. Vzniklé věže mají sloužit jako nosiče pro kamery a zařízení pro rychlou detekci požáru a pro rádiovou komunikaci mezi jednotlivými lesními obvody v polesí. Věže jsou umístěny na dvou místech: v sídle lesního inspektorátu, na ul. Zamojska 96 v Biłgoraj a v oblasti lesnictví Rogóźnianka. Věž u budovy lesního inspektorátu je vysoká 53,3 m a je prostorovou příhradovou konstrukcí o straně 5m. Na vrchol věže vede schodiště a kabelový žebřík. Nahoře je viditelná kabina s CCTV kamerou a také všesměrovou a rádiovou anténou. V lesním porostu Rogóźnianka se nachází 62 m vysoký stožár požární pozorovací věže. Průřez stožárem je rovnostranný trojúhelník o straně 1,6 m. Na vrcholu je kabina s vybavením jako v případě první věže. Obraz z kamer umístěných na vrcholcích věží je přenášen na televizní obrazovku umístěnou na poplachovém a dispozičním místě. Celý systém má sloužit k co nejrychlejší a nejpřesnější lokalizaci požáru a organizování hasičské akce v lesích Biłgorajské lesní oblasti."
Stojí zas to skouknou tuto vídeo a porovnat se stavem tady :
https://www.youtube.com/watch?v=VLQycRUFhZI&t=1s
https://remiza.com.pl/powiekszyla-sie-flota-przeciwpozarowa-lasow-panstwowych/